Deski bambusowe na tarasie to pomysł na aranżację nawierzchni. Dostępne na rynku systemy tarasowe wykonane z kompozytu włókien bambusowych i polimerów, pozwalają na samodzielny i łatwy montaż tarasu. Taras wykonany z tego materiału jest bardzo efektowny.
Deski bambusowe na taras - przygotowanie do wykonania tarasu
Innowacyjnym i prostym w montażu materiałem, przy tworzeniu tarasu, są oryginalne deski z włókien bambusowych oraz polimerów HDPE. Taras takiej konstrukcji, w przeciwieństwie do innych systemów tarasowych, może zamontować praktycznie każdy bez pomocy specjalisty. Pierwszym etapem planowania jest wybór lokalizacji tarasu. To od naszych preferencji zależy, czy będzie to miejsce nasłonecznione czy raczej zacienione.
Polecamy poradnik: Czym można wyłożyć taras
Przed budową tarasu powinniśmy sprawdzić, czy podłoże jest suche, czyste, wypoziomowane. Należy również zadbać o prawidłowe odprowadzenie wody z podłoża. Następnie powinniśmy zorientować się, czy mamy odpowiedni sprzęt do montażu deski bambusowej na tarasie. Zazwyczaj korzystamy z tych samych sprzętów, co przy obróbce drewna (tj. wiertarki, wkrętarki, piły z drobnymi zębami, miary, poziomicy, młotka, wyrzynarki, rękawic ochronnych). W przypadku systemów tarasowych z włókien bambusowych używamy wiertarki elektrycznej ze względu na konieczność wywiercenia otworów wstępnych i zamocowania legarów systemowych. Konstrukcja składa się z poszczególnych elementów o następujących wymiarach: deska tarasowa o wymiarach (145 x 31 x 5800 mm), legar (58 x 28 x 5800 mm), klip łączący, wkręt do kompozytu ze stali nierdzewnej oraz wkręt i kołek.
Krok 1: W tarasie najważniejsze jest podłoże
Budowę zaczynamy od przytwierdzenia legarów, które należy rozłożyć równomiernie na całej powierzchni montażowej, tak żeby przylegały do podłoża. Jeżeli montaż odbywa się na istniejącej konstrukcji, należy legary zastąpić elementami z drewna, stali bądź aluminium. Zalecany odstęp belek podtrzymujących konstrukcję powinien wynosić nie więcej niż 30 cm. Odległość między szczeliną dylatacyjną a deskami nie powinna być mniejsza niż 10 mm. Podczas składania tarasu należy pamiętać o zachowaniu odstępu powyżej 20 mm od ściany. Legary przytwierdzamy do podłoża kotwami kołkami rozporowymi, wkrętami. Po przytwierdzeniu legarów sprawdzamy, czy główki śrub nie wystają ponad powierzchnię, ponieważ może to spowodować w przyszłości zarysowanie powierzchni. Jeżeli montaż odbywa się na istniejącej konstrukcji, należy legary zastąpić elementami z drewna, stali bądź aluminium.
Krok 2: Dobre łączenia gwarantem trwałości
Następnie mocujemy klipy łączące na legarach oraz przywiercamy do nich wkręty ze stali nierdzewnej, przy zachowaniu proporcji jeden klip na jedną belkę. Prawidłowe łączenia to podstawa trwałego tarasu na lata.
Krok 3: Deski podstawą tarasu
Po zamontowaniu klipów przystępujemy do montażu desek. Przed rozłożeniem sprawdzamy kierunek ułożenia ryfli (faktura deski). Ważne jest, aby wszystkie były rozmieszczone w tym samym kierunku. Rozpoczynamy składanie desek, przy zachowaniu odstępu pomiędzy nimi, odpowiednio 5 mm przy szerokości i 10 mm na długości. Łączenie desek należy wykonać na przemian z minimalnym 50 cm przesunięciem. Należy pamiętać, żeby zachować 20 mm odległości od stałych elementów domu. Deski na długości spinamy za pomocą klipów łączących, które przykręcamy do płaskiego podłoża.
