Długo kwitnące krzewy

2
Hortensje
Posadzenie długo kwitnących krzewów, takich jak np. hortensji, to sposób na to, żeby nasz ogród wyglądał pięknie od wiosny do jesieni.

Długo kwitnące krzewy to znakomity sposób na to, żeby nasz ogród wyglądał pięknie przez długi czas. Podpowiadamy, jakie krzewy wybrać i jak je pielęgnować, żeby kwitły jak najdłużej.

W ogrodzie najbardziej efektownymi krzewami są zwykle takie, które obsypują się pięknymi kwiatami. Wiele z nich kwitnie jednak dość krótko, przez resztę sezonu pozostając ozdobnymi jedynie z liści (np. jaśmin, lilak, żylistek, forsycja). Są jednak długo kwitnące gatunki - utrzymują kwiaty przez wiele tygodni, stosunkowo długo pozostając atrakcyjnymi elementami ogrodu.

Zobacz zdjęcia

Hortensje ogrodowe

Hortensje ogrodowe to jedne z najpiękniejszych krzewów, jakie możemy uprawiać.

A_Knop - pixabay.com
Hortensje ogrodowe

Hortensje ogrodowe mają bardzo okazałe kuliste kwiatostany.

Hans - pixabay.com
Niebieskie hortensje ogrodowe

Hortensje ogrodowe mają kwiaty w odcieniach niebieskiego, różu i fioletu. Są także białe i zielonkawe.

MurderousPlace - pixabay.com
Różowa hortensja ogrodowa

Kolor różowych i niebieskich hortensji ogrodowych można zamienić, zmieniając odczyn gleby.

NicoleDenker - pixabay.com
Kwiaty hortensji ogrodowej

Hortensje ogrodowe potrzebują regularnego podlewania. Pamiętajmy też, żeby przycinać je bardzo umiarkowanie, bo kwitną na starszych pędach.

RitaE - pixabay.com
Budleja Dawida

Budleja Dawida to piękny krzew, którego kwiaty wabią motyle.

UschiDu - pixabay.com
Biała budleja Dawida

Budleje mają najczęściej fioletowe, różowe lub amarantowe kwiaty, ale bywają też białe.

FotoAugenblick - pixabay.com
Budleja Dawida

Kwiaty budlei mają delikatny, ale bardzo przyjemny zapach.

Leoleoboleo - pixabay.com
Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty jest dekoracyjny i ma małe wymagania uprawowe.

Leonardo - pixabay.com
Kwiaty pięciornika

Pięciornik jest odporny na zanieczyszczone powietrze, dlatego dobrze rośne również w miastach.

Lucia_S - pixabay.com
Biały pięciornik krzewiasty

Pięciorniki krzewiaste mają dużo odmian o bardzo zróżnicowanej wielkości.

WereldwinkelSchoonhoven - pixabay.com
Kwitnący pięciornik krzewiasty

Wiosną pięciornik krzewiasty należy mocno przyciąć.

WikimediaImages - pixabay.com
Ketmia syryjska

Ketmia syryjska to gatunek hibiskusa, który możemy uprawiać w ogrodzie.

Analogicus - pixabay.com
Ketmia syryjska w ogrodzie

Ketmia syryjska nie jest jednak w pełni mrozoodporna i wymaga okrycia na zimę.

Barni1 - pixabay.com
Ketmia syryjska o pełnych kwiatach

Ketmie (hibiskusy) syryjskie mają kwiaty o różnych kolorach. Mogą być też pojedyncze lub pełne.

JaStra - pixabay.com
Kwiaty ketmii syryjskiej

Kwiaty ketmii syryjskiej mogą kojarzyć się z malwą - rzeczywiście te rośliny są dość blisko spokrewnione.

Minka2507 - pixabay.com

Pamiętajmy jednak, że decydując się na ten właśnie rodzaj krzewów, musimy zadbać o nie szczególnie troskliwie. Długi okres kwitnienia jest bowiem dla rośliny dość obciążający. Dlatego dla takich krzewów należy wyjątkowo starannie wybrać miejsce i stanowisko odpowiadające potrzebom danego gatunku, nie zapominając o właściwym i regularnym nawożeniu oraz nawadnianiu w miarę potrzeby.

Polecamy też: Długowieczne byliny do ogrodu - kwiaty, które posadzisz raz, a będą kwitły przez lata

Trzeba też szczególnie uważnie zapoznać się z wymaganiami rośliny w zakresie cięcia.To w wielu przypadkach bardzo istotny zabieg. Właściwie wykonany przyczyni się do bujnego wzrostu i kwitnienia, a źle przeprowadzony może nawet spowodować całkowity brak kwiatów w danym sezonie.

Gatunki krzewów długo kwitnące

Przed wyborem gatunku najbardziej nam odpowiadającego, przyjrzyjmy się kilku, które z pewnością zasługują na szczególną uwagę. Krzewami kwitnącymi niezwykle efektownie i długo, są z pewnością hortensje ogrodowe.

Hortensje ogrodowe

To niezbyt wysokie rośliny, dorastające do ok. 1 - 1,5 m wys. Mają przepiękne, duże kwiatostany w formie kul, które w zależności od odmiany możemy podziwiać od czerwca, aż do września. Aby jednak dobrze się rozwijały i zawiązywały dużo kwiatów, oczekują stanowisk słonecznych lub półcienistych, zacisznych oraz wilgotnej, żyznej i próchniczej gleby, o lekko kwaśnym pH.

