Derenie – piękne i kwitnące krzewy do ogrodu

0
Dereń kwiecisty w ogrodzie
Derenie mają wiele gatunków, również takie, które przepięknie kwitną.

Wśród krzewów ozdobnych, derenie stanowią szczególną grupę, gdyż można wśród nich znaleźć zarówno rośliny o pięknych liściach i wspaniałych kwiatach jak i o dekoracyjnych pędach.

Derenie bardziej znane i popularne

Derenie w zależności od gatunku różnią się też pokrojem i wysokością. Niektóre mają zaledwie ok. 20-30 cm wysokości (dereń kanadyjski), inne dorastają do ok. 1 m wys. (dereń rozłogowy odm. „Kelseyi”), a jeszcze inne osiągają wysokość ok. 2-3 m. Wśród dereni są też prawdziwe „giganty”, dorastające nawet do 7-9 (10) m wys. (dereń pagodowy).

Zobacz zdjęcia

Dereń Kousa

Dereń Kousa jest jednym z gatunków dereni, którego ozdobą są kwiaty.

Falco - pixabay.com
Kwiaty derenia Kousa

Dereń Kousa jest dość wymagający. Ze względu na spore rozmiary, nadaje się raczej do dużych ogrodów.

Hans - pixabay.com
Dereń pagodowy

Dereń pagodowy ma wyjątkowo duże kwiaty.

Katarzyna Laszczak
Dereń pagodowy

To drzewo o ładnym, parasolowatym pokroju.

Katarzyna Laszczak
Owoce derenia Kousa

Ciekawie wyglądają również owoce derenia Kousa.

Deedster - pixabay.com
Różowy dereń kwiecisty

Derenie kwieciste mogą mieć białe, różowe lub czerwone podsadki.

Markus53 - pixabay.com
Gałąź derenia kwiecistego

Derenie kwieciste wyglądają zjawiskowo.

ShellGhostcage - pixabay.com
Dereń He`s White Wonder

Ogrodnicy tworzą ciekawe krzyżówki różnych odmian dereni.

Katarzyna Laszczak
Dereń biały odmiana Elegantissima

Ozdobą dereni białych są liście, które mogą być nie tylko zielone, ale również biało-zielone.

Katarzyna Laszczak
Dereń

Dereń biały, rozłogowy, czy świdwa nie kwitną spektakularnie, ale są za to łatwiejsze w uprawie. Mogą mieć kolorowe pędy, które ciekawie wyglądają również zimą.

Katarzyna Laszczak

Różnorodność dereni pozwala cieszyć się urodą tych wspaniałych roślin przez cały rok. Wiosną i latem można podziwiać ich piękne liście lub wspaniałe kwiaty, a zimą kolorowe pędy. Aby jednak w pełni docenić piękno świata dereni, trzeba wybrać do uprawy odpowiednie gatunki.

Dowiedz się też: Jak uprawiać dereń jadalny, który pięknie wygląda i ma owoce świetne na przetwory (i nalewki)

Całoroczną ozdobę ogrodu, zapewnią nam derenie białe (Cornus alba) i rozłogowe (Cornus sericea). Krzewy dorastają od ok. 0,8-3 m wys. i są mało wymagające, dlatego ich uprawa nie jest kłopotliwa. Od wiosny do jesieni ich główną ozdobą są atrakcyjne liście (szczególnie u odmian barwnych jak np. dereń biały „Elegantissima” czy dereń rozłogowy „White Gold”), zimą natomiast na pierwszy plan wysuwają się kolorowe pędy.

Obok dereni białych i rozłogowych, wspaniałą dekoracją ogrodu mogą być też krzewy o ciekawym pokroju jak np. dereń pagodowy (Cornus controversa). Ze względu na rozmiar (wys. ok. 7-9 m, odmiany ok. 3-6 m.), nadaje się wprawdzie do uprawy jedynie w większych ogrodach, warto się nim jednak zainteresować, gdyż jego horyzontalny pokrój i piękne liście nadają mu bardzo malowniczy wygląd (np. u odm. „Variegata”).

Derenie o egzotycznej urodzie i kwiatach

Niezwykle atrakcyjną grupę dereni stanowią też rośliny o dekoracyjnych kwiatach, do których zaliczają się m.in.: dereń Kousa, dereń kwiecisty i dereń kanadyjski. Wprawdzie ich właściwe kwiaty są małe i niepozorne, ale otaczają je duże, barwne, ozdobne podsadki.

Polecamy: Długo kwitnące krzewy do ogrodu

Dereń Kousa do większych ogrodów

Jednym z najpiękniejszych dereni w tej grupie krzewów jest dereń Kousa (Cornus Kousa), który w porze kwitnienia (czerwiec) wygląda naprawdę zjawiskowo (obsypuje się dużymi, białymi lub różowymi „kwiatami”). Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w atrakcyjne, kuliste, czerwone owoce, które są jadalne i smaczne.

Dereń Kousa jest dużym i rozłożystym krzewem (ok. 5-6 m wys. i ok. 3-4 m szer.), dlatego nadaje się do uprawy jedynie w większych ogrodach. Ze względu na swój pokrój i wspaniałe kwiaty, powinien być sadzony jako soliter, gdyż inne rośliny mogłyby mu tylko przeszkadzać.

Jak uprawiać dereń Kousa

Dereń Kousa jest jednak nie tylko okazały, ale też dość wymagający. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz żyzne, próchnicze, chłodne, lekko kwaśne i wilgotne gleby Nie toleruje suszy, ale korzeni się dosyć płytko, dlatego utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża może być w jego przypadku trudne. Wyjściem z sytuacji jest intensywne ściółkowanie roślin, zabezpieczające podłoże przed wysychaniem, a korzenie przed zimowym chłodem

Kolejną słabością rośliny jest niezbyt wysoka mrozoodporność. W cieplejszych rejonach kraju, dorosłe egzemplarze nie powinny mieć problemów z przetrwaniem zimy, ale młode rośliny lub krzewy uprawiane w miejscach chłodniejszych, należy osłaniać na zimę włókniną, a ich korzenie zabezpieczać grubą warstwą ściółki.

Dereń kwiecisty do mniejszych ogrodów

Kolejnym dereniem o pięknych kwiatach jest nieco mniejszy od poprzedniego dereń kwiecisty (Cornus florida). Osiąga wysokość ok. 3-4 m. Jego kwiaty, o czerwonych lub różowych, zaokrąglonych podsadkach pojawiają się na krzewie wiosną (kwiecień-maj) i stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu.

Dereń kwiecisty ma podobne wymagania jak dereń Kousa, ale jest od niego bardziej wrażliwy na niskie temperatury, dlatego nadaje się do uprawy jedynie w najcieplejszych rejonach kraju i na zacisznych stanowiskach.

Dereń kanadyjski – nawet do najmniejszych ogrodów

Ostatnim pięknie kwitnącym dereniem jest dereń kanadyjski (Cornus canadensis), który w przeciwieństwie do poprzednich gatunków, doskonale nadaje się do uprawy w małych ogrodach. Jest malutki - dorasta do ok. 20-30 cm wysokości. Za pomocą podziemnych rozłogów, silnie się jednak rozrasta, dlatego może być nieco ekspansywny.

Podpowiadamy: Jakie drzewa posadzić w małym ogrodzie

Dzięki temu jest doskonałą rośliną okrywową. Dereń kanadyjski ma podobne wymagania jak dwa poprzednie gatunki, ale dużo lepiej od nich znosi niskie temperatury, dlatego w naszym kraju jest całkowicie mrozoodporny.

Licencja CC BY-SA 3.0


Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także