Najwyższy czas, by pomyśleć o zimowej pomocy dla ptaków. Ptaki w ogrodzie, czy nawet na miejskich osiedlach powinny mieć swoje miejsce.
Ptaki w ogrodzie
Pożytki z ptasiego sąsiedztwa są liczne. W ogrodzie utrzymuje się naturalna równowaga, ptaki zjadają wiele owadów i ich larw, które pasożytują na roślinach, a słuchanie ptasich śpiewów i podglądanie codziennej krzątaniny to prawdziwa przyjemność. Niestety – jest ich coraz mniej, a zima, to okres szczególnie ciężkiej próby. Zimą ptaki powinniśmy dokarmiać, jednak do przyjmowania skrzydlatych gości trzeba się przygotować.
Przede wszystkim ptaki trzeba dokarmiać regularnie – nie można z tego zrezygnować nagle, w środku zimy, ani robić kilkudniowych przerw. Ponadto trzeba też pomyśleć o odpowiednim karmniku i pokarmie. Jak dokarmiać ptaki, by miały one jak najwięcej pożytku, a my – jak najmniej kłopotu?
Podpowiadamy: Jak zbudować drewniany karmnik dla ptaków
Jaki karmnik dla ptaków wybrać
Pomysłów na wymyślne karmniki jest wiele. Stylizowane budki, domki w rozmaitych kształtach i kolorach wyglądają oryginalnie, jednak karmnik, poza ciekawą formą, powinien mieć kilka praktycznych cech. Przede wszystkim niezbędny jest daszek, zabezpieczający pokarm przed opadami śniegu, czy deszczu. Dobrze również, by podłoga była wyjmowana, ponieważ od czasu do czasu trzeba ją oczyścić. Do podłogi karmnika można też przymocować folię, którą łatwo usunąć.
Karmnik można kupić – ich wybór jest bardzo duży, choć budowa tradycyjnego karmnika może też być dobrą rodzinną zabawą – wystarczy kilka deseczek, podstawowe narzędzia i minimalne zdolności manualne. Praktyczne są karmniki z podajnikiem, w których jedzenie nie marnuje się i nie zanieczyszcza. Estetykę karmnika można też dopasować do charakteru domu i ogrodu.
Ważne jest też miejsce, w którym zainstalujemy karmnik. Dobrze jest umieścić go w oddaleniu od skupisk krzaków o nisko rosnących gałęziach – w nich często czyhają drapieżniki. Miejsce powinno być też zaciszne i osłonięte od wiatru, oddalone od dużych przeszkleń, bo spłoszone ptaki mogą rozbijać się o szyby.
Ptasie menu, czyli czym karmić ptaki
Teoretycznie to, czym karmić ptaki zależy od tego jakie gatunki najczęściej występują w naszej okolicy. Praktycznie jednak, zimą możemy być przygotowani na różne niespodzianki – ptaki migrują w poszukiwaniu żywności, a niektóre gatunki przylatują do nas tylko na zimę. W naszych karmnikach mogą więc pojawić się ptaki, nie odwiedzające nas w innych porach roku.
Bardzo uniwersalnym „daniem” jest słonecznik. Niełuskany jest tańszy, a ptaki nie mają żadnych problemów z wyjedzeniem ziaren, jednak łupinki słonecznika będą... wszędzie. Jeśli więc zależy nam na porządku, lepiej zainwestować w słonecznik łuskany.
To Cię zainteresuje: Co jeść i pić jesienią i zimą, żeby być zdrowym i pełnym energii
Można też wysypywać gotowe mieszanki dla ptaków. Najczęściej składają się one ze słonecznika, lnu, prosa, konopi i orzechów. Dla najmniejszych ptaków można też wysypać pokarm dla kanarków, dostępny w sklepach zoologicznych. Jednak często się zdarza, że ptaki wyjadają tylko to, na co mają ochotę, a reszta ziaren albo zalega w karmniku, albo jest wyrzucana na zewnątrz.
Ptakom można też serwować płatki owsiane. Wiele ptaków doceni też orzechy, np. zawieszone w siatce lub wymieszane z tłuszczem. Orzechy, poza sikorami, zwabią do ogrodu też kowaliki, raniuszki, a nawet dzięcioły.
Można też zawiesić kawek słoniny (NIESOLONEJ!).
Nie zapominajmy, że wiele ptaków je owoce – kawałki jabłek docenią wszystkie drozdowate. W sklepach zoologicznym można nabyć miękki pokarm dla ptaków owadożernych (choć w sposób naturalny zmieniają one swój jadłospis na zimę). Jeśli mamy w ogrodzie berberysy, głóg, jarzębiny, kaliny, czy inne owocujące drzewa lub krzewy – pozostawmy trochę owoców dla ptaków.
