Zdarza się, że mieczyki nie kwitną. Wyjaśniamy możliwe przyczyny i podpowiadamy, jakich błędów unikać, uprawiając gladiole.
Gladiole nazywane też mieczykami to jedne z piękniejszych kwiatów lata. Ich strzeliste, sztywne, wysokie kwiatostany (1-1,5 m) górują nad rabatą i zachwycają wspaniałymi kwiatami w atrakcyjnych kolorach. Sprawdzają się jako górne piętro rabaty, ale są też doskonałe na kwiat cięty.
Zobacz zdjęcia

Żeby mieczyki dobrze kwitły potrzebują słonecznego miejsca oraz żyznej i wilgotnej ziemi. Ale jest jeszcze kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.
Alexasa_Fotos - pixabay.com
Jeśli bulwy mieczyków są zbyt młode (kupiliśmy małe, albo posadziliśmy cebulki przybyszowe), rośliny będą miały liście, ale nie kwiaty. Na nie będzie trzeba poczekać.
Gerlex - pixabay.com
Kwiaty mieczyków warto ścinać, tak żeby roślina nie zawiązywała nasion. Nie ścinajmy jednak liści, bo to one odżywiają bulwę na kolejny sezon.
Capri23auto - pixabay.com
Trzeba pamiętać o wykopaniu mieczyków (kilka tygodni po tym, jak przekwitną). Bulwy przechowuje się w chłodnych u suchych warunkach.
ArtTower - pixabay.com
Gladiole sadzi się w kwietniu/maju, ale trzeba uwzględnić temperatury. Bezpiecznym terminem jest połowa maja.
Stux - pixabay.com
Bulwy mieczyków należy posadzić na głębokości równej trzykrotnej wysokości bulwy.
Capri23auto - pixabay.com
Przed posadzeniem bulwy mieczyków warto zabezpieczyć środkiem grzybobójczym.
Capri23auto - pixabay.com
Pamiętajmy też, żeby nie sadzić gladioli w tym samym miejscu, w którym rosły w poprzednim roku.
HansLinde - pixabay.com
Mieczykom trzeba zapewnić odpowiednią ilość wody - tak, żeby podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Nie będą też kwitły, jeśli je przesuszymy.
Capri23auto - pixabay.com
Trzeba zwrócić uwagę na temperaturę, w jakiej przechowujemy bulwy. Nie znoszą one mrozu, ale do kwitnienia potrzebują okresu przechłodzenia. Optymalna temp. to ok. 5-8°C.
Couleur - pixabay.com
Mieczyki potrzebują żyznej ziemi. Przed posadzeniem ich warto zastosować kompost. Potem można je 2-3 razy zasilić nawozem do roślin cebulowych lub kwitnących.
Couleur - pixabay.comNiższe odmiany dobrze wyglądają posadzone w grupach lub w kompozycjach z innymi roślinami. W ogrodach najczęściej uprawianym gatunkiem mieczyka jest mieczyk ogrodowy, którego wyszukane, barwne kwiaty, zebrane na sztywnej, wysokiej łodydze w kłosowaty kwiatostan osiągają nawet 10-12 cm średnicy. Jeśli jednak chcemy się ich doczekać, o roślinę musimy odpowiednio zadbać i poznać jej zwyczaje.
Sprawdź też: Dlaczego nie kwitną hortensje - na co zwrócić uwagę
Jakie warunki trzeba zapewnić mieczykom
Mieczyki to przybysze z gorącej Afryki, dlatego należy zapewnić im dużo ciepła i słońca. Potrzebują też bardzo żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża oraz zacisznego stanowiska. Co roku muszą być także wykopywane przed zimą, gdyż nie znoszą niskich temperatur. Dobrze pielęgnowane kwitną od lipca do września, ale czasem w ogóle nie wydają kwiatów, a my zastanawiamy się dlaczego. Otóż przyczyn takiej sytuacji może być kilka.
Zwróć uwagę na wiek cebulek mieczyków
Jeśli gladiole tworzą ładne, zdrowe, zielone liście, ale nie rozwijają kwiatów, to pewnie dlatego, że ich bulwy są jeszcze zbyt młode. Bulwy mateczne posadzone wiosną stopniowo zamierają, rozwijając dużą bulwę zastępczą oraz małe bulwki przybyszowe.
