Donice i pojemniki na rośliny. Jakie wybrać i na co zwrócić uwagę

0
Kwiaty w doniczkach
Wybierając doniczki na zewnątrz warto wziąć pod uwagę to, jak reagują na warunki atmosferyczne - np. jak szybko nagrzewają się i tracą wilgoć.

Donice i pojemniki do uprawy roślin to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chciałby stworzyć ogród na balkonie, tarasie lub parapecie okiennym...

Najłatwiej wybrać pojemnik do uprawy roślin w mieszkaniu, gdyż wtedy nie trzeba się zbytnio ograniczać. W domu donice nie są narażone na działanie warunków atmosferycznych, ostrego słońca czy mrozu, dlatego nie muszą być szczególnie wytrzymałe.

Zobacz zdjęcia

Rośliny domowe

W domu mamy niemalże nieograniczony wybór pojemników na rośliny. Musimy tylko pamiętać, żeby miały otwór w dnie lub grubą warstwę drenażu.

Milivanily - pixabay.com
Doniczka ceramiczna szkliwiona

Szkliwione doniczki ceramiczne mają różne kolory i wzory. Niestety dość łatwo je rozbić. Gorzej przepuszczają powietrze i wilgoć niż doniczki nieszkliwione.

Panyuyu - pixabay.com
Ceramiczne doniczki nieszkliwione

Zwykłe ceramiczne doniczki dobrze przepuszczają powietrze i odprowadzają nadmiar wilgoci. Jednak jeśli mamy wapienną wodę, będą powstawać na nich białe osady.

Congerdesign - pixabay.com
Terakotowa donice

Ceramiczne (terakotowe) donice przeznaczone na zewnątrz przeważnie są grubsze i bardziej wytrzymałe. Jednak są też ciężkie.

Congerdesign - pixabay.com
Szkliwione donice

Wybierając donice zastanówmy się też nad jej obsługą, np. na ile łatwo będzie wymienić w niej ziemię.

Bebajanna - pixabay.com
Nowoczesne donice zewnętrzne

Duże donice dłużej trzymają wilgoć i wolniej nagrzewają się.

Efraimstochter - pixabay.com
Metalowe doniczki

Metalowe doniczki są ostatnio modne, trzeba jednak pamiętać, że bardzo szybko nagrzewają się. Dlatego nie są polecane na słoneczne balkony.

5519128 - pixabay.com
Skrzynka z tworzywa sztucznego

Pojemniki z tworzyw sztucznych są lekkie i trwałe. Jednak nie nadają się do całorocznej uprawy roślin.

Tingeling - pixabay.com
Drewniana skrzynia na kwiaty

Drewniane pojemniki można ocieplić od środka, dzięki czemu rośliny przetrwają w nich zimę. Takie skrzynie powinny być też zabezpieczone przed wilgocią i odpowiednio duże.

Magdalena Kmita-Kulesza
Drewniana donica

Jeśli chcemy, żeby drewniana donica służyła nam długo, musimy zadbać o jej impregnację i konserwację.

Leroy Merlin
Donica z pelargoniami

Pamiętajmy, że również donice zewnętrzne muszą mieć odpływ wody (otwór w dnie albo warstwę drenażu).

ArmrustAnna - pixabay.com
Kamienna donica

Kamienne i betonowe donice są bardzo trwałe, ale też ciężkie, a z czasem mogą porastać mchem. Taki ich urok.

LenaLM - pixabay.com
Wiklinowe osłonki na doniczki

Dobrym rozwiązaniem jest zakup zwykłych, plastikowych skrzynek i zadbanie o ciekawą osłonkę.

Katarzyna Laszczak

Jakie właściwości mają doniczki ceramiczne

W zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą mieć jednak różne właściwości. Nieszkliwione donice ceramiczne doskonale oddychają i odprowadzają nadmiar wilgoci z podłoża, ale są ciężkie i można je stłuc, a na ich ściankach łatwo tworzą się brzydkie zacieki od wody (jeśli podlewamy rośliny tzw. twardą wodą, z dużą zawartością wapnia).

Szkliwione donice ceramiczne są zabezpieczone przed zaciekami i posiadają większą różnorodność kolorystyczną, ale także są ciężkie i narażone na stłuczenie, a do tego mają gorsze właściwości powietrzno-wodne.

