Deski tarasowe - montaż

Deski tarasowe - montaż

Deski na taras lub ogrodową werandę możemy położyć samodzielnie. Wystarczy przestrzegać kilku zasad – montaż podłogi nie jest bardzo skomplikowany.

Zanim zaczniemy układać deski tarasowe najpierw trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być stabilne, twarde i wyrównane. Jeśli stosujemy deski z drewna egzotycznego ważne jest, by było również przesiąkające. W wypadku kładzenia tarasu na betonowej wylewce trzeba zadbać o minimum 2-procentowy spadek, umożliwiający odpływ wody. Kładąc deski bezpośrednio na ziemi należy przygotować podkład z mieszaniny piasku i żwiru usypanego na włókninie chroniącej przed wyrastaniem chwastów.

Deski tarasowe. (fot. DLH)

Dobra podstawa

Układając legary warto pamiętać, że przy montażu na podłożu nieprzesiąkającym musimy zapewnić odpływ wody spomiędzy nich. Warto zatem podłożyć gumowe podkładki. Jeśli konstrukcja spodnia ma opierać się na betonowych klockach lub podkładkach, powinny zostać rozstawione w odstępach odpowiadających rozstawieniu legarów. Sam wybór legarów jest niezwykle istotny. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas budowy tarasu jest stosowanie tanich legarów sosnowych. Tymczasem powinny być zrobione z tego samego gatunku drewna, co deska tarasowa. Sosna ma zbyt niską gęstość, a to może prowadzić do wyrwania wkrętów z konstrukcji z powodu naprężeń, które powstają, gdy pod wpływem zmian wilgotności powietrza drewno zmienia swą objętość.

Zachowaj odstęp

Gdy mamy już gotową konstrukcję podtrzymującą, możemy kłaść deski. Nie wolno zapomnieć, że odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić 5-10 mm. Drewno podlega bowiem naturalnemu procesowi rozszerzania się w deszczowe dni i wysychania w słoneczne. Jeśli nie zostawimy przerw między deskami, podłoga może się wypaczyć, gdy zwiększy się objętość drewna. Krawędzie desek wyraźnie się podnoszą, szczególnie jesienią i wiosną, gdy dużo jest dni deszczowych.
Do mocowania desek tarasowych najlepiej użyć śrub ze stali nierdzewnej. Zwykła stal łatwo koroduje i na powierzchni drewna mogą powstać nieestetyczne brązowe plamy. Śruby nie powinny być wkręcane dalej niż 70 mm od brzegu deski, aby uniknąć wyginania się końców. Długość śrub dobieramy mierząc grubość montowanej deski – powinny być dwukrotnie dłuższe.

Kilka praktycznych rad:

Deski z drewna egzotycznego. (fot. Kopp)

  • Desek tarasowych nie wolno montować wewnątrz obiektów. Wilgotność drewna w deskach wynosi ok. 25%, a takie drewno przeznaczone jest do zastosowań zewnętrznych.
  • W przypadku układania alejek z desek tarasowych warto kłaść je stroną głębiej ryflowaną do góry. Uzyskamy w ten sposób nawierzchnię antypoślizgową.
  • Deski tarasowe muszą być przechowywane w sztaplach, związane bandówkami albo obciążone. Nie można magazynować desek luzem, gdyż mają tendencję do wypaczania się.
Oceń artykuł
2,50 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Nurowska

Zdjęcia: DLH, Kopp

Polecamy Ci również

Zobacz także