Doniczki balkonowe

Dolny rząd skrzynek na balkonie
Jeśli nasze ambicje ogrodnicze są większe niż powierzchnia balkonu, możemy powiesić skrzynki w dwóch rzędach (np. na górze i dole barierki).

Marzysz o ukwieconym balkonie? Zanim kupisz rozsadę, zadbaj o odpowiednie skrzynki, bo to od nich zależy, czy twoje kwiaty będą piękne i zdrowe.

Dobry pojemnik balkonowy powinien mieć w dnie otwory, przez które będzie uciekał nadmiar wody z podlewania. Warto, żeby był dodatkowo wyposażony w podstawkę, inaczej woda będzie się lała na balkon sąsiadów z dołu. Poza tym skrzynka powinna być wysoka i obszerna, żeby mieściło się w niej sporo ziemi – im więcej, tym lepiej. Nie warto wybierać płytkich i wąskich donic. Od tego, jakie warunki zapewnimy kwiatom, zależy ich wygląd. Jeśli będzie im w skrzynce za ciasno, przestaną rosnąć i zawiązywać pąki kwiatowe. Podłoże jest swego rodzaju magazynem. Im mniej jest go w pojemnikach, tym mniej składników pokarmowych mają do dyspozycji rośliny i tym częściej trzeba je nawozić i podlewać. Jeśli wybierzesz donice z tworzyw sztucznych, pamiętaj, że choć są trwałe i wygodne w użyciu, to plastikowe ścianki uniemożliwiają dostęp powietrza do korzeni i łatwo się nagrzewają. Poza tym pozostawione przez cały sezon na dworze mogą pękać pod wpływem mrozu, a więc najlepiej byłoby je chować na zimę do jakiegoś pomieszczenia. Pojemniki ceramiczne długo utrzymują wilgoć w ziemi, ale łatwo się tłuką i są ciężkie. Skrzynki drewniane umożliwiają dostęp powietrza do korzeni i zatrzymują wilgoć, co czyni je najlepszymi pojemnikami na kwiaty. Są jednak drogie i nawet zaimpregnowane nie wytrzymują dłużej niż kilka lat.
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także