Czosnek do ochrony roślin. Domowe preparaty z czosnku na choroby i szkodniki

0
Czosnek
Czosnek ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Można go wykorzystać do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami.

Podpowiadamy, jak zrobić domowe preparaty z czosnku, które pomogą w walce ze szkodnikami i chorobami roślin w domu i ogrodzie.

Czosnek ze względu na swoje właściwości lecznicze i walory smakowe, na stałe zagościł w naszym jadłospisie. Nie zawsze jednak doceniamy jego rolę w ogrodzie i nie w pełni wykorzystujemy jego możliwości.

Czosnek zamiast „chemii”

Ze względu na bogactwo związków organicznych obecnych w jego główkach, czosnek może stać się naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami i szkodnikami roślin, zastępując chemiczne, agresywne i toksyczne środki ochrony roślin.

Wprawdzie jego działanie nie będzie tak silne jak działanie preparatów chemicznych, za to znacznie bardziej ekologiczne i bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla środowiska oraz pożytecznych mikroorganizmów i owadów zapylających.

W składzie czosnku znajdziemy wiele różnych substancji, w tym między innymi fitoncydy (allicyna), które mają zdolność hamowania rozwoju szkodliwych mikroorganizmów (bakterii i grzybów chorobotwórczych) oraz odpowiedzialne za ostry zapach związki siarkoorganiczne, które potrafią odstraszać szkodniki i insekty.

Podpowiadamy: Jak uprawiać czosnek jadalny i ozdobny

Wyciąg z czosnku przeciw mszycom

Jedną z możliwości zastosowania czosnku do ochrony roślin jest przygotowanie z jego ząbków wyciągu. W tym celu należy rozgnieść ok. 100 g ząbków, zalać je 5 litrami wody i odstawić na dobę w ciemne, chłodne miejsce. Uzyskanym płynem można opryskiwać rośliny ogrodowe i doniczkowe przeciwko mszycom.

Wywar z czosnku – jak go zrobić i na co stosować

Z czosnku możemy też przygotować wywar. 100 gram rozgniecionych ząbków zalewa się 5 litrami wody i gotuje na małym ogniu przez ok. 20 minut.

Wywarem z czosnku opryskuje się i podlewa rośliny (kilka razy, co 4-5 dni) przeciwko:

  • chorobom grzybowym takim jak: szara pleśń, rdza, mączniaki, plamistości liści, zaraz ziemniaczana,
  • chorobom bakteryjnym np. bakterioza obwódkowa fasoli, bakteryjna kanciasta plamistość ogórka,
  • szkodnikom: mszycom, roztoczom (np. roztocz truskawkowy), wciornastkom, przędziorkom, wielkopąkowcowi porzeczkowemu czy połyśnicy marchwiance (oprysk w czasie lotów szkodnika).

Do czego jeszcze stosować wywar z czosnku

Wywar z czosnku można też stosować do podlewania roślin i odkażania podłoża. W ogrodzie może pomóc zapobiec bardzo groźnej chorobie grzybowej systemu korzeniowego jaką jest fytoftoroza. Atakuje ona różne gatunki roślin ozdobnych jak np. różaneczniki, wrzosy, żywotniki oraz użytkowych jak np. papryka, pomidor.

Wywar z czosnku możemy też wykorzystać do podlewania roślin doniczkowych, ochroni je przed rