Dekoracje ogrodowe. Polecamy pomysły na ozdoby do ogrodu [ZDJĘCIA]

0
Dekoracja ogrodowa - rzeźby z doniczek
Ozdoby ogrodowe mogą mieć przeróżny charakter. Możemy je zrobić sami lub upić gotowe. Dobrze dobrane na pewno urozmaicą nasz ogród.

Podstawową ozdobą ogrodu są rośliny. Ale nie zaszkodzi zadbać o dodatkowe dekoracje, które upiększą ogród. Polecamy garść pomysłów i inspiracji.

Dekoracje ogrodowe mogą mieć przeróżny charakter i być zrobione z różnych materiałów. Od rzeźb z krzewów, przez fantazyjne kwietniki i doniczki, po różne figurki i rzeźby, z klasycznym krasnalem ogrodowym włącznie.

W ich wyborze ważne są dwie rzeczy: po pierwsze – mają się nam podobać. Po drugie – ich styl i charakter powinien pasować do naszego ogrodu. Warto też zadbać o to, żeby były bezpieczne, szczególnie jeśli w ogrodzie bawią się dzieci, które miewają różne pomysły.

Polecamy też: Kwietniki do domu i ogrodu. Jak je wybierać

Dekoracje ogrodowe możemy też przygotować samodzielnie. Szczególnie „wdzięcznym” materiałem są wszelkie stare naczynia, doniczki i pojemniki, które możemy odnowić (lub nie) i wykorzystać jako kwietniki, czy pojemniki na rośliny. A jeśli mamy czas i cierpliwość, to z samych roślin możemy również zrobić cuda. Oto kilka pomysłów.

ZOBACZCIE pomysły na przeróżne ogrodowe ozdoby i dekoracje

Rzeźba ogrodowa - paw

Ozdoby ogrodowe mogą mieć przeróżne formy i być tworzone np. z roślin. Wszystko zależy od naszego gustu, czasu, którym dysponujemy i wielkości ogrodu.

Skeeze - pixabay.com
Figurka do ogrodu

Wybierając ozdoby do ogrodu weźmy pod uwagę jego styl. Figurka w romantycznym stylu, nawet urocza, nie wszędzie będzie pasować.

Djrashmule - pixabay.com
Monumentalna zielona rzeźba

Niektóre dekoracje mają niezwykły rozmach, ale w przydomowych ogrodach zadbajmy też o zachowanie skali i proporcji, żeby dekoracje nas nie przytłoczyły.

Breaktime - pixabay.com
Ceramiczne figurki do ogrodu

Pamiętajmy, że ozdobami, czy figurkami możemy się bawić. Grupa "ogrodników" w paprociach to fajny pomysł na ustawienie ogrodowych rzeźb.

Fotorich - pixabay.com
Ogrodowa rzeźba - żaba

Ciekawie wyglądają też rzeźby wkomponowane w ogród - jak żaba przycupnięta na trawniku pod drzewem.

Manfredrichter - pixabay.com
Klasyczna rzeźba do ogrodu

Jeśli zdecydujemy się na klasyczną rzeźbę, możemy ją wyeksponować w centralnym punkcie ogrodu lub romantycznie ustawić z zacisznym kątku.

Katarzyna Laszczak
Drewniane ptaszki do ogrodu

Wybierając dekoracje i rzeźby, zastanówmy się, czy nasz ogród ma być poważny i elegancki, czy być miejscem zabawy.

Pasja1000 - pixabay.com
Kolorowe figurki ogrodowe

Jeśli w naszym ogrodzie bawią się dzieci, zadbajmy o kolorowe i wesołe dekoracje.

Rmac8oppo - pixabay.com
Dekoracja do ogrodu japońskiego

Zadbajmy o spójny charakter ogrodu i dekoracji. Jeśli np. marzy nam się ogród japoński, bez trudu zaopatrzymy się w dodatki, które podkreślą jego styl. Ale zupełnie nie będą pasować np. do ogrodu rustykalnego.

Magdalena Kmita-Kulesza
Ogrodowe dekoracje dla dzieci

Kolorowy płotek i figurka koziołka. Czy jakieś dziecko nie doceni takiej dekoracji?

Magdalena Kmita-Kulesza
Figurka sarenki

Dzieciom spodobają się także wszelkie figurki zwierząt. Tacy "mieszkańcy" ogrodu wprowadzą nieco bajkowy charakter.

Magdalena Kmita-Kulesza
Figurka gnoma w ogrodzie

Jeśli lubimy zabawne dekoracje, możemy zdecydować się na gnoma, który poprawi nam humor...