Nawet cis, który dla ludzi i większości zwierząt jest trujący, przez ptaki jest chętnie zjadany. Podobnie nasiona różnych roślin są naturalnym źródłem pokarmu. Nie „oczyszczajmy” zupełnie ogrodu jesienią. Jeśli pozostawimy część roślin, ptaki pożywią się same. Tym bardziej, że to, co my najczęściej uznajemy za chwasty dla nich jest pożywieniem.
Polecamy: Krzewy o dekoracyjnych i pożytecznych owocach, które warto posadzić w ogrodzie
UWAGA: wbrew powszechnemu zwyczajowi, nie należy karmić ptaków chlebem (ani innym pieczywem). Zawiera on dodatki, które nie służą ptakom (m.in. sól). Absolutnie nie wolno dawać ptakom pieczywa spleśniałego!
W ogóle nie należy karmić ptaków resztkami potraw - zawierają one sól i dodatki dla ptaków szkodliwe.
Cyperus
u mnie sikorki same się upomniały o dokarmianie. Od rana awantury za oknem )
mbo12
Nie wolno podawać w karmie produktów solonych (paluszki, solona słonina i inne). Spowoduje to męczarnię tych zwierząt, a nawet śmierć
Nie wolno podawać dużej ilości pieczywa (okruchów), gdyż kwaśnieje. Okruchy można stosować jako niewielki dodatek
Nie wolno przerywać dokarmiania, zwłaszcza pod koniec zimy, gdzie szczególnie trudno ptakom znaleźć wystarczającą ilość pożywienia
irena.pak
u mnie zimą tłumnie zjawiają się dzwońce, które latem są zupełnie niewidoczne . Nie wiem, czy przylatują tylko na zimę, czy latem są mniej "towarzyskie". Oczywiście jedzonko dostają
ciekawymarian
dokładnie jak już zaczniecie dokarmiać to przez całą zimę, gdyż ptaki jak inne zwierzęta zmieniają przyzwyczajenia i wracają
origami
Ja ptaszkom u mnie daje smalec, a w nim ziarenka różnych roślin Wtedy jestem pewien, że są najedzone i jest im ciepło
Radoslaw3
Ja najczęściej serwuję mieszankę ziarn ptasia biesiada i słoninkę, oczywiście niesoloną. Najbardziej sprawdzony zestaw.
kbonda
Można kupić gotowe mieszanki dla ptaków.
tulejka
Gdzieś czytałam, że ogólnie to ptaków nie powinno się dokarmiać, bo mało kto to potrafi i często przez takie dokarmianie tylko się szkodzi
PatrycjaW
Ja dokarmiam ptaki w każdą zimę, a jak ktoś jest początkujący i nie wie jak to robić to wystarczy tylko poczytać w internecie. Nie jest to nic trudnego, ewentualnie tak jak ktoś napisał są gotowe już karmy takie jak ptasia biesiada i wtedy ma się pewność, że wszystko robimy ok.
malgosiazen
Z jednej strony to nie jest nic trudnego jednak wymaga troche rozsadku. Jesli chodzi o moich znajomych to niestety wiekszosc ma gdzies dokarmianie ptakow .. bardziej sa zajeci gapienie sie w ekran smartfona co jest troche smutne. Sama mam dzialke na ktora bardzo lubie jezdzic latem i sluchac ich spiewu .. dlatego tez staram sie im pomagac w miare mozliwosci. Trzeba jednak to dobrze rozplanowac bo dajmy na to gdy nie ma mrozow tak jak ma to miejsce w ostatnich latach to mozna im dokarmianiem w pewien sposob zaszkodzic. Co mam na mysli .. otoz to iz moga wtedy we wlasny zakresie poszukac sobie czegos do jedzenia, a tak je uzalezniamy od siebie. Inaczej sytuacja wyglada w przypadku takich mrozow jak ostatnio zlapaly .. wtedy nie ma watpliwosci co do dokarmiania. Czym dokladnie je karmic to juz osobna kwestia .. sa jak piszesz specjalne mieszkanki jednak mozna znalezc tez duzo alternatyw jak poprostu kasze czy tez zboza. Dla zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy moge odniesc sie do artykulu jaki ostatnio czytalam https://www.sklepogrodniczy.pl/blog/jak ... ptaki-zima Jest po czesci dopelnieniem tego co mozemy tutaj przeczytac, co jest rowniez bardzo przydatna wiedza. Pozdrawiam
lucekgucek
Bardzo fajne i miłe
asianocon
Zawsze pamiętam o naszych braciach mniejszych, szczególnie w takie mrozy.
emi777
Ja dokarmiam co roku, bo jak nie pomóc tym małym stworzonkom. I zawsze późną jesienią już ma przygotowaną Ptasia Biesiada. Ptaki, które przylatują do mojego ogródka lubią. Ostatnio też kupiłam kule tłuszczowe na rolmarket. No i najważniejsza rzecz, o której często zapominamy to woda. Jej ptaki też potrzebują, szczególnie jak mróz i śnieg.
gardenrun
Słusznie, nie dajmy ptakom przymierać głodem.