Dekoracyjne grążele

0
Dekoracyjne grążele

To jedne z najbardziej ozdobnych roślin wodnych. Ich żółte kwiaty intensywnie pachną, a po przekwitnięciu grążele zdobią oczko wodne ciekawymi owocami.

Do mniejszych oczek nadaje się jedynie grążel drobny – grążel żółty to duża i szeroko rozrastająca się roślina przeznaczona raczej do stawów.

Grążele (zwane również błędnie nenufarami od łacińskiej nazwy Nuphar) różnią się od wodnych lilii kształtem liści i kwiatów. Liście grążela pływające po powierzchni są owalne, ciemnozielone, niezwykle dekoracyjne i duże – osiągają nawet 40 cm szerokości. Liście podwodne kształtem przypominają sałatę i są półprzezroczyste, co można efektownie wykorzystać w oczku z podświetlanym dnem. Kwiaty pojawiające się od końca maja do października mają kształt kielicha, a we wnętrzu rozetę przypominającą margerytkę. Są soczyście żółte i niezwykle intensywnie pachną. Gdy przekwitną, w ich miejsce pojawiają się owoce w kształcie butelki. Ponieważ wszystkie gatunki grążeli są objęte ścisłą ochroną gatunkową, pierwsze sadzonki trzeba kupić (lub mieć uprzejmego sąsiada, posiadacza tych roślin). Grążele można wprawdzie spotkać w naturze, zwłaszcza w północnej i środkowej Polsce, jednak nie wolno ich wykopywać ani niszczyć. Warto pamiętać, że roślinami trującymi, zatem lepiej zrezygnować z ich uprawy, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci i zwierzęta domowe.

Szybki rozrost

Grążel żółty jest dużą i szybko rozrastającą się rośliną. W ciągu jednego sezonu potrafi zająć powierzchnię kilku metrów kwadratowych, zatem nadaje się wyłącznie do dużych oczek wodnych i stawów. Do mniejszych zbiorników idealny będzie grążel drobny, którego liście dorastają do 15 cm średnicy. Grążele najlepiej sadzić w dużych koszach ustawianych na dnie oczka. By wiedzieć jak duże powinny być kosze, wystarczy pamiętać, że kłącza grążela żółtego dorastają do kilku metrów długości, zaś grążela drobnego do pół metra. W zbiorniku wodnym kosze z grążelami żółtymi umieszczać należy na głębokości 1 - 2,5 m. Mniejsza odmiana najlepiej rośnie zanurzona na głębokość 0,5 m. Grążele potrzebują jak najbardziej żyznego podłoża. Są roślinami wymagającymi troskliwej pielęgnacji, jednak odwdzięczają się bujnym kwitnieniem. Dużą zaletą tego gatunku jest fakt, że równie dobrze czuje się w miejscach słonecznych jak i zacienionych.

Uprawiając grążele trzeba regularnie usuwać więdnące liście i przekwitnięte kwiaty, by rozkładając się nie zabagniały ogrodowego oczka lub stawu. Rośliny nie wymagają przenoszenia na zimę – zarówno grążel żółty jak i drobny są mrozoodporne. Wiosną i latem nawodne liście grążeli często atakują mszyce. Owady należy regularnie usuwać. Można również spryskać rośliny preparatami owadobójczymi, jednak wyłącznie w oczkach wodnych, w których nie ma ryb. Środki ochrony roślin są bowiem dla ryb szczególnie toksyczne. Co kilka tygodni warto do koszy z grążelami włożyć pakiet z wolno rozpuszczającym się nawozem przeznaczonym dla roślin wodnych. Grążele są długowieczne, jednak co kilka lat warto je odmłodzić, by lepiej kwitły. Wiosną należy wyjąć roślinę z wody i podzielić kłącze na pół bądź trzy części, w zależności od wielkości. Grążele należy przesadzić do nowych koszy i jak najszybciej ponownie zanurzyć w wodzie. W taki sam sposób rośliny można również rozmnażać, jednak nie należy robić tego co rok. Nowo posadzony grążel powinien dostać przynajmniej jeden sezon na aklimatyzację i odbudowanie kłącza.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Nurowska

Polecamy Ci również

Zobacz także