Dlaczego rośliny nie kwitną lub nie mają owoców? Błędy w uprawie

0
Sierpniowy ogród
Pięknie kwitnące i owocujące rośliny to marzenie każdego właściciela ogrodu. Czasem jednak popełniamy błędy, które wpływają na rozwój roślin.

Poszukując roślin do uprawy w ogrodzie, często wybieramy gatunki, których największym walorem ozdobnym są kwiaty lub owoce. Tym większe jest więc nasze rozczarowanie, kiedy przez kolejne lata nie możemy doczekać się ani ich pięknych kwiatów ani atrakcyjnych owoców.

Przyczyn takiej sytuacji może być co najmniej kilka, dlatego przed zakupem ulubionej rośliny, warto poznać jej zwyczaje i oczekiwania. Jednym z powodów, dla których kwitnące i owocujące rośliny nie zawiązują kwiatów i owoców, mogą być błędy uprawowe.

Nie sadź roślin za głęboko (ani za płytko)

Doskonałym przykładem błędów w uprawie jest piwonia chińska. Posadzona zbyt głęboko, nie zakwitnie przez wiele lat, nawet wtedy, gdy będzie rozwijać duże liście. Dlatego też, chcąc w pełni cieszyć się jej urodą, należy posadzić roślinę nie głębiej niż 3-5 cm, gdyż taka warstwa podłoża nad kłączami wystarczy, by piwonia mogła się ukorzenić (o ile zostaną posadzone w drugiej połowie lata) i zawiązać pąki kwiatowe.

Przycinając rośliny, uważaj na pąki

Kolejnym błędem uprawowym, który może skutkować brakiem kwiatów i owoców jest nieprawidłowe cięcie, pozbawiające rośliny pąków kwiatowych. Taka sytuacja zdarza się najczęściej podczas przycinania kwitnących krzewów ozdobnych, które zawiązują pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych lub starszych (np. hortensje ogrodowe, forsycje). Aby uniknąć problemów z ich kwitnieniem, przed wykonaniem zabiegu należy dokładnie sprawdzić, jakiego cięcia wymagają i przeprowadzić je we właściwy sposób (takie krzewy zwykle przycina się tuż po kwitnieniu).

Podpowiadamy: Jak przycinać drzewa i krzewy, żeby uniknąć błędów

Zwróć uwagę na miejsce

Problemy z kwitnieniem mogą mieć też rośliny uprawiane na skrajnie niewłaściwych stanowiskach. Jeśli gatunki preferujące wilgotne podłoża zostaną posadzone na suchej i piaszczystej glebie (np. języczka pomarańczowa, tawułka Arendsa, zawilec japoński), a rośliny kochające słońce będą musiały zmierzyć się z brakiem światła (np. lilie, liliowce, pięciorniki, juka karolińska, kwiaty cebulowe), nie tylko będą się źle rozwiać i często chorować, ale też nie będą kwitnąć.

Sprawdź… płeć roślin

Małą szansę na doczekanie się owoców mamy również wtedy, gdy wybierzemy do uprawy gatunki dwupienne i posadzimy je w ogrodzie pojedynczo (np. rokitnik, cis, dławisz okrągłolistny, większość odmian aktinidii ostrolistnej i pstrolistnej, z wyjątkiem kilku odmian jednopiennych np. „Issai”). Rośliny dwupienne zawiązują męskie pąki kwiatowe na jednym egzemplarzu, a żeńskie, z których po zapyleniu rozwijają się owoce, na drugim. Jeśli więc w bliskim sąsiedztwie nie znajdą się co najmniej dwie rośliny różnej płci, nie będą miały szansy na zapylenie i nie zawiążą owoców, nawet wtedy, gdy będą wyglądały zdrowo i atrakcyjnie.

Podobna sytuacja może zdarzyć się także w sadzie. Wiele odmian drzew owocowych, do zawiązania owoców potrzebuje bliskiego sąsiedztwa odmiany zapylającej, w przeciwnym razie z jej kwiatów nie powstaną owoce lub będzie ich bardzo niewiele (zapylaczy oczekuje dużo odmian gruszy i jabłoni).

W Twoim ogrodzie panują trudne warunki? Sprawdź, jakie rośliny możesz posadzić

Błędy w rozmnażaniu roślin

Kolejnym powodem braku owoców u roślin, może być niewłaściwe rozmnażanie. Wiele gatunków drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych, powinno być rozmnażanych wegetatywnie czyli za pomocą sadzonek, odrostów lub szczepienia. Jeśli zostaną uzyskane z siewu nasion (generatywnie), nie tylko nie zachowają cech odmianowych, ale też mogą wejść w okres owocowania dopiero po wielu latach (po ok. 10 - 15 latach zaczynają owocować rozmnażane generatywnie orzechy włoskie, derenie Kousa, derenie jadalne, głogi).

Uważaj na pogodę

Rośliny mogą też nie kwitnąć z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Największym zagrożeniem są dla nich wczesnowiosenne przymrozki, które pozbawiają kwiatów m.in. migdałki, azalie, ogniki i hortensje ogrodowe. Skutki przymrozków możemy zminimalizować, przed spodziewanymi przymrozkami okrywając rośliny lekką włókniną.

Nie ten klimat

Kwitnienia nie doczekamy się też u gatunków, którym nasz klimat nie bardzo odpowiada. Przykładem może być między innymi niezwykle piękna i atrakcyjna trawa pampasowa, której wspaniałe pióropusze kwiatostanów zwykle nie zdążą rozwinąć się przed zimą. Ponadto roślina pozostawiona w gruncie raczej nie przetrwa mrozów, dlatego zamiast niej warto wybrać do uprawy bardziej wytrzymałe miskanty. 

Polecamy: Długowieczne byliny, czyli kwiaty, które warto mieć w ogrodzie

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także