Czyściec wełnisty – uprawa, wymagania, rozmnażanie

0
Czyściec wełnisty w ogrodzie
Czyściec wełnisty ma wyjątkowe liście. Nie ma dużych wymagań uprawowych, jest wieloletni i odporny na mróz.

Podpowiadamy, jak uprawiać czyściec wełnisty – roślinę o niezwykłych liściach, która może rosnąć niemal w każdym ogrodzie.

Czyściec wełnisty (Stachys byzantina) to wieloletnia roślina (bylina) okrywowa, która wyróżnia się wśród dużymi walorami ozdobnymi i małymi wymaganiami uprawowymi.

Zobacz zdjęcia

Liście czyśćca wełnistego

Najbardziej dekoracyjną częścią czyśćca wełnistego są liście pokryte gęstym, srebrzystym kutnerem.

Laslia - pixabay.com
Kwitnący czyściec wełnisty

Kwiaty wyrastają na wzniesionych pędach, ale nie są szczególnie atrakcyjne; starsze warto usuwać.

Hans - pixabay.com
Czyściec wełnisty - liście

W dobrych warunkach czyściec dodrze się rozrasta i może być wykorzystywany jako roślina okrywowa.

JamesDeMers - pixabay.com
Kwiatostan czyśćca

Czyściec nie ma dużych wymagań uprawowych, jest też odporny na szkodniki i choroby (jeśli rośnie w odpowiednich warunkach).

JamesDeMers - pixabay.com
Czyściec wełnisty (Stachys byzantina)

Woda z liści czyśćca paruje bardzo wolno, dlatego dobrze znosi on suszę, a źle reaguje na nadmiar wody.

Hans - pixabay.com
Czyściec

Czyściec jest wieloletni, ale warto go odmładzać, bo z czasem centralna część kępy, którą tworzą liście przerzedza się.

Hans - pixabay.com

Jak wygląda czyściec wełnisty

Czyściec wełnisty jest niewysoki, gdyż dorasta do ok. 20-30 cm (w czasie kwitnienia do ok. 50 cm), ale mocno rozrasta się na boki, w krótkim czasie tworząc gęsty, zwarty kobierzec liści. A są one wyjątkowo piękne - szerokie, gęsto pokryte srebrzystobiałym, miękkim kutnerem i częściowo zimozielone. Liście w dotyku są delikatne, miękkie i niemal pluszowe (zwyczajowa angielska nazwa czyśćca - lamb`s-ear - „jagnięce ucho” dobrze oddaje ich charakter). Dzięki gęstemu kutnerowi mają niezwykły, srebrzysto-biało-zielony kolor, dlatego są największą ozdobą rośliny.

Znacznie mniejszą wartość dekoracyjną mają pojawiające się latem na szczytach wzniesionych pędów drobne, zebrane w niewielkie kłosy kwiaty, dlatego warto je usuwać (dekoracyjne są tylko na samym początku rozwoju).

Podpowiadamy też: Jak uprawiać starzec srebrzysty zwany mrozem

Czyściec wełnisty – odmiany 

Roślina najczęściej uprawiana jest w postaci czystego gatunku, ale czasami można też spotkać jej ciekawe odmiany jakie jak np.

  • „Cotton Ball” o oryginalnych, gęstych, filcowatych, kulistych kwiatostanach, przypominających zbite kłębki szarej waty
  • „Primrose Heron” o żółtym zabarwieniu liści.

Jak uprawiać czyściec wełnisty

Czyściec wełnisty jest jednak nie tylko bardzo ładny i efektowny, ale też mało wymagający i łatwy w uprawie. Jeśli ma dobrze się prezentować i ładnie rozrastać powinien być posadzony na przepuszczalnej, lekkiej, piaszczysto-gliniastej, dość suchej ziemi i na słonecznym stanowisku.