Jeśli skuszeni niską ceną kupimy je w sklepie lub gdy sami posadzimy bulwki pozyskane z własnych roślin, przez rok lub dwa nie doczekamy się z nich kwiatów, gdyż bulwki muszą najpierw podrosnąć i nabrać sił, aby zakwitnąć.
Zetnij kwiaty gladioli
Kolejny powód braku kwiatów to zmęczenie bulwy. Latem kwiaty mieczyków powinny być ścinane do wazonu lub usuwane po przekwitaniu, w przeciwnym razie roślina zawiąże nasiona, co będzie dla niej takim obciążeniem, że nie zdąży zgromadzić dostatecznie dużo substancji odżywczych na kolejny rok, a nawet na przetrwanie zimy.
Pamiętaj o wykopaniu bulw mieczyków
Kolejna ważna sprawa to wykopywanie bulw na zimę. Rośliny są wrażliwe na mrozy, dlatego po kwitnieniu trzeba wykopać ich bulwy, wysuszyć w przewiewnym miejscu, oczyścić z resztek pędów oraz liści, usunąć bulwki przybyszowe (przechowuje się je w papierowych torebkach) i przechować do wiosny w ażurowych skrzynkach w suchym, chłodnym pomieszczeniu (temp. ok. 5-8°C).
Polecamy: Fioletowe kwiaty do ogrodu i na balkon. Co posadzić, żeby kwitło od wiosny do jesieni
Kiedy wykopywać mieczyki
Bardzo ważną sprawą jest też termin ich wykopania, który powinien wynosić od 3 do 4 tygodni po kwitnieniu. Bulwy pozostawione w ziemi zbyt długo lub wstawione do przechowalni bez wcześniejszego wysuszenia, łatwo zapadają na choroby grzybowe, słabną i nie zakwitają w kolejnym roku lub nawet nie przetrzymują zimy.
Kiedy sadzić gladiole
Kolejna sprawa to sadzenie bulw. Odpowiedni termin to przełom kwietnia i maja, jeśli jednak temperatury są w tym czasie za niskie, cebulki mogą przemarznąć, dlatego z ich sadzaniem powinniśmy poczekać nawet do połowy maja. Wprawdzie później posadzone bulwy później zakwitną, ale nie zostaną zniszczone przez wiosenne przymrozki.
Jak głęboko sadzić mieczyki i o czym jeszcze pamiętać
Przed sadzeniem warto też zabezpieczyć bulwy środkiem grzybobójczym, dzięki czemu nie zapadną na choroby grzybowe. Należy też odpowiednio głęboko je posadzić, umieszczając w podłożu na głębokości równej 3-krotnej wysokości bulwy. Rośliny posadzone zbyt płytko, mogą przewracać pod ciężarem kwiatów, natomiast posadzone za głęboko, mogą mieć problemy z kiełkowaniem i kwitnieniem.
Nie sadź mieczyków w tym samym miejscu
Gladioli nie należy też sadzić rok po roku w tym samym miejscu. Po pierwsze dlatego, że w ziemi mogą pozostać wspólne dla całego rodzaju patogeny chorobotwórcze, a po drugie dlatego, że gleba może być już pozbawiona substancji odżywczych, pobranych przez rośliny w poprzednim roku (przerwa w uprawie to ok. 3-4 lata).
Sprawdź: Co jeszcze trzeba widzieć o uprawie mieczyków
Dlaczego mieczyki nie kwitną – inne powody
Przyczyną braku kwiatów może być też:
- susza - w okresach bezdeszczowych rośliny wymagają nawadniania,
- zalanie - bulwy w mokrej glebie gniją,
- niewłaściwe cięcie - pozbawienie rośliny zbyt dużej ilości liści przy wycinaniu kwiatów,
- jałowa gleba - podłoże musi być bardzo żyzne, bo rośliny są żarłoczne (przed posadzeniem mieczyków ziemię warto wymieszać z kompostem. potem można zastosować nawóz do roślin kwitnących lub cebulowych),
- zbyt wysoka temperatura przechowywania - rośliny do zawiązania pąków kwiatowych potrzebują okresu schłodzenia.