Dofinansowanie na budowę oczka wodnego lub zbiornika na deszczówkę

0
Oczko wodne
Budowę przydomowych zbiorników wody deszczowej (i roztopowej) będzie można częściowo sfinansować z rządowej dotacji.

Od lipca będzie można uzyskać dofinansowanie m.in. na budowę oczka wodnego i zbiornika na deszczówkę. A to dzięki nowemu programowi „Moja Woda”.

Coraz częstsze i dłuższe okresy suszy w Polsce skłoniły rząd do stworzenia programu „Moja Woda”. To inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program ma wspierać budowę przydomowych instalacji retencyjnych, które będą zatrzymywać choć część wód opadowych i roztopowych. W praktyce chodzi m.in. o oczka wodne oraz zbiorniki na deszczówkę.

Jak informuje minister klimatu, Michał Kurtyka, szacuje się, że dzięki budowie takich zbiorników uda zatrzymać ok. 1 miliona m³ wody rocznie. Ma to służyć zarówno lepszemu wykorzystaniu wody, jak i odciążeniu sieci kanalizacji deszczowej i ograniczeniu lokalnych podtopień.

Podpowiadamy: Jak zbudować oczko wodne krok po kroku

Dla kogo jest program „Moja Woda” i jaka jest wartość dofinansowania

Z programu „Moja Woda” będą mogli skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na budowę na terenie swojej posesji instalacji zatrzymującej wodę. Maksymalna wysokość dotacji to 5 tysięcy zł, jednak inwestycja nie może być sfinansowana w całości z tej dotacji. Może ona pokryć do 80% kosztów. Wydatki muszą być poniesione po 1 czerwca 2020.

Łączna wartość dotacji to 100 mln zł, co pozwoli na wsparcie budowy 20 tysięcy instalacji.

Co obejmuje dofinansowanie w programie „Moja Woda”

Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na zakup, montaż oraz uruchomienie instalacji, które pozwolą na retencję wody. Obejmuje to:

  • przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej),
  • zbiornik retencyjny (może on być naziemny lub podziemny),
  • oczko wodne,
  • instalację rozsączającą,
  • elementy służące do nawadniania lub innego wykorzystania wody.

Od kiedy i gdzie można składać wnioski

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lipca 2020 w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Na razie nie są znane szczegóły tego, jakie dokumenty i formalności będą potrzebne, warto śledzić informacje na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (http://nfosigw.gov.pl/).

Program ma być realizowany do 2024 roku, przy czym ostatnie umowy będzie można podpisać do 30 czerwca 2024, a środki wydawać do końca tegoż roku.

Oceń artykuł
3,83 / 24 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Źródło: gov.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także