Magdalena Kmita-Kulesza
Rzeźba amorka do ogrodu

... lub romantycznego amorka, który prześle nam buziaka.

Magdalena Kmita-Kulesza
Rzeźby ogrodowe

Warto zadbać o ciekawe skomponowanie rzeźb i dekoracji. Kilka ozdób może dać zupełnie zupełnie inny efekt niż jedna. Ale uważajmy też, żeby nie popaść w przesadę.

Magdalena Kmita-Kulesza
Krasnal ogrodowy

Choć boom na krasnale ogrodowe nieco minął, to nadal klasyczna ozdoba ogrodowa.

Pixel2013 - pixabay.com
Pomysł na kwietnik

Ozdobą ogrodu mogą też stać się zwykłe rzeczy, wykorzystane w niezwykły sposób. Jak np. stare krzesło przerobione na kwietnik.

Slideshohd55 - pixabay.com
Kwiaty w starych saniach

Warto rozejrzeć się wśród różnych "staroci" i wykorzystać je do urozmaicenia aranżacji ogrodu.

Antranias - pixabay.com
Donica z pnia drzewa

Efektowna donica z pnia drzewa pozwoli nam wyeksponować kwiaty sezonowe.

Hans - pixabay.com
Łódka z kwiatami

Nasadzenia kwiatowe mogą nabrać ciekawszego charakteru, jeśli wykorzystamy różne pojemniki, czy sprzęty.

Iwicz09 - pixabay.com
Pomysł na donice ogrodowe

Do wyboru mamy mnóstwo gotowych i ciekawych pojemników na kwiaty.

Magdalena Kmita-Kulesza
Kwietnik jak rower

Kwietniki w postaci starych rowerów - prawdziwych lub stylizowanych - to bardzo modna obecnie ozdoba ogrodu.

Magdalena Kmita-Kulesza
Formowane drzewo

Rzeźby ogrodowe możemy tworzyć też z samych roślin. Tak formowane drzewa i krzewy to topiary.

12019 - pixabay.com
"Wąż" z bukszpanu

Do tworzenia topiarów najlepiej nadają się krzewy wiecznie zielone, takie jak bukszpan, czy cis.

Magdalena Kmita-Kulesza
Topiary w ogrodzie

Tworzenie topiarów wymaga cierpliwości i czasu, jednak efekty są bardzo ciekawe.

Ppi09 - 123RF
Rzeźba ogrodowa - słoń

Bardziej skomplikowane kształty formuje się na stelażach.

Terimakasih0 - pixabay.com
Lampion ogrodowy

Lampiony, np. zawieszone na drzewie, sprawią, że wieczorem nasz ogród będzie nie tylko rozświetlony, ale i nastrojowy.

Annemariebeers - pixabay.com
Ceramiczne kwiaty

Takie ceramiczne kwiaty mogą urozmaicić rabatę lub "wyrosnąć" w miejscu, gdzie prawdziwe rośliny gorzej sobie radzą (np. w bardzo zacienionym miejscu).

Katarzyna Laszczak
Cearmiczna biedronka do ogrodu

Niektóre ozdoby mogą wprowadzić humorystyczny akcent do naszego ogrodu.

Katarzyna Laszczak
Kwiatowa dekoracja do ogrodu

Idealnie przystrzyżony żywopłot może być świetnym tłem dla ogrodowej dekoracji, np. okazałych "słoneczników".

RonPorter - pixabay.com
Ażurowy świecznik do ogrodu

Taras, czy ogród pięknie ozdobią ażurowe osłonki, wykorzystane jako świeczniki.

Katarzyna Laszczak
Pomysł na ogrodowy lampion

Jako ogrodowy lampion pięknie też będzie wyglądać np. stara klatka dla ptaków. Tego typu stylizowane ozdoby można również kupić w sklepach i centrach ogrodniczych.

Magdalena Kmita-Kulesza

Rzeźby ogrodowe

Rzeźby to jedna z podstawowych dekoracji ogrodowych, a jednocześnie najbardziej zróżnicowana grupa. Mamy do dyspozycji i figurki stylizowane na klasyczne rzeźby, i zabawne rzeźby zwierząt, i całkiem nowoczesne formy. Klasyczne krasnale ogrodowe, postacie z doniczek, czy rzeźby rodem z ogrodów Dalekiego Wschodu. Drewniane, kamienne, metalowe, betonowe. Do wyboru, do koloru.

