Czosnek ozdobny

Czosnek ozdobny

czosnek ozdobnyCzosnek jest jedną z najbardziej wszechstronnych roślin. Ze względu na zapach trudno być wobec niego obojętnym, ale to tylko jedna z wielu cech czosnku.

Czosnek zwyczajny (Allium sativum) był znany i doceniany od starożytności. Ceniono go jako roślinę spożywczą, ale przypisywano też dodatkowe zalety – miał leczyć schorzenia układu pokarmowego, oddechowego, krwionośnego i działać antytoksycznie. Dodatkowo przypisywano mu potężne magiczne właściwości, szczególnie ochronne – przed złymi mocami i oczywiście wampirami. O ile te ostatnie zalety trudno zweryfikować, to współczesna nauka potwierdziła, że czosnek odznacza się wieloma właściwościami leczniczymi, łącznie z tym, że jest łagodnym antybiotykiem.
Jednak czosnek to przede wszystkim warzywo, przyprawa i roślina ozdobna. W kuchni wykorzystuje się przede wszystkim „ząbki”, czyli pąki o funkcji spichrzowej, choć można też wykorzystywać kwiatostany oraz młode liście. Natomiast czosnek jako roślinę ozdobną uprawia się ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty.

Czosnek ozdobny odmiany
Czosnek ozdobny, uprawiany w ogrodach, kwitnie od maja do sierpnia. Doskonale nadaje się na rabaty i kwiat cięty – w wazonie może przetrwać do 3 tygodni. Na rabatach najlepiej wygląda w grupach. Czosnek ozdobny ma wiele odmian, różniących się wielkością oraz kształtem i kolorem kwiatów. Może osiągać wielkość od kilkunastu centymetrów (Allium oerophyllum) do 150 cm (czosnek główkowaty, Allium sphaerocephalon i olbrzymi, Allium giganteum). Ta ostatnia odmiana – czosnek olbrzymi – charakteryzuje się wspaniałymi kulistymi, fioletowymi kwiatami, przypominającymi gigantyczne dmuchawce. Poza tym kwiaty czosnku ozdobnego mogą mieć kwiaty w odcieniach różu, błękitu, żółci, są także białe i zielono białe.

czosnek ozdobny w ogrodzie

Czosnek uprawa
Czosnek, pomimo że bardzo pospolity, ma określone wymagania, szczególnie jeżeli zależy nam na wydajnej uprawie. Czosnek zwyczajny w naszym klimacie jest uprawiany jako roślina dwuletnia. Wymaga bogatej, żyznej, próchniczej gleby, choć odmiany ozdobne rosną dobrze sobie radzą na nieco mniej zasobnych piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych glebach. Czosnek powinno się zasilać nawozami naturalnymi (bardzo dobrze sprawdza się kompost) lub nawozami wieloskładnikowymi; nie polecany jest nadmiar azotu. Najbardziej optymalne pH gleby to od 6-7,5. Czosnek powinno się podlewać, szczególnie w okresie upałów, jednak woda nie powinna zalegać na rabatach czy grządkach, nie powinno się też zraszać roślin. Czosnek preferuje stanowiska słoneczne, może też rosnąć w półcieniu. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów poprawia kwitnienie czosnku ozdobnego, a w przypadku czosnku zwyczajnego – w ogóle powinno się usuwać zawiązki kwiatostanów, ponieważ wtedy wytworzą się większe jadalne cebule.

czosnek olbrzymiczosnek główkowaty

Czosnek sadzenie
Czosnek można sadzić jesienią lub wiosną. Ten pierwszy to tzw. czosnek zimowy – sadzimy go ok. 6 tygodni przed nadejściem mrozów. Jeśli sadzimy czosnek wiosną, to powinniśmy to robić jak najwcześniej – już w marcu. Czosnek najlepiej sadzić, dzieląc cebulki i sadząc poszczególne ząbki. W przypadku odmian ozdobnych, cebulki można dzielić do dwa-trzy lata, natomiast czosnek zwyczajny jest uprawiany jako roślina dwuletnia. Cebulki do sadzenia pozyskujemy, kiedy łodygi żółkną, a liście przełamują się. Gleba przed sadzeniem powinna być dobrze spulchniona.

czosnek ozdobny - Alium karatavienseczosnek ozdobny - Allium moly

czosnek zwyczajnyCzosnek choroby
Czosnek jest raczej odporny na choroby, choć mogą mu zagrażać choroby grzybowe, szczególnie w okresie ciepłej i wilgotnej pogody. Młode liście czosnku są chętnie jedzone przez ślimaki, a czosnek zimowy mogą też atakować błoniszek czosnówka oraz śmietka cebulanka. Aby zapobiec chorobom dobrze jest zmieniać miejsce, gdzie czosnek rośnie i nie sadzić go tam, gdzie poprzednio uprawialiśmy inne rośliny cebulowe. Trzeba też uważać na jakość sadzonych cebul.

Czosnek w ogrodzie
Zarówno czosnek zwyczajny, jak i ozdobny odstrasza niektóre szkodniki, np. norniki i szczury. Dodatkowo, sadzony w sąsiedztwie brzoskwiń, truskawek i róż, chroni te rośliny przez chorobami, takimi jak kędzierzowatość liści czy szara pleśń, odstrasza też mszyce. Dodatkowo, z czosnku można sporządzać roztwory, zwalczające różne szkodniki.

Oceń artykuł
4,00 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: vanmeuwen.com, botanus.com, alliums.org, michaelweishan.com, pl.wikipedia.org, Cillas, vanbloem.com, rksanjukta.blogspot.com

Polecamy Ci również

Zobacz także