Czym się kierować przy wyborze roślin do akwarium i oczka wodnego?

0
Czym się kierować przy wyborze roślin do akwarium i oczka wodnego?

Rośliny akwariowe, jak i te do oczka wodnego trzeba wybierać bardzo umiejętnie. Warto zdawać sobie sprawę z ich specyfiki, wymagań, efektu, jaki można z ich pomocą osiągnąć. Rośliny akwariowe i lilie wodne mają bowiem zupełnie inną charakterystykę, którą trzeba uwzględnić organizując czy to oczko wodne, czy akwarium.

Czym charakteryzują się rośliny akwariowe?

Rośliny akwariowe to bardzo cenny element akwarium. Nie tylko ciekawie wyglądają, ale i wykonują bardzo pożyteczną pracę. Przede wszystkim pochłaniają jony amonowe oraz azotany znajdujące sie w rybich odchodach. Oznacza to, że działają jak naturalny film, który odkaża wodę. Rośliny akwariowe przechodzą tutaj także fotosyntezę, dzięki czemu dbają o odpowiednie natlenienie wody. Żaden filtr nie zadziała tak skutecznie jak one. W końcu tę formę roślinności lubią same ryby. Tworzony w ten sposób ekosystem sprzyja funkcjonowaniu akwarium. 

Typy roślin akwariowych i ich pielęgnacja

Rośliny te dzielą nie na światłolubne oraz gatunki preferujące miejsca o większym zaciemnieniu. Osobną kategorię stanowią również rośliny, które porastają skały w akwarium oraz jego ścianki. Rośliny akwariowe dzielą się na te pływające, pozostające na dnie akwarium, z korzeniami przyczepiającymi się do kamieni lub bez nich.Całą gamę dostępnych rozwiązań znajdziesz na:https://www.waterandgarden.pl/3-akwariowe. Oczywiście konieczny jest dostęp do światła, które umożliwia przeprowadzenie procesu fotosyntezy. W przypadku roślin akwariowych najlepiej jednak zdecydować się na odpowiednio ustawione światło sztuczne. Dzięki niemu obok lampy, bezpośrednio przy niej będzie można zasadzić rośliny światłolubne, natomiast znacznie dalej od pełnego oświetlenia te, które tego światła nie lubią. Specjaliści z Water and Garden przekonują, że odpowiednie ułożenie roślin z akwarium z uwzględnieniem dostępu do światła ma kluczowe znaczenie dla budowy dobrego ekosystemu. Pamiętać także trzeba, że spora część tego typu roślin potrzebuje regularnego przycinania. Rośliny akwariowe paradoksalnie bardzo szybko się rozwijają. Część z nich może jednak stanowić pożywienie dla ryb, chodzi tutaj przede wszystkim o porosty i glony. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić specyfikację każdej rośliny, zobaczyć, w jakiej kategorii się znajduje, jakie ma przyzwyczajenia i potrzeby. To ułatwi planowanie dla niej miejsca w akwarium. 

Lilie wodne - przepiękna ozdoba oczka wodnego

Lilie wodne, zwane inaczej nenufarami lub grzybieniami, występują w bardzo wielu gatunkach. To rośliny absolutnie przepiękne, które stanowią idealną ozdobę oczka wodnego, natomiast wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Nenufary występują naturalnie w stawach wodnych i jeziorach. Można je spotkać na terenie całej Europy, w tym w wysoko położonych górach. Lilia zwraca uwagę przede wszystkim pięknym kwiatem, natomiast swój urok mają również intensywnie zielone, rozłożyste liście. Lilie rosną na pojedynczych łodygach. Te mogą mieć nawet 2,5 metra długości. Natomiast ich sadzenie zaleca się nie głębiej niż do 1 metra. Dostępne gatunki znajdziesz na: https://www.waterandgarden.pl/12-lilie-wodne

Lilie wodne przede wszystkim trzeba nawozić. Wystarczy to zrobić raz w sezonie z pomocą specjalnych kuleczek lub pałeczek. Nawóz dzięki temu nie rozpuszcza się w kwiatach, a w podłożu. Wkłada się go nie do wody, ale do pojemnika, w którym znajdują się kłącza. Taka forma nawożenia jest bezpieczna, nie zagraża ani roślinom, ani rybom. Nawóz przyda nie także podczas przesadzania czy rozmnażania lilii. W takim przypadku konieczna jest wymiana podkładu piaskowo-glinianego oraz umieszczenie w nim (najlepiej blisko kłącza) kulek z nawozem.

Jak sadzić linie wodne?

Sadzenie lilii wodnych to zadanie, które wymaga sporo uważności. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie zniszczyć tych delikatnych roślin. Na samym początku, zanim jeszcze przystąpisz do pracy, wybierz odpowiednie miejsce do sadzenia. Powinno być ono dobrze nasłonecznione, szczególnie jeśli planujesz sadzić kolorowe odmiany. Lekko zaciemnione miejsce to dobry wybór właściwie jedynie w przypadku podstawowej odmiany białej lilii. Nenufary należy sadzić w specjalnych pojemnikach. Powinny one zostać wypełnione piaskiem oraz gliną w stosunku 2:1. Absolutnie nie sprawdzi się tutaj standardowa ziemia ogrodowa, zapomnieć także trzeba o torfie. Oczywiście lilie w takich warunkach przeżyją jakiś czas, natomiast istnieje ryzyko, że w oczku pojawi się dużo glonów, a tego przecież chcemy uniknąć. Absolutnie nie powinno się dopuścić do takiej sytuacji, jeśli w oczku żyją ryby. Na wierzchu powinien znajdować się żwir, który utrudni rozgrzebanie pojemników przez pływające wokół nich ryby. Jeśli do tego dojdzie, nie ma mowy o odpowiednim zakorzenieniu się kwiatów. 

Na koniec trzeba oczywiście pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między liliami. Jeśli dobrze zakorzenią się one w podłożu (czego chcemy), zaczną się szybko rozrastać. Jeśli posadzimy je zbyt blisko siebie, w zbyt małym oczku, nie będą mogły się odpowiednio rozwinąć. Nie chodzi tylko o ukorzenienie, ale i rozłożyste liście lilii, które potrzebują do pełnego wzrostu odpowiednio dużo słońca. 

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także