Dlaczego rośliny cebulowe nie kwitną i co robić, gdy mają liście zamiast kwiatów

0
Wiosenne kwiaty cebulowe
Czasem zamiast widoku kwitnących kwiatów cebulowych możemy "podziwiać" tylko ich liście. Przyczyny mogą być różne.

Zdarza się, że rośliny cebulowe wypuszczają tylko liście, a nie kwiaty. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i co robić, żeby nasze wiosenne kwiaty zakwitły.

Kwitnące rośliny cebulowe są wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Czasami jednak zawodzą, a my zamiast kwiatów oglądamy jedynie ich liście. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas uprawy i jak uchronić się przed porażką.

Zobacz zdjęcia

Tulipany

Cebule roślin powinny mieć odpowiednią wielkość i wiek. Zanim młode cebule przybyszowe będą zdolne do kwitnienia minie kilka lat.

Walter46 - pixabay.com
Mieczyki - letnie kwiaty cebulowe

Wiele roślin cebulowych, które kwitną latem i jesienią lepiej wykopać na zimę. Jeśli zmarzną - nie zakwitną lub w ogóle zginą.

Couleur - pixabay.com
Krokusy

Sadząc rośliny cebulowe weźmy pod uwagę ich wymagania, co do stanowiska. Jeśli posadzimy w cieniu te, które lubią słońce, to wypuszczą liście, ale nie zakwitną.

Couleur - pixabay.com
Lilie

Rośliny cebulowe są wrażliwe na zbyt suchą albo zbyt mokrą glebę. Większość z nich musi mieć wilgotną i przepuszczalną ziemię.

LaminariaVest - pixabay.com
Tuberoza

Niektóre rośliny cebulowe (szczególnie letnie) pochodzą z cieplejszego klimatu i w polskich warunkach mogą "nie zdążyć" zakwitnąć.

Masy - pixabay.com
Żonkil

Kupując cebule zwróćmy uwagę na ich jakość - muszą być nie tylko duże, ale i zdrowe.

MrGajowy3 - pixabay.com
Irysy żyłkowane (cebulowe)

Nie sadźmy cebul zbyt głęboko, bo wypuszczą tylko liście, a nie zakwitną (sadzimy je na głębokości trzech cebulek).

MabelAmber - pixabay.com
Kwitnące tulipany

Co kilka lat cebule większości kwiatów trzeba wykopać i po okresie odpoczynku posadzić ponownie. Inaczej przestaną kwitnąć.

Capri23auto - pixabay.com
Przebiśniegi

Pamiętajmy, żeby nie ścinać liści roślin cebulowych dopóki są zielone.

Satynek - pixabyay.com

Zwróć uwagę na wielkość i wiek cebulek

Jednym z najczęstszych powodów braku kwiatów u roślin cebulowych może być wielkość i wiek cebulek. Wiele roślin cebulowych rozmnaża się za pomocą cebulek lub bulw przybyszowych, tworzonych podczas wegetacji przez roślinę mateczną.

Potomstwo jest zwykle dużo mniejsze od cebuli matecznej i potrzebuje sporo czasu, aby podrosnąć i dojrzeć do wydania kwiatów. Czasami zajmuje mu to rok (duże cebule tulipanów), innym razem nawet 2-3 lata i dłużej (np. cebulki lilii azjatyckich oraz małe cebulki tulipanów, hiacyntów, narcyzów i innych roślin cebulowych).

Sprawdź: Kiedy, jak i czym nawozić wiosenne kwiaty cebulowe

Dlatego zanim zdecydujemy się na samodzielne rozmnażanie roślin za pomocą cebulek przybyszowych, musimy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie poczekać, aż w odpowiednim czasie zakwitną. Możemy też wybrać do uprawy jedynie te największe i najbardziej dorodne cebule (w przypadku tulipanów cebule potomne powinny mieć co najmniej 4 cm średnicy), które mają szansę zakwitnąć już w kolejnym roku po posadzeniu.

Inną przyczyną braku kwiatów u roślin cebulowych mogą być niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym głównie niskie temperatury, susze lub częste i obfite deszcze, a także nieodpowiednie stanowisko.