Sprawdź: Od czego zacząć urządzanie ogrodu na balkonie

W czym jeszcze uprawiać rośliny w mieszkaniu

Alternatywą dla nich mogą być doniczki z tworzyw sztucznych. Ich wzornictwo jest dość zróżnicowane, są niedrogie, lekkie i trwałe, jednak nie przepuszczają wody ani powietrza.

W mieszkaniu pod uprawę roślin możemy też wykorzystać inne naczynia takie jak np. szklane misy, kule, kieliszki, słoiki, a nawet kubki do herbaty.

Pamiętajmy, że wszystkie pojemniki na rośliny muszą mieć otwory odpływowe lub grubą warstwę drenażu na dnie.

Doniczki i pojemniki na balkon i taras

Trochę inaczej wygląda sytuacja z pojemnikami, które będziemy wykorzystywać na zewnątrz. Takie donice powinny być już zdecydowanie bardziej trwałe, solidne i mrozoodporne, aby mogły przetrwać trudne warunki atmosferyczne i nie popękać na mrozie.

Polecamy: Kwiaty, które warto posadzić na balkonie wczesną wiosną

Do wyboru mamy donice ceramiczne (terakotowe), kamienne, betonowe, z włókna szklanego, metalu, tworzyw sztucznych oraz materiałów naturalnych (np. drewniane, wiklinowe). Każde z nich mają swoje wady i zalety, dlatego wybór zależy głównie od tego, jak będą wykorzystywane.

Jakie donice są najbardziej trwałe

Na zewnątrz najlepiej sprawdzą się donice kamienne, betonowe, metalowe (np. ze stali nierdzewnej) i mrozoodporne donice terakotowe. Najtrwalsze z nich są donice kamienne i betonowe, które poradzą sobie z silnym wiatrem, upałem, mrozem, deszczem i słońcem. Ziemia w nich nie będzie łatwo wysychać, przemarzać ani się przegrzewać, ale ze względu na duży ciężar, trudno będzie je przestawiać. Z czasem mogą też pokryć się mchami i porostami, co nie każdemu się spodoba.

Pojemniki metalowe – tak, ale…

Bardzo trwałe są też pojemniki ze stali nierdzewnej, które wyglądają efektownie i elegancko. Latem łatwo się jednak nagrzewają, a zimą silnie wychładzają, dlatego do całorocznej uprawy roślin nie specjalnie się nadają.

Nie warto ich również wykorzystywać na słonecznych balkonach, gdyż ziemia w nich będzie mocno się nagrzewać i łatwo wysychać. Można je natomiast przeznaczyć na osłonki pod właściwe donice.

Sprawdź: Jakie pnącza będą dobrze rosły na balkonie

Donice z włókna szklanego

Bardzo efektowne, nowoczesne, kolorowe i lekkie, a także mrozoodporne i odporne na warunki atmosferyczne są też donice z włókna szklanego. Nie zawsze jednak potrafią przetrwać silne wiatry, a z czasem stają się kruche i podatne na uszkodzenia.

Drewniane pojemniki na rośliny

Tradycyjny wygląd i wiele zalet mają z kolei pojemniki drewniane. Są przyjazne dla roślin, chronią korzenie przed wahaniami temperatur i nie poddają się łatwo silnym wiatrom. Jeśli jednak mają być wykorzystywane na zewnątrz, muszą być solidne i dobrze zaimpregnowane inaczej szybko się zniszczą. Wymagają też systematycznej konserwacji, chroniącej je przed butwieniem, pleśnią i gniciem.

Skrzynki i donice z tworzyw sztucznych

Najpopularniejsze i najwygodniejsze w użytkowaniu są donice z tworzyw sztucznych. Trzeba jednak pamiętać, że te najtańsze, wykonane z niskiej jakości plastiku, na zewnątrz szybko stracą swoją urodę (wyblakną lub zdeformują się od słońca), a zimą popękają od mrozu, dlatego do ogrodu wybierajmy te najsolidniejsze, z grubego, mrozoodpornego tworzywa w kolorze odpornym na promienie UV.

Na balkonach sprawdzą się też plastikowe skrzynki z podwójnym dnem i systemem nawadniającym, a w ogrodzie bardzo ciekawe, podświetlane donice z tworzywa sztucznego (przy ich zakupie trzeba się upewnić, czy nadają się na zewnątrz).

Polecamy: Sprytne sposoby na "bezobsługowe" podlewanie roślin doniczkowych

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także