Dalie (georginie) – uprawa bez błędów. Co robić, żeby dobrze kwitły i rosły

0
Dalie
Dalie należą do najbardziej okazałych kwiatów ogrodowych, ale są też dość wymagające.

W uprawie dalii dość łatwo o błędy, a są to wymagające rośliny. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować dalie.

Dalie nazywane też georginiami to niezwykle piękne i barwne kwiaty lata. Dawniej zdobiły niemal wszystkie przydomowe ogrody, ale na pewien czas odeszły w zapomnienie. Dziś jednak znów powracają do łask i coraz częściej pojawiają się na ogrodowych rabatach, a nawet na balkonach i tarasach.

Podpowiadamy: Jak i kiedy sadzić dalie i jak je rozmnażać z bulw, nasion i sadzonek

Ich rosnącej popularności sprzyja ogromne bogactwo różnorodnych odmian, o większych lub mniejszych kwiatach w rozmaitych kolorach i o różnych kształtach.

Zobacz zdjęcia

Dalie (georginie)

Dalie są wrażliwe na zimno, dlatego do gruntu sadzi się dopiero w maju.

Capri23auto - pixabay.com
Dalie (georginie)

Jeśli chcemy, żeby dalie kwitły wcześnie, możemy posadzić je w marcu, ale do doniczek, trzymanych w jasnym miejscu w temperaturze 10-15 stopni C.

AnnaER - pixabay.com
Dalie (georginie)

Dalie mają duże zapotrzebowanie na wodę - trzeba je regularnie podlewać.

Nenneinzweidrei - pixabay.com
Dalie (georginie)

Jeśli mamy wysokie odmiany dalii, koniecznie trzeba zapewnić im podpory.

GiniGeo_Photography - pixabay.com
Dalie (georginie)

Jeśli chcemy, żeby dalie miały naprawdę duże kwiaty, powinniśmy usuwać część pędów i pąków.

JACLOU_DL - pixabay.com
Dalie (georginie)

Alternatywą jest pozostawienie większej liczby pąków - wtedy kwiaty są drobniejsze, ale jest ich oczywiście więcej.

Kalusdie - pixabay.com
Dalie (georginie)

Zawsze warto usuwać przekwitłe kwiatostany - wtedy rośliny wytwarzają nowe pąki i dłużej kwitną.

Congerdesign - pixabay.com
Dalie (georginie)

Dalie koniecznie trzeba wykopać jesienią (po pierwszych przymrozkach).

Mattiasboeckel - pixabay.com
Dalie (georginie)

Bulwy dalii trzeba odpowiednio przygotować do zimowania (m.in. obsuszyć i oczyścić bulwy).

Capri23auto - pixabay.com
Dalie (georginie)

Dalie zimuje się w chłodnych pomieszczeniach, najlepiej przesypane trocinami lub torfem.

Capri23auto - pixabay.com

Wymagania dalii

Niestety, mimo całej swojej urody, dalie są dość wymagające i niezbyt łatwe w uprawie. Na popełniane przez nas błędy szybko reagują drobnieniem kwiatów, karleniem, odbarwianiem liści i brakiem kwitnienia, dlatego jeśli chcemy, by były zdrowe i dorodne, musimy o nie odpowiednio zadbać.

Do podstawowych wymagań dalii należy: słoneczne i zaciszne stanowisko oraz żyzna, próchnicza i przepuszczalna ziemia, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Ale to nie wszystko. Oto 10 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, uprawiając georginie.

Podpowiadamy: Jak chronić rośliny przed ślimakami

1. Kiedy sadzić dalie

Częsty błąd podczas uprawy dalii polega na zbyt wczesnym sadzeniu roślin do gruntu. Wiosna w naszym kraju bywa kapryśna i zmienna, dlatego jeśli w kwietniu temperatury są wysokie, a my ulegniemy pokusie i posadzimy bulwy do gruntu, późnowiosenne przymrozki mogą całkowicie zniszczyć rośliny, dlatego lepiej poczekać z sadzeniem dalii do końca maja, kiedy ryzyko gwałtownych zmian temperatur minie.

