Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą - zdjęcie 1Jeżeli chcemy karmić ptaki zimą, pamiętajmy, że najlepsze będą dla nich nasiona słonecznika, lnu, pszenicy. Nie dawajmy im za to pieczywa.

Nie zawsze ptaki rzeczywiście potrzebują naszej pomocy. Tylko
w wyjątkowo mroźne i śnieżne zimy nie potrafią same znaleźć pożywienia. Gdy temperatura utrzymuje się w granicach kilku stopni poniżej zera, świetnie dają sobie radę. Jeśli mimo to zostawiamy im pokarm, mogą stać się leniwe i po ja kimś czasie nie szukają go gdzie indziej. Warto pomyśleć
o odpowiednim miejscu karmienia – pokarm wyrzucony na ziemię, a nawet na parapet okienny, szybko się psuje i nie jest dostępny dla większości ptaków. Dlatego najlepiej zbudować tradycyjny karmnik.

Pamiętajmy też o kilku ważnych zasadach:

  • zabezpieczmy karmnik przed kotami, np. ustawiając go na wysokim słupku na wolnej przestrzeni;
  • dokarmianie rozpoczynajmy późną jesienią, a kończmy wczesną wiosną, i nie przerywajmy go, nawet jeśli nastaną cieplejsze dni regularnie uzupełniajmy pokarm w karmniku, zadbajmy też, aby ptaki znalazły w nim wodę, bo zimą wcale nie jest o nią łatwo co jakiś czas czyśćmy karmnik, aby ptaki nie zarażały się chorobami i pasożytami;
  • drobne ptaki (np. sikory i wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion, dobrym sposobem jest wymieszanie ich z tłuszczem, np.smalcem; taką mieszaniną wypełniamy puste pojemniki po jogurcie i wieszamy je na drzewie.
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: blog.chatterbirds.com

Polecamy Ci również

Zobacz także