Dlaczego hortensje nie kwitną? 8 najczęstszych przyczyn

0
Hortensje ogrodowe
Hortensje mają przepiękne kwiatostany. Zdarza się jednak, że nie zawsze kwitną. Powody mogą być różne - w zależności od gatunku.

Hortensje uprawiamy dla ich wspaniałych kwiatów. Jednak zdarza się, że hortensje nie kwitną. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny i co robić, żeby naprawić sytuację.

Hortensje to jedne z najpiękniej kwitnących krzewów ozdobnych. Ich okazałe kwiatostany, kuliste i barwne u hortensji bukietowych oraz stożkowe i kremowe lub różowe u hortensji bukietowych to wspaniała ozdoba letnich i jesiennych rabat. Trudno się więc dziwić, że kiedy hortensje nie kwitną, czujemy się bardzo rozczarowani i zastanawiamy się, dlaczego tak się dzieje.

Zobacz zdjęcia

Hortensja OGRODOWA

Hortensje ogrodowe zawiązują pąki kwiatowe w poprzednim sezonie. Dlatego są one narażone na przemarznięcie zimą. To częsty powód braku kwitnienia.

Katarzyna Laszczak
Hortensja OGRODOWA

Hortensji ogrodowych nie należy prawie w ogóle przycinać - ścinamy wtedy pąki i krzew nie kwitnie.

Kapa65 - pixabay.com
Hortensja OGRODOWA

Hortensje nie lubią nadmiaru słońca, ale zbyt głęboki cień również im nie sprzyja.

MabelAmber - pixabay.com
Hortensja OGRODOWA

I hortensje ogrodowe, i bukietowe mają duże zapotrzebowanie na wodę. Jeśli je przesuszymy, nie będą dobrze kwitły.

Katarzyna Laszczak
Hortensja OGRODOWA

Zarówno hortensje ogrodowe, jak i bukietowe potrzebują żyznej ziemi i kwaśnym odczynie. Jeśli ziemia będzie zbyt jałowa - nie zakwitną.

Leoleobobeo - pixabay.com
Hortensje BUKIETOWE

W przeciwieństwie do ogrodowych - hortensje bukietowe trzeba przycinać co roku (wiosną). Jeśli tego nie będziemy robić, będą kwitły słabo lub wcale.

SylwiaAptacy - pixabay.com
Hortensja BUKIETOWA

Hortensje bukietowe kwitną na młodych pędach, więc przemarznięcie pąków raczej im nie grozi (chyba że przymrozki przyjdą bardzo późną wiosną).

ArmbrustAnna - pixabay.com
Hortensja BUKIETOWA

Wszystkim hortensjom zagrażają też choroby i szkodniki. Są one tym bardziej niebezpieczne, w im gorszych warunkach rośnie krzew.

SandraLina - pixabay.com

Powodów braku kwiatów może być kilka, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas uprawy roślin. Na początek bardzo ważne jest ustalenie, jakie hortensje mamy, bo mają one różne wymagania, dotyczące np. przycinania. W ogrodach najczęściej spotyka się hortensje ogrodowe oraz hortensje bukietowe.

Dowiedz się więcej: Jakie są główne różnice w wyglądzie i wymaganiach różnych gatunków hortensji

Dlaczego nie kwitnie HORTENSJA OGRODOWA

Bardziej delikatnym i kapryśnym gatunkiem jest hortensja ogrodowa. Roślina jest wrażliwa na suszę, mróz i wiosenne przymrozki, a do tego zawiązuje pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych (w drugiej połowie lata), dlatego z jej kwitnieniem mogą być spore problemy.

Przemarznięcie pąków

Najczęstszą przyczyną braku kwiatów jest przemarzniecie pąków kwiatowych zimą lub w czasie wiosennych bądź jesiennych przymrozków.

Problem możemy rozwiązać, osłaniając cały krzew na zimę ciepłą włókniną lub słomianym chochołem oraz obsypując jego podstawę 20-30 cm kopczykiem torfu lub kory.

Rośliny zabezpieczamy już jesienią, po pierwszych, lekkich przymrozkach, gdyż tworzące się na szczytach pędów pąki kwiatowe, są bardzo wrażliwe na chłód i mogą zostać zniszczone już jesienią. Okrycie należy zdjąć wczesną wiosną, ale jeśli tylko prognozy pogody ostrzegają przed przymrozkami, roślinę należy ponownie osłonić, uważając, aby nie uszkodzić przy tym jej delikatnych pąków.

