Donice ogrodowe - praktyczna dekoracja

9
Donice ogrodowe - praktyczna dekoracja
Donice w ogrodzie stanowią piękny element dekoracyjny.

Donice ogrodowe będą na pewno piękną ozdobą każdej zielonej przestrzeni, a często również naturalnym drogowskazem wyznaczającym drogę do okalającego dom ogrodu. Ustawione na progu lub schodach roztoczą ciepły, przyjazny nastrój zachęcając gości do wejścia.

Ogrodowe donice o okrągłych lub geometrycznych formach, gładkie lub z wyraźnie wyodrębnionym rysunkiem mogą stać samodzielnie lub tworzyć interesujące zestawienia kształtów i barw umieszczonych w nich roślin.

Donice goszczą dziś w wielu ogrodach. Znajdziemy w nich między innymi lawendę, goździka ogrodowego, jukę, nagietka, nasturcję, róże, hibiskus, rajskie jabłonie, grusze kolumnowe, azalie, fuksje, oleandry i paprocie, a także rozmaite aromatyczne zioła.

Zobacz: Mały ogrodnik – urządzamy ogród dla dziecka

Donice w ogrodzie

W dużych donicach doskonale zaprezentują się karłowe rośliny iglaste i liściaste, które ustawione obok rosnących w ogrodzie kwiatów stworzą piękną, naturalną kompozycję dekorującą naszą przydomową przestrzeń.
Ta pachnąca i wielobarwna zieleń ukryta w gustownych naczyniach pozwala na nieograniczone możliwości aranżacji.

W ogrodach najczęściej wykorzystywane są donice w kolorach nawiązujących do barw występujących w przyrodzie, takich jak różne odcienie beżu i brązu. Doskonale wtapiają się w otoczenie zachwycając swoim naturalnym charakterem. Niezwykle istotny jest również materiał, z którego powstają. Powinien on zapewnić naczyniu nie tylko ładny wygląd, ale także odpowiednie właściwości użytkowe.

Sprawdź: Jakich roślin nie sadzić, jeśli w ogrodzie bawi się dziecko - trujące rośliny ogrodowe

Przykładem połączenia obu wymienionych elementów są donice, które prezentują się jak ceramiczne, choć wykonano je ze specjalnej mieszanki włókien, pyłu, plastiku i innych dodatków. Dzięki temu są lekkie i elastyczne przy nacisku i uderzeniu oraz posiadają dużą wytrzymałość na stłuczenia i otarcia.

W ogrodzie znajdą zastosowanie również osłonki ceramiczne o ciekawych wzorach i barwach. Wyróżniając się z otoczenia zwracają uwagę na skrywaną w swoim wnętrzu zawartość.  
Dbałość o ogród to nie tylko właściwa pielęgnacja roślin. To także przemyślany wybór wszelkich ozdobnych i praktycznych dodatków, które podobnie jak donice pozytywnie wpłyną na aranżację naszej zielonej przestrzeni - ozdobią ją i będą doskonałą ochroną dla znajdujących się tu drzew, krzewów i kwiatów.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galicja

Polecamy Ci również

Zobacz także