Bylina rośnie szybko, rzadko pada ofiarą chorób i szkodników oraz nie wymaga nawożenia. Poza systematycznym usuwaniem przekwitających kwiatostanów, nie oczekuje też żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Na odpowiednim stanowisku rośnie tak dobrze, że z czasem może stać się nawet inwazyjna. Nie jest to jednak duży problem, gdyż nadmiar roślin bez większego problemu można usunąć ręcznie, bo mają płytki system korzeniowy.

Podpowiadamy: Jak zadbać o kalocefalus Browna - roślinę o srebrnych pędach

Na co koniecznie zwrócić uwagę, uprawiając czyściec

Roślina dobrze znosi zimę i nie wymaga ochrony przed mrozem. Może jej natomiast zaszkodzić zbyt wilgotne podłoże, które zimą potrafi doprowadzić nawet do śmierci roślin.

Dla czyśćca nadmiar wilgoci niebezpieczny jest także latem, gdyż wtedy przyczynia się do zagniwania dolnych liści i porażania roślin przez choroby grzybowe (np. mączniaka prawdziwego). Ponieważ czyściec znacznie lepiej znosi suszę (przed utratą wody chroni ją gęsty kutner) niż nadmiar wilgoci, zawsze musi być sadzony w miejscach, gdzie nie zagraża mu zalanie. Jeśli spełnimy ten warunek, jego uprawa nie powinna nam przysporzyć żadnych większych problemów.

Jak rozmnażać czyściec

Czyściec bardzo łatwo się też rozmnaża. Najprościej jest podzielić go późną wiosną na mniejsze sadzonki, które można od razu wysadzić na miejsce stałe.

Można też wysiać wiosną (kwiecień-maj) jego nasiona na rozsadnik, a następnie przenieść podrośnięte siewki na miejsce stałe. Roślina daje też obfity samosiew, jeśli tylko po kwitnieniu pozostawimy jej kwiaty i pozwolimy dojrzeć nasionom.

Wczesną wiosną można też pobrać z rośliny sadzonki wierzchołkowe i ukorzenić je w wilgotnym podłożu.

Pamiętaj o odmładzaniu czyśćca

Łatwość rozmnażania gatunku jest jego wielką zaleta, gdyż co kilka lat roślinę warto odmładzać, ponieważ z czasem środek tworzonej przez nią kępy staje się mniej efektowny i trochę przerzedzony.

Polecamy też: Kolczaste i dekoracyjne kwiaty na rabaty

Jak wykorzystać czyściec w ogrodzie i z czym go sadzić

Czyściec wełnisty zasługuje na nasze zainteresowanie nie tylko z powodu małych wymagań uprawowych, ale też wielu możliwości wykorzystania w ogrodzie. Doskonale sprawdza się jako roślina zadarniająca wolne przestrzenie w ogrodzie, szczególnie na suchych, słonecznych stanowiskach, na których inne rośliny sobie nie radzą.

Dobrze wygląda też na skalniakach i może być wykorzystywany do tworzenia obwódek rabat lub ścieżek. Bardzo ładnie prezentuje się także jako element uzupełniający barwne kompozycje rabatowe, gdyż srebrzystobiały kolor jego liści łagodzi zbyt intensywne barwy kwiatów. Ładnie komponuje się m.in. z krwawnikami, firletkami, szałwiami, lawendą wąskolistną, liliowcami czy rozchodnikiem okazałym.

Czyściec nie tylko do ogrodu

Roślina nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Może być także wykorzystywana do tworzenia tzw. zielonych dachów na budynkach gospodarczych, szopach lub altanach. Jej ścięte kwiatostany doskonale nadają się też do suszenia. 

Warto wiedzieć

Czyściec wełnisty to tylko jedna z roślin z dość dużej rodziny czyśćców. Niektóre z nich rosną dziko w Polsce i można je spotkać na łąkach i w lasach, nie są jednak tak dekoracyjne.

 Podpowiadamy: Jak uprawiać śniedek wątpliwy, który może kwitnąć zimą lub latem

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także