Wybierając ogrodowe rzeźby, skupmy się na dopasowaniu ich do stylu domu i ogrodu. Zastanówmy się też, czy nasz ogród ma mieć "poważny" i elegancki charakter, czy może będą dokazywać w nim dzieci, albo my sami lubimy jakiś element zabawy i humoru w aranżacji ogrodu. Jeśli stawiamy na elegancję, wybierzmy klasyczne lub nowoczesne rzeźby, a jeśli nasz ogród ma być bardziej swobodną przestrzenią, nie bójmy się kolorowych figurek, czy postaci zwierząt.

Zadbajmy też o odpowiednią ekspozycję. Jeśli zdecydujemy się na klasyczną rzeźbę, możemy ustawić ją np. w centralnym punkcie, na postumencie. Ale rzeźby ogrodowe pięknie też wyglądają jakby mimochodem wkomponowane w ogród – ustawione na trawniku, czy między kwiatami. Czasem rzeźby mogą stworzyć dodatkową „akcję” – żaba skakać do wody, sarenka skubać kwiatki, czy grupa ceramicznych postaci spotkać się plotki w naszych paprociach. Nie bójmy się korzystać z wyobraźni i fantazji.

Zobacz: Jak wykorzystać różne pojemniki jako kwietniki i jak je odnowić

Pojemniki na kwiaty i kwietniki

Modną i fajną ozdobą ogrodu są wszelkiego rodzaju kwietniki i nietypowe pojemniki na rośliny. Tutaj właściwie nie ma ograniczeń – od starych naczyń, poprzez balie i wanny, aż do łódek, wozów, czy… krzeseł. Warto wykorzystać i odnowić różne „stare graty” i zrobić z nich dekoracje ogrodu. Zastanówmy się jednak nad kompozycją, tak żeby odpowiednio wyeksponować nasze ozdoby oraz rośliny, a nie zagracić ogrodu.

Możemy również zaopatrzyć się w dekoracyjne pojemniki, czy kwietniki – są one dostępne w sklepach ogrodniczych w naprawdę dużym wyborze form, kształtów (i cen).

Topiary, czyli rzeźby z drzew i krzewów

Topiary to bardzo efektowne ozdoby ogrodowe. Są to po prostu krzewy lub drzewa przycinane tak, by uzyskały pożądany kształt. A ten może być przeróżny – od eleganckiego stożka, czy kuli, po postacie ludzi, czy zwierząt. Do tworzenia topiarów najlepiej nadają się wiecznie zielone krzewy, takie jak bukszpan lub cis. Bardziej skomplikowane kształty tworzy się na stelażach (np. metalowych).

Formowanie topiarów wymaga cierpliwości i systematycznej pracy. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że efekty będą widoczne po kilku latach. W dodatku nie możemy zaniedbać pielęgnacji krzewów i ich regularnego „strzyżenia”.

Dowiedz się więcej: Jak tworzyć topiary, czyli rzeźby z krzewów i drzew

„Zielone” rzeźby

Istnieje też inna forma „zielonych” rzeźb. Wybrany kształt usypuje się z ziemi (czasem jest potrzebny dodatkowy stelaż), wzmacnia siatką i obsadza roślinami – kwiatami, pnączami, czy nawet trawą. Takie rzeźby najlepiej prezentują się w dużych ogrodach. Najbardziej okazałe powstają w parkach i ogrodach botanicznych, ale możemy spróbować tej atrakcji również we własnym ogrodzie.

Dekoracyjne lampiony i inne dodatki

Znakomitą i praktyczną ozdobą ogrodu są także lampiony. Latarenki zawieszone na gałęziach drzew, czy świeczniki ustawione na trawniku, sprawią, że wieczór w naszym ogrodzie będzie wyglądał magicznie. Takie lampiony, czy świeczniki przypominające ażurowe doniczki bez trudu kupimy w sklepach z wyposażeniem domu. Do tego świeczka, np. typu tea light i wieczorny ogród zrobi się naprawdę piękny.

Drobną, ale ciekawą ozdobą są ceramiczne figurki i kwiaty „na patyku”, który wtyka się w ziemię. To ozdoba nieco mniej poważna, ale jeśli mamy dzieci, albo chcemy stworzyć w ogrodzie nieco bajkowy nastrój, sprawdzi się bardzo dobrze. Widok wielkiej biedronki unoszącej się nad rabatą kwiatową wywoła uśmiech nawet w pochmurny dzień.

Podpowiadamy: Jak stworzyć skalniak w ogrodzie i czym go obsadzić

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także