Czy długa zima zaszkodzi roślinom?

Mimo początku kwietnia mamy zimową aurę, w ogrodach zalega śnieg, a temperatury wciąż spadają poniżej zera. Przedłużająca się zima kiepsko wpływa na samopoczucie ludzi i ma także duży wpływ na cykl życiowy roślin. 

Skrócony okres wegetacyjny

Długa zima oznacza dla roślin przede wszystkim skrócenie okresu wegetacji. Opóźniają się terminy wysiewu nasion wielu roślin uprawnych, jak i ozdobnych, a dla upraw z naszej strefy klimatycznej najkorzystniejsza jest długa wegetacja, czyli wczesna wiosna i późna jesień. Polska zalicza się do tzw. krajów zimnych, gdzie występuje niedobór ciepła potrzebnego roślinom. Wiele roślin plonuje lub kwitnie jeżeli okres wegetacji wynosi około 200-220 dni. Tymczasem u nas ze względu na warunki klimatyczne trudno jest uzyskać choćby 190 dni. Anomalie pogodowe będą w takim wypadku skutkowały obniżeniem plonów – nawet o około 20%. Rośliny kwitnące będą miały też za mało czasu, aby wykształcić odpowiednią liczbę pąków. Zbyt późny start wzrostu roślin może też spowodować, że nie zdążą one dobrze przygotować się do spoczynku zimowego.

 Śnieg na trawniku

Trzeba liczyć się także z tym, że bardzo długo zalęgający mokry, ciężki śnieg może spowodować zniszczenie trawników. Może wystąpić tzw. pleśń pośniegowa, która powoduje placowe zamieranie trawy lub inne choroby grzybowe. Topniejący śnieg może spowodować zaleganie dużej ilości wody na trawniku, co także wpływa niekorzystnie na jego kondycję.

Kumulacja prac w ogrodzie

Normalnie o tej porze roku w większości ogrodów trwają już prace – siew, sadzenie, nawożenie roślin. W tej chwili musimy czekać aż zniknie pokrywa śnieżna ale to nie wszystko. Jeżeli nawet śnieg zacznie topnieć, to potrzeba jeszcze minimum tygodnia, by ziemia rozmarzała i by można było rozpocząć prace ogrodowe. Spóźniona wiosna spowoduje spiętrzenie się prac w ogrodzie. Trzeba będzie w tym samym czasie sadzić, nawozić i szybko przycinać rośliny, które cięcia wymagają (np. krzewy kwitnące latem – tawuły japońskie, budleje Dawida, pięciorniki, drzewa owocowe). Dla niektórych roślin będzie już za późno na cięcie (np. brzoza, klon, niektóre drzewa iglaste) i lepiej odłożyć to do przyszłego roku.

Można spodziewać się, że późna wiosna przyniesie nagłe ocieplenie, co spowoduje szybkie topnienie śniegu i podtopienia. Zalegający nadmiar wody nie będzie korzystny dla roślin ponieważ korzenie roślin nie będą miały powietrza i mogą zamierać.  W miarę możliwości trzeba więc zadbać o to, by woda nie zalegała w ogrodzie. Stopniowo trzeba też zdejmować zimowe okrycia roślin, aby nagłe ocieplenie nie spowodowało ich przegrzania. Jeśli temperatury będą w nocy spadać poniżej zera warto nadal osłaniać najbardziej wrażliwe rośliny (np. klony palmowe, hortensje ogrodowe, azalie).

Jak nawozić po długiej zimie?

Z nawożeniem najrozsądniej będzie poczekać do momentu, kiedy rozmarznie ziemia i będzie można ją zmieszać z nawozem.  Sypanie nawozów na śnieg lub na zamarzniętą ziemię nie ma większego sensu. Dobrym rozwiązaniem dla roślin ogrodowych jest zastosowanie nawozów o przedłużonym działaniu, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe. Wszystkie rośliny będą potrzebowały zasilenia po tak długiej zimie. Tym bardziej, że w krótkim czasie zmuszone będą do dużego wysiłku (np. kwitnienie wiosennych kwiatów). 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maciej Aleksandrowicz

Zdjęcia: fotolia, monmouthlawncare.com, benjaminlawn.com

Polecamy Ci również

Zobacz także