Dracena - smocza palma. Uprawa i pielęgnacja draceny

0
Dracena obrzeżona
Draceny są bardzo atrakcyjne, a przy tym - mało wymagające.

Dracena jest rośliną cenioną za wygląd i walory dekoracyjne. Dlatego znajduje się ona w prawie każdym domu i biurze. Przez botaników dracena uznawana jest za roślinę łatwą w uprawie, ale w domu niejednokrotnie sprawia kłopoty.

Gdy liście draceny zaczynają żółknąć, to zazwyczaj oznacza, że dracenie jest za zimno lub powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Roślina pochodzi bowiem z afrykańskich lasów tropikalnych. Draceny do Europy trafiły ze wschodnich rubieży Afryki. W naturze występuje ponad 40 gatunków dracen. Dorastają do rozmiarów dużych drzew. Latem kwitną białymi i kremowymi kwiatami, o niezwykle intensywnym, słodkim zapachu.

Aby doczekać się kwiatów draceny w warunkach domowych, trzeba zazwyczaj troskliwie pielęgnować roślinę przez kilkanaście lat. Jeśli jednak uda się doprowadzić dracenę do kwitnienia, na kilkanaście dni nie będą potrzebne odświeżacze powietrza. W pomieszczeniu, w którym kwitnie dracena ciężko wręcz przebywać – roślina ta roztacza tak intensywny zapach.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać dracenę wonną

Słodka woń draceny nagrodą za cierpliwość

Draceny są cenione przede wszystkim za piękne, niezwykle dekoracyjne liście w kształcie sztyletów, ozdobne przez cały rok. Część odmian ma liście dwukolorowe. Dracena to po polsku smokowiec. Nazwa tej rośliny pochodzi najprawdopodobniej od intensywnie czerwonego koloru żywicy, nazywanej przez afrykańskie plemiona smoczą krwią. Antyczni Grecy, którzy przywieźli draceny do Europy, nazywali je drakaina, czyli smoczyca.

Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w donicach jest dracena obrzeżona (Dracena marginata) - o długich, wąskich liściach, których brzegi często są zabarwione na jaśniejszy lub ciemniejszy kolor. Popularna jest także dracena wonna (Dracena fragrans). Aby jednak poczuć jej zapach w uprawie doniczkowej, trzeba stworzyć roślinie warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych i okazać dużo cierpliwości. W warunkach domowych draceny kwitną bowiem rzadko, a najczęściej dopiero kilkunastoletnie egzemplarze. Jeśli dracena zakwitnie, można sobie pogratulować mistrzostwa w prowadzeniu tej rośliny.

Ciekawie wyglądają także draceny Sandera, które najczęściej są uważane za... bambusy. Mogą mieć ciekawie formy i nadają się do uprawy hydroponicznej.

Jak dbać o dracenę

Draceny w polskich warunkach klimatycznych są rozmnażane w ogrzewanych szklarniach. Doświadczeni hodowcy nie zalecają kupna tych roślin bezpośrednio od producentów, gdyż z trudem znoszą aklimatyzację. Lepiej kupić dracenę w kwiaciarni, gdzie stoi kilka, kilkanaście dni (warto o to zapytać sprzedawcę). Jeśli nie zżółkła i nie dzieje się z nią nic niedobrego to znak,  że zaaklimatyzowała się do warunków domowych.

To Cię zainteresuje: Szczęśliwy bambus, czyli dracena Sandera - uprawa w ziemi i wodzie

W mieszkaniu dracena preferuje miejsce jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Idealne będzie dla niej okno południowe, lecz donicę należy ustawić tak, by słońce nie padało bezpośrednio na roślinę. W naturze dracena rośnie w tropikalnym lesie, gdzie słońce bezpośrednio nie dociera do niższych partii.

Roślina przez cały rok potrzebuje wysokiej temperatury. Zimą nie powinna być niższa jak ok. 18°C. Latem powyżej 20°C. Draceny wymagają częstego i obfitego podlewania. Nie tolerują jednak nadmiaru wilgoci. Podlewać należy tak, aby woda nie stała w podstawce pod doniczką. Aby dracena miała ładne, soczystozielone liście, należy ją regularnie, najlepiej codziennie, zraszać, zwłaszcza latem.

Dracena lubi żyzną, jednak niezbyt ciężką, dobrze przepuszczalną glebę. W doniczce należy zapewnić dobry drenaż, podsypując na dno warstwę kamyków i piasku. Co dwa, trzy lata roślinę należy przesadzić. Od wiosny do jesieni, co kilka tygodni można zasilać wieloskładnikowym nawozem do kwiatów egzotycznych. W sklepach ogrodniczych są również dostępne odżywki dedykowane wyłącznie dracenom.

Podpowiadamy: Jak uprawiać hoję - pnącze doniczkowe, które pięknie kwitnie

Dla dracen powietrze w pomieszczeniach często jest zbyt suche (stąd konieczność zraszania), przez co końcówki liści brunatnieją i zasychają. Można je obcinać nożyczkami tuż nad fragmentem nieporażonej części liścia. 


Trudne rozmnażanie draceny

W warunkach uprawy masowej draceny są rozmnażane przez pocięcie pnia na fragmenty i ukorzenianie w wysokich temperaturach przy pomocy profesjonalnych środków ukorzeniających. W domu dracenę można spróbować rozmnożyć, odcinając wierzchołek jednego z pędów i sadząc w torfowym podłożu z dodatkiem odżywki do ukorzeniania.

Najlepiej robić to latem, gdyż temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 24°C. Ukorzenianą roślinę trzeba regularnie zraszać i dbać o stałą wilgotność podłoża. Po kilku tygodniach sadzonka powinna się ukorzenić. Wówczas przesadzamy ją do docelowej doniczki, nie zapominając o warstwie drenującej.

Sprawdź: Jak stosować ukorzeniacze roślin i jaki ukorzeniacz wybrać

Oceń artykuł
4,37 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Majewska

Polecamy Ci również

Zobacz także