Dokarmianie ptaków zimą

11
Karmnik dla ptaków
Pokarm wyrzucony na ziemię, a nawet na parapet okienny, szybko się psuje i nie jest dostępny dla większości ptaków. Dlatego najlepiej zbudować tradycyjny karmnik.

Jeżeli chcemy karmić ptaki zimą, pamiętajmy, że najlepsze będą dla nich nasiona słonecznika, lnu, pszenicy. Nie dawajmy im za to pieczywa.

Nie zawsze ptaki rzeczywiście potrzebują naszej pomocy. Tylko
w wyjątkowo mroźne i śnieżne zimy nie potrafią same znaleźć pożywienia. Gdy temperatura utrzymuje się w granicach kilku stopni poniżej zera, świetnie dają sobie radę. Jeśli mimo to zostawiamy im pokarm, mogą stać się leniwe i po ja kimś czasie nie szukają go gdzie indziej. Warto pomyśleć
o odpowiednim miejscu karmienia – pokarm wyrzucony na ziemię, a nawet na parapet okienny, szybko się psuje i nie jest dostępny dla większości ptaków. Dlatego najlepiej zbudować tradycyjny karmnik.

Pamiętajmy też o kilku ważnych zasadach:

  • zabezpieczmy karmnik przed kotami, np. ustawiając go na wysokim słupku na wolnej przestrzeni;
  • dokarmianie rozpoczynajmy późną jesienią, a kończmy wczesną wiosną, i nie przerywajmy go, nawet jeśli nastaną cieplejsze dni regularnie uzupełniajmy pokarm w karmniku, zadbajmy też, aby ptaki znalazły w nim wodę, bo zimą wcale nie jest o nią łatwo co jakiś czas czyśćmy karmnik, aby ptaki nie zarażały się chorobami i pasożytami;
  • drobne ptaki (np. sikory i wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion, dobrym sposobem jest wymieszanie ich z tłuszczem, np.smalcem; taką mieszaniną wypełniamy puste pojemniki po jogurcie i wieszamy je na drzewie.

Zobacz: Poidełko dla ptaków

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także