2. Czy dalie można posadzić już w marcu?

Jeśli pragniemy doczekać się wczesnego kwitnienia roślin, karpy możemy w marcu posadzić do doniczek i umieść je w umiarkowanie ciepłym (ok. 10-15°C) i bardzo jasnym pomieszczeniu, a do gruntu posadzić pod koniec maja. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednim miejscem, poczekajmy z uprawą dalii do wiosny, gdyż rośliny potrzebują bardzo dużo światła (wymagają też słonecznych stanowisk w ogrodzie), inaczej zaczynają się wyciągać i deformować, co mocno je osłabia.

3. Pamiętaj o podlewaniu dalii!

Kolejna ważna sprawa w uprawie dalii to woda. Rośliny są pod tym względem bardzo wymagające i źle reagują na suszę, szczególnie w okresie kwitnienia. Dlatego też latem i jesienią musimy systematycznie i obficie je podlewać, nie dopuszczając do wyschnięcia podłoża. Jeśli zaniedbamy ten zabieg rośliny zaczną więdnąć, ich pędy będą się łamać, a kwiaty skarleją lub przestaną się rozwijać.

4. Zadbaj o podpory

Dość istotnym zabiegiem w uprawie wysokich odmian dalii jest też zapewnienie roślinom podpory. Dalie niektórych odmian mogą dorastać nawet do 2 m wysokości, tworząc przy tym mnóstwo liści i kwiatów, dlatego w czasie wietrzej pogody, a czasem nawet pod własnym ciężarem, ich pędy mogą się łamać, dlatego koniecznie trzeba je podwiązać do palików lub otoczyć specjalnym rusztowaniem.

Polecamy: Tygrysówki i piszemy, kiedy je sadzić i jakie warunki trzeba im zapewnić

5. Co robić, żeby dalie miały duże kwiaty

Większość dalii kwitnie długo i obficie, ale ich kwiaty nie zawsze osiągają oczekiwaną wielkość, dlatego jeśli zależy nam na wyjątkowo dużych kwiatach, nadających się do wazonu, pozostawmy w karpie najsilniejsze pędy, wycinając przy ziemi cienkie i słabe, a następnie usuńmy z wybranych pędów wszystkie pąki poza szczytowym. Dzięki temu roślina przeznaczy całą swoją energię na odżywienie jednego kwiatu, który stanie się wyjątkowo duży i okazały.

6. Co robić, żeby dalie długo kwitły

Jeśli zamiast wielkiego, pojedynczego kwiatu wolimy mieć więcej mniejszych, które będą zdobiły rabaty, zadbajmy o to, żeby roślina wytwarzała jak najwięcej pąków. W tym celu systematycznie usuwajmy przekwitłe kwiatostany.

7. Pamiętaj o wykopaniu dalii

Dalie należą do grona roślin wrażliwych na chłody, dlatego przed zimą ich bulwy należy wykopać z gruntu i przechować w chłodnym pomieszczeniu (temp. ok. 4-8°C). Trzeba jednak zrobić to w odpowiedni sposób i we właściwym czasie, inaczej rośliny nie przetrwają do następnego roku.

Sprawdź: Kiedy i jak sadzić begonie bulwiaste i jak o nie zadbać

8. Kiedy wykopać dalie

Karpy dalii wykopujemy zaraz po pierwszych przymrozkach, skracając im części nadziemne na wysokości ok. 10-15 cm ponad ziemią. Jeśli będziemy z tym zwlekać, rośliny przemarzną i obumrą.

9. Jak przygotować georginie do zimowania

Kolejna sprawa to przygotowanie roślin do zimowania. Karpy są delikatne, dlatego należy wykopać je bardzo ostrożnie w całości i odłożyć na kilka dni w suche miejsce aż podeschną (najlepiej „do góry nogami”). Jeśli będziemy zbyt niecierpliwi i od razu oczyścimy rośliny, uszkodzimy ich delikatne bulwy, a w rany szybko wnikną patogeny (bulwa zgnije, zapleśnieje lub wyschnie).

10. Zimowanie dalii

Dopiero gdy karpy dobrze obeschną, delikatnie oczyszcza się je z ziemi i resztek pędów, układa luźno w ażurowych skrzynkach, przysypuje torfem lub trocinami i przenosi do chłodnego pomieszczenia, w którym spędzą zimę.

Zobacz: Jak uprawiać rodgersje o pięknych liściach

 

Oceń artykuł
4,67 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także