Warto wiedzieć: Jak uprawiać bambusy mrozoodporne w ogrodzie
Krok 4: Liczy się każdy szczegół
Mamy już prawie gotowy taras, ale nie zapominajmy o wykończeniu. Pozostaje nam już montaż listew wykończeniowych lub zaślepek,
w zależności od materiałów, jakie posiadamy. Do zamocowania listew używamy śrub ze stali nierdzewnej, natomiast do zaślepek gumowego młotka.
Przy realizacji każdego z powyższych etapów powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu desek przed poważanymi uszkodzeniami. Po zamontowaniu tarasu należy jak najszybciej usunąć plamy tak, by nie wniknęły w strukturę materiału. Do usunięcia brudnych śladów wystarczy nam woda i delikatne środki czyszczące. Zastosowanie się do wymienionych wskazówek zagwarantuje trwały, ekologiczny taras, który będzie nam służył przez wiele lat.
EcoTeak.pl
Zajmujemy się produkcją oraz dystrybucją kompozytu drewna pod własną marką EcoTeak.
Kompozyt drewna EcoTeak to złożony produkt, stworzony w najnowszej technologii przyjaznej dla środowiska. Wyprodukowany jest z drewna, mączki drzewnej oraz przetworzonych tworzyw sztucznych, połączonych z różnego rodzaju dodatkami. Ekologiczną innowacyjnością jest fakt, iż przy produkcji Kompozytu Drewna EcoTeak nie stosuje się PVC.
Deska tarasowa z kompozytu Drewna EcoTeak do doskonały materiał do budowy pomostów, tarasów, terenów wokół basenów oraz wszelkich innych powierzchni w miejscach o dużej wilgotności powietrza i podłoża.
Łatwość w montażu oraz sposobie wykończenia materiału pozwala na tworzenie różnych kształtów deskowanych powierzchni, a różnorodność faktur naszych desek tarasowych daje możliwość doboru odpowiedniego modelu według własnych upodobań.
Różnorodność kształtów produkowanego przez nas Kompozytu Drewna EcoTeak pozwala na tworzenie różnego rodzaju ogrodzeń, balustrad, płotków, kurtyn itp. W naszym asortymencie znajdują się również panelowe sekwencje ogrodzeń, które z łatwością montowane są do ziemi za pomocą specjalnych uchwytów montażowych. (www.ecoteak.pl/wielkopolska)
Deska tarasowa z kompozytu Drewna EcoTeak do doskonały materiał do budowy pomostów, tarasów, terenów wokół basenów oraz wszelkich innych powierzchni w miejscach o dużej wilgotności powietrza i podłoża.
best.technik
Do EcoTeak.pl
No cóż za bzdury wypisujecie "Ekologiczną innowacyjnością jest fakt, iż przy produkcji Kompozytu Drewna EcoTeak nie stosuje się PVC" ??? No ludzie!
Skąd ten pomysł aby reklamę swoich produktów opierać na antyreklamie? Odnoszę wrażenie, że opieracie się jedynie na swojej niewiedzy i nie możecie poprzeć swoich słów żadnymi badaniami ? Skąd tak złe nastawienie przeciwko PVC? Kilka już lat zajmuję się kompozytami WPC (zarówno z mieszanek HDPE, PP i PVC) i nie widzę żadnych przeciwwskazań do stosowania PVC. PVC ma lepszą klasyfikację ogniową, lepszy moduł sprężystości. Jeżeli mówimy tu o "ekologicznej innowacyjności" to chyba bardziej należałoby napisać o ochronie lasów tropikalnych poprzez użycie mączki drzewnej. Bo PVC cokolwiek anty-ekologiczne nie jest. Niech Państwo uzupełnią braki wiedzy, ponieważ jestem w stanie wymienić minimum cztery gorsze strony używania HDPE w produkcji desek kompozytowych.
mojlogin
Też się uśmiałem...
EcoTeak pisze to, co Chiński producent kazał. Jak się okazuje Polacy nie tacy głupi ....
niesia
Nie wiem, ale te deski jakoś do mnie nie przemawiają. Przejrzałam trochę propozycji odnośnie tego co można położyć na taras i ta jest najgorsza. Ciekawe mieli np w bruk becie, bardzo podoba mi się drewno ogrodowe np. Chyba ładniej wygląda i wydaje się praktyczniejsze i solidniejsze.