Podpowiadamy: Jak uprawiać hortensję ogrodową i jak zmienić kolor jej kwiatów

Błędy w przycinaniu hortensji ogrodowej

Kolejnym częstym powodem braku kwiatów u hortensji ogrodowej jest złe cięcie. Roślina tworzy pąki kwiatowe na zeszłorocznych pędach, jeśli więc przytniemy krzew wiosną, pozbawimy go pąków, a co za tym idzie również kwiatów.

Podobnie stanie się też wtedy, gdy jesienią postanowimy zasuszyć w wazonie kwiatostany hortensji i zetniemy je wraz z częścią pędu, usuwając przy okazji utworzone na przyszły rok pąki kwiatowe (kwiatostan ścina się u nasady).

Zbyt głęboki cień

Pewnym problemem dla hortensji ogrodowej może być też stanowisko. Roślina z natury nie lubi miejsc słonecznych i preferuje półcień, jeśli jednak zostanie posadzona w zbyt dużym cieniu, może mieć problemy z zawiązaniem pąków kwiatowych.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać hortensje w doniczkach i jakie gatunki wybrać

Za mało wody

Krzew bardzo źle znosi też suszę, dlatego jeśli lato jest suche i gorące, bez systematycznego podlewania będzie słabo się rozwijać, jej liście zaczną więdnąć, a pąki kwiatowe zaschną lub wcale się nie zawiążą. Warto wiedzieć, że botaniczna nazwa hortensji Hydrangea oznacza „naczynie na wodę”. I rzeczywiście wszystkie hortensje bardzo źle znoszą suszę.

Brak nawożenia

Hortensja ogrodowa kwitnie długo i obficie, dlatego potrzebuje sporej ilości składników odżywczych. Jeśli w glebie ich zabraknie, a my nie dostarczymy roślinie pokarmu w postaci nawozu, krzew mocno się osłabi i w kolejnym roku może kwitnąć słabo lub wcale.

Zły odczyn ziemi

Trzeba też zadbać o odpowiedni odczyn ziemi – hortensje lubią lekko kwaśną. Z ziemi zasadowej nie mogą skutecznie pobierać składników mineralnych i zaczynają chorować – np. na chlorozę, co osłabia roślinę i nie sprzyja kwitnieniu. Zapobiegnie temu zastosowanie kwaśnego torfu oraz nawozu dla hortensji.

Poznaj: Najczęstsze choroby hortensji - jak je rozpoznać i co robić

Choroby i szkodniki

Zły wpływ na kwitnienie hortensji ogrodowej mogą mieć też choroby i szkodniki. Jeśli silnie opanują roślinę, a my w porę nie zareagujemy, w kolejnym sezonie hortensja również może nie zakwitnąć.

HORTENSJA BUKIETOWA – pamiętaj o przycinaniu!

Znacznie mniej problemów będziemy mieć z kwitnieniem hortensji bukietowej, która jest bardziej wytrzymała i mniej zawodna od swojej kuzynki, a do tego kwitnie na pędach tegorocznych.

Hortensja bukietowa rośnie szybko i silnie, rozwijając pąki kwiatowe na pędach wyrosłych w danym roku. Dzięki temu nie ma ryzyka przemarznięcia pąków zimą (roślina zwykle nie wymaga nawet zimowego okrycia, a jedynie kopczykowania podstawy pędów), a uszkodzenia przez wiosenne przymrozki są rzadkie.

Nie trzeba się też martwić, jeśli część pędów zimą zostanie uszkodzona, gdyż wczesną wiosną (marzec/kwiecień) i tak musimy je mocno przyciąć, jeśli krzew ma bujnie i obficie kwitnąć. Młodym roślinom skraca się wszystkie pędy o ok. ½ lub przycinana je na wys. ok. 20 cm nad ziemią, u starszych roślin skraca się mocne pędy o 2/3 długości lub nad 3-4 pąkiem.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać hortensje bukietowe

Dlaczego HORTENSJA BUKIETOWA nie kwitnie

Mimo iż hortensja bukietowa jest bardziej wytrzymała i mniej zawodna od swojej kuzynki, może się zdarzyć, że ona także nie zakwitnie. W jej przypadku powodem braku kwiatów może być:

  • brak corocznego, wiosennego cięcia (po kilku latach krzew brzydko się zagęszcza i tworzy mniejsze kwiaty lub nie kwitnie wcale),
  • zbyt ciemne stanowisko,
  • susza,
  • choroby lub szkodniki (m.in. szara pleśń i mączniak oraz mszyce i przędziorki),
  • słabe podłoże (za mało składników odżywczych w glebie i brak nawożenia).

 

Oceń artykuł
4,21 / 24 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także