Nie wszystkie rośliny cebulowe są odporne na mróz

Niektóre rośliny słabo znoszą warunki zimowe, dlatego jeśli zaryzykujemy i pozostawimy je na zimę w gruncie, mogą zostać uszkodzone przez mróz i obumrzeć lub wydać wiosną jedynie liście. Dla wielu z nich zagrożeniem mogą być też wiosenne przymrozki, niszczące delikatne pąki kwiatowe.

Dlatego też gatunki wrażliwsze na zimno lepiej jest przed zimą wykopać, przechować w chłodnym pomieszczeniu (w torfie lub piasku) i posadzić ponownie do gruntu wiosną. Jeśli zdecydujemy się pozostawić ich cebulki na zimę w gruncie, musimy solidnie zabezpieczyć je przed chłodem grubą warstwą ściółki, pamiętając o rozluźnieniu ściółki wiosną, aby nie przeszkadzała roślinom w rozwoju.

Dotyczy to wrażliwszych na mróz roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią np. krokosmia, tuberoza, galtonia biaława, śniedek wiechowaty, acidantera dwubarwna, tygrysówka pawia, mieczyk.

Polecamy: Irysy cebulowe i podpowiadamy, jak je uprawiać

Niesprzyjająca pogoda

Kwitnieniu roślin cebulowych może zagrozić także susza lub ulewne deszcze. Brak dostatecznej wilgotności podłoża w czasie wzrostu cebul mocno je osłabia i nie pozwala na intensywny wysiłek związany z wydaniem kwiatów.

Natomiast nadmierna i długo utrzymująca się wilgotność podłoża prowadzi do zagniwania cebul i pojawienia się chorób grzybowych, co również skutkuje brakiem kwiatów, a nawet całkowitym zamarciem roślin.

Niewłaściwe miejsce dla danych roślin

Problemy może też stwarzać niewłaściwe stanowisko. Gatunki kochające słońce (np. tulipany, krokusy), posadzone w cieniu mogą wydać liście, ale nie kwiaty. Dlatego przed uprawą należy poznać wymagania danego gatunku i wybrać dla niego odpowiednie stanowisko.

Krótki okres wegetacyjny

Kolejną przyczyną braku kwiatów u roślin cebulowych może być też zbyt krótki okres wegetacyjny. Taka sytuacja dotyczy głównie roślin pochodzących z cieplejszych rejonów świata, gdzie mają szansę dostatecznie wcześnie rozpocząć wegetację, przez cały sezon cieszyć się dobrą pogodą i zakończyć swój rozwój na tyle późno, aby ich cebulki zdążyły podrosnąć, zgromadzić substancje odżywcze i przygotować się do okresu spoczynku (np. tuberoza)

Jeśli chcemy cieszyć się kwiatami takich roślin w kolejnych sezonach, przed rozpoczęciem uprawy musimy dobrze poznać ich potrzeby i cykl rozwojowy, zapewniając im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.

Podpowiadamy: Jak uprawiać frezje w ogrodzie

Jakość cebul

Ważną sprawą decydującą o kwitnieniu roślin cebulowych jest też jakość materiału rozmnożeniowego. Decydując się na zakup cebul, wybierajmy tylko te zdrowe, dorodne i jędrne,unikając powiędniętych, uszkodzonych, małych, obsuszonych lub chorych. Jeśli skusimy się na zakup kiepskiej jakości cebul, mamy znikomą szansę doczekać się z nich pięknych kwiatów, więc powinniśmy rozważyć, czy warto w nie inwestować.

Termin i głębokość sadzenie roślin cebulowych

Za kwitnienie roślin cebulowych odpowiada też termin oraz sposób ich sadzenia. Przykładowo tulipany, szafirki czy krokusy posadzone do gruntu wiosną, a nie jesienią (wrzesień-październik) lub umieszczone w podłożu zbyt głęboko, nie zakwitną, choć mogą wydać zdrowe liście. Ogólną zasadą jest to, że cebule kwiatów należy sadzić na głębokości równiej wielkości trzech cebul.

Pamiętajmy też, że większość wiosennych kwiatów cebulowych co kilka lat należy wykopać (kiedy ich liście zaschną) i ponownie posadzić jesienią. W okresie, kiedy mają liście, warto je nawozić i absolutnie nie należy obcinać ich liści, kiedy są jeszcze zielone, bo odżywiają one cebulę.

Sprawdź: Kiedy i jak często wykopywać wiosenne kwiaty cebulowe

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także