Czym i jak dokarmiać ptaki zimą

14
Dokarmianie ptaków
Zimą warto dokarmiać ptaki - zrewanżują się nam swoim towarzystwem, śpiewem i pomocą w zwalczaniu różnych szkodników.

Najwyższy czas, by pomyśleć o zimowej pomocy dla ptaków. Ptaki w ogrodzie, czy nawet na miejskich osiedlach powinny mieć swoje miejsce.

Ptaki w ogrodzie 

Pożytki z ptasiego sąsiedztwa są liczne. W ogrodzie utrzymuje się naturalna równowaga, ptaki zjadają wiele owadów i ich larw, które pasożytują na roślinach, a słuchanie ptasich śpiewów i podglądanie codziennej krzątaniny to prawdziwa przyjemność. Niestety – jest ich coraz mniej, a zima, to okres szczególnie ciężkiej próby. Zimą ptaki powinniśmy dokarmiać, jednak do przyjmowania skrzydlatych gości trzeba się przygotować.

Przede wszystkim ptaki trzeba dokarmiać regularnie – nie można z tego zrezygnować nagle, w środku zimy, ani robić kilkudniowych przerw. Ponadto trzeba też pomyśleć o odpowiednim karmniku i pokarmie. Jak dokarmiać ptaki, by miały one jak najwięcej pożytku, a my – jak najmniej kłopotu?

Podpowiadamy: Jak zbudować drewniany karmnik dla ptaków

Jaki karmnik dla ptaków wybrać

Pomysłów na wymyślne karmniki jest wiele. Stylizowane budki, domki w rozmaitych kształtach i kolorach wyglądają oryginalnie, jednak karmnik, poza ciekawą formą, powinien mieć kilka praktycznych cech. Przede wszystkim niezbędny jest daszek, zabezpieczający pokarm przed opadami śniegu, czy deszczu. Dobrze również, by podłoga była wyjmowana, ponieważ od czasu do czasu trzeba ją oczyścić. Do podłogi karmnika można też przymocować folię, którą łatwo usunąć.

Karmnik można kupić – ich wybór jest bardzo duży, choć budowa tradycyjnego karmnika może też być dobrą rodzinną zabawą – wystarczy kilka deseczek, podstawowe narzędzia i minimalne zdolności manualne. Praktyczne są karmniki z podajnikiem, w których jedzenie nie marnuje się i nie zanieczyszcza. Estetykę karmnika można też dopasować do charakteru domu i ogrodu.

Ważne jest też miejsce, w którym zainstalujemy karmnik. Dobrze jest umieścić go w oddaleniu od skupisk krzaków o nisko rosnących gałęziach – w nich często czyhają drapieżniki. Miejsce powinno być też zaciszne i osłonięte od wiatru, oddalone od dużych przeszkleń, bo spłoszone ptaki mogą rozbijać się o szyby.

Ptasie menu, czyli czym karmić ptaki

Teoretycznie to, czym karmić ptaki zależy od tego jakie gatunki najczęściej występują w naszej okolicy. Praktycznie jednak, zimą możemy być przygotowani na różne niespodzianki – ptaki migrują w poszukiwaniu żywności, a niektóre gatunki przylatują do nas tylko na zimę. W naszych karmnikach mogą więc pojawić się ptaki, nie odwiedzające nas w innych porach roku.

Bardzo uniwersalnym „daniem” jest słonecznik. Niełuskany jest tańszy, a ptaki nie mają żadnych problemów z wyjedzeniem ziaren, jednak łupinki słonecznika będą... wszędzie. Jeśli więc zależy nam na porządku, lepiej zainwestować w słonecznik łuskany.

To Cię zainteresuje: Co jeść i pić jesienią i zimą, żeby być zdrowym i pełnym energii

Można też wysypywać gotowe mieszanki dla ptaków. Najczęściej składają się one ze słonecznika, lnu, prosa, konopi i orzechów. Dla najmniejszych ptaków można też wysypać pokarm dla kanarków, dostępny w sklepach zoologicznych. Jednak często się zdarza, że ptaki wyjadają tylko to, na co mają ochotę, a reszta ziaren albo zalega w karmniku, albo jest wyrzucana na zewnątrz.

Ptakom można też serwować płatki owsiane. Wiele ptaków doceni też orzechy, np. zawieszone w siatce lub wymieszane z tłuszczem. Orzechy, poza sikorami, zwabią do ogrodu też kowaliki, raniuszki, a nawet dzięcioły.
Można też zawiesić kawek słoniny (NIESOLONEJ!).

Nie zapominajmy, że wiele ptaków je owoce – kawałki jabłek docenią wszystkie drozdowate. W sklepach zoologicznym można nabyć miękki pokarm dla ptaków owadożernych (choć w sposób naturalny zmieniają one swój jadłospis na zimę). Jeśli mamy w ogrodzie berberysy, głóg, jarzębiny, kaliny, czy inne owocujące drzewa lub krzewy – pozostawmy trochę owoców dla ptaków.

Nawet cis, który dla ludzi i większości zwierząt jest trujący, przez ptaki jest chętnie zjadany. Podobnie nasiona różnych roślin są naturalnym źródłem pokarmu. Nie „oczyszczajmy” zupełnie ogrodu jesienią. Jeśli pozostawimy część roślin, ptaki pożywią się same. Tym bardziej, że to, co my najczęściej uznajemy za chwasty dla nich jest pożywieniem.

Polecamy: Krzewy o dekoracyjnych i pożytecznych owocach, które warto posadzić w ogrodzie

UWAGA: wbrew powszechnemu zwyczajowi, nie należy karmić ptaków chlebem (ani innym pieczywem). Zawiera on dodatki, które nie służą ptakom (m.in. sól). Absolutnie nie wolno dawać ptakom pieczywa spleśniałego!
W ogóle nie należy karmić ptaków resztkami potraw - zawierają one sól i dodatki dla ptaków szkodliwe.

Oceń artykuł
4,53 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także