Podpowiadamy: Jak samodzielnie rozmnażać hortensje

Kwiaty u hortensji występują w kolorach fioletowych, niebieskich, czerwonych, różowych i białych. Jednak w zależności od odczynu gleby, kwiaty hortensji, mogą przybierać bardziej niebieskie odcienie (przy odczynie pH niższym niż 5) lub bardziej różowe ( przy zasadowym pH).

W przypadku tego gatunku, cięcie należy przeprowadzać bardzo ostrożnie lub w ogóle z niego zrezygnować, gdyż roślina kwitnie na pędach ubiegłorocznych. Na mrozy nie jest ona wystarczająco odporna, dlatego też kiedy spodziewamy się surowej zimy bądź sadzimy hortensję na terenach narażonych na duże spadki temperatury, należy jesienią zabezpieczyć pędy słomianymi matami lub włókniną.

Hortensję powinno się systematycznie nawozić właściwymi dawkami nawozów azotowych oraz potasowych i fosforowych. Z końcem sierpnia kończymy nawożenie, aby przed nastaniem zimy pędy miały możliwość zdrewnienia.

Sprawdź koniecznie: Kiedy i jak przycinać hortensje różnych gatunków

Budleja Dawida, czyli motyli krzew

Pięknymi kwiatostanami w postaci kiści drobnych kwiatów, może się też poszczycić budleja Dawida. Zakwita wprawdzie dość późno, bo dopiero w lipcu, ale przy właściwej pielęgnacji może kwitnąc aż do października. Budleje tworzą dość wysokie, luźne krzewy, dorastające do ok. 2 – 2,5 m. Pędy lubią się przewieszać, szczególnie pod ciężarem kwiatów.

Budleja nie ma dużych wymagań glebowych, chociaż lepiej będzie rosła i kwitła na żyznym, próchniczym i niezbyt mokrym podłożu niż słabym, piaszczystym. Właściwy odczyn pH powinien być obojętny lub ewentualnie nieco zasadowy. Budleja ma jednak pewne wymagania co do stanowiska. Oczekuje bowiem miejsc słonecznych, zacisznych, ciepłych i osłoniętych przed wiatrem.

Budleję należy dość zdecydowanie przycinać wiosną, co powoduje lepsze rozkrzewienie i bujniejsze kwitnienie. Budleje są niezbyt odporne na niskie temperatury, dlatego wymagają zabezpieczenia przed zimą. Mają jednak pewną dodatkową zaletę, ich kwiaty przyciągają chmary motyli, dlatego nazywa się je czasem „motylimi krzewami”.

Polecamy też: Rozplenicę japońską - bardzo atrakcyjną trawę ozdobną do ogrodu

Pięciornik krzewiasty - odporny na wszystko

Długo kwitnącą roślina godną polecenia jest również pięciornik krzewiasty. W zależności od odmiany dorasta do wys. 0,4 – 1,5 m, rośnie wolno i ma dość zwarty pokrój, a jego kwiaty mogą mieć kolor biały, żółty, różowy bądź pomarańczowy. Zaletą tego gatunku jest nie tylko długi okres kwitnienia (niektóre odmiany kwitną od maja do października), ale również stosunkowo niewielkie wymagania uprawowe.

Pięciornik jest tolerancyjny w stosunku do zanieczyszczeń powietrza, posiada dość dużą odporność na mróz oraz jest długowieczny. Pięciornik wprawdzie lepiej rośnie na stanowiskach słonecznych oraz lekkich i żyznych glebach o pH obojętnym lub lekko kwaśnym, ale na słabszych też sobie poradzi. Rośliny kwitną na pędach tegorocznych, dlatego wskazane jest wczesnowiosenne cięcie, powodujące lepsze rozkrzewienie oraz bujniejsze kwitnienie.

Ketmia syryjska (hibiskus syryjski)

Interesującym krzewem jest również ketmia syryjska, kwitnie długo, bo od sierpnia niemal do przymrozków i posiada piękne, duże kwiaty podobne do malwy, w kolorach białych, różowych, czerwonych i niebieskich. Jest to jednak nieco kłopotliwa i wymagająca roślina.

Poznajcie: Hibiskus bylinowy o olbrzymich kwiatach. Jak go uprawiać

Ketmia syryjska jest niezbyt odporna na mróz, więc na zimę wymaga solidnego okrycia. Oczekuje też stanowisk ciepłych, słonecznych i zacisznych oraz żyznego, przepuszczalnego i lekko wilgotnego podłoża. Nie lubi zbytniej suszy ani nadmiernej wilgoci. Ponieważ kwitnie na pędach jednorocznych, może być wiosną cięta i formowana.

Ketmia syryjska nie nadaje się jednak do wszystkich ogrodów, gdyż osiąga duże rozmiary ok. 2-3 m wys.

Uroda zadbanego, długo i pięknie kwitnącego krzewu jest nie do przecenienia, dlatego warto posiadać w ogrodzie choć jeden taki gatunek.

Oceń artykuł
3,54 / 28 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także