Czym przycinać krzewy i drzewa: wybieramy sekator ręczny

Sekator
Odpowiedni sekator ułatwi przycinanie gałęzi drzew i krzewów.

Wczesna wiosna to czas, kiedy przycina się krzewy i drzewa. Do tego potrzebujemy odpowiednich narzędzi – szczególnie przydatne są sekatory. Przedstawiamy ich rodzaje i podpowiadamy jak wybrać odpowiedni do danej pracy.

Sekator do przycinania krzewów i drzew

Przycinanie drzew i krzewów pozwala osiągnąć odpowiedni pokrój rośliny – jest to szczególnie ważne w przypadku krzewów ozdobnych. Ale musimy również przyciąć pędy drzew i krzewów owocowych – dzięki temu będą one lepiej owocować, a my osiągniemy większe zbiory.
Jeśli tylko pogoda jest odpowiednia (jest sucho i panują temperatury wyższe niż 5°C), już na przełomie lutego i marca powinniśmy przyciąć krzewy ozdobne i owocowe.

Terminarz przycinania poszczególnych gatunków znajdziesz tutaj

Bardzo ważny jest wybór narzędzi, tak żeby praca była wygodna, a rośliny – nie zostały uszkodzone. Profesjonalny sekator pozwoli uniknąć uszkodzenia rośliny. Ale ważne jest też, żeby był wygodny w użyciu i ergonomiczny, bo przy większej ilości krzewów czekają nas godziny pracy.

Rodzaje sekatorów ręcznych

Sekator ogrodowy jest jednym z nieodzownych narzędzi każdego ogrodnika. Do wyboru mamy dwa podstawowe typy sekatorów: kowadełkowy i nożycowy. Różnią się one budową i sposobem działania.
Sekator kowadełkowy
ma jedno ostrze, naprzeciw którego znajduje się tzw. kowadełko. Na nim opiera się pęd, który tnie ostrze. Natomiast sekator nożycowy ma dwa ostrza, które mijają się podczas cięcia (tak jak w nożyczkach). Ostrza mają różny kształt – wklęsłe jest szersze i służy jako podpórka gałęzi, natomiast ostrze wypukłe jest węższe i służy do właściwego cięcia. Każdy z tych sekatorów jest też przeznaczony do innych prac. Do obcinania suchych gałęzi najlepszy jest sekator kowadełkowy, a świeże pędy przycinamy sekatorem nożycowym. Natomiast do cięcia grubszych gałęzi najlepiej wybrać sekator dwuręczny. Mają one w długie ramiona, co zapewnia większą siłę nacisku. Niektóre modele takich sekatorów są też wyposażone w dodatkowe przekładnie, zwiększające siłę cięcia. Sekatory dwuręczne ułatwiają też dostęp do wyżej rosnących gałęzi.

Sekator ogrodowy kowadełkowy

Sekator to jedno z podstawowych narzędzi każdego ogrodnika.

Aveex for Profix
Sekator nożycowy

Sekatory występują w dwóch podstawowych typach, różniących się budową.

Aveex for Profix
Ręczny sekator nożycowy

Sekator nożycowy ma dwa, mijające się ostrza i służy do przycinania przede wszystkim świeżych pędów.

Aveex for Profix
Sekator kowadełkowy

Sekator kowadełkowy jest wyposażony w ostrze i kowadełko, na którym opiera się pęd.

Aveex for Profix
Dwuręczny sekator nożycowy

Sekatory dwuręczne są przeznaczone do przycinania grubszych gałęzi.

Aveex for Profix
Dwuręczny sekator kowadełkowy

Długie ramiona sekatora dwuręcznego zapewniają większą siłę cięcia.

Aveex for Profix
Przycinananie gałęzi sekatorem kowadełkowym

Sekator kowadełkowy jest przeznaczony m.in. do przycinania suchych gałęzi.

Aveex for Profix

Sekator to tylko jedno z narzędzi niezbędnych do pielęgnacji ogrodu. Zobacz pomysły na wygodne przechowywanie narzędzi ogrodniczych

Czyste cięcie sekatorem

Każdy sekator powinien zapewnić gładkie cięcie, bez miażdżenia pędów, czy uszkadzania kory w pobliżu miejsca cięcia. Dlatego powinniśmy wybierać narzędzia dobrej jakości i o solidnej konstrukcji. Ale o sekator trzeba też zadbać – przede wszystkim regularnie trzeba sprawdzać stan ostrzy. Żeby sekator ciął gałęzie sprawnie i gładko, musimy je ostrzyć.
Kupując sekator zwróćmy też uwagę, jaka jest maksymalna grubość gałęzi, które możemy nim przycinać.
Ostrze sekatora po pracy powinniśmy oczyścić, a nawet odkazić (np. denaturatem), dzięki temu ograniczymy ryzyko przenoszenia chorób grzybowych.
Dobry stan sekatora zapewni także konserwacja – części tnące i przegubowe powinno się oliwić.

Sekator to jedno z podstawowych narzędzi ogrodniczych – odpowiednio wybrany i potraktowany, sprawi, że przycinanie drzew i krzewów będzie wygodne i efektywne.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Profix

Polecamy Ci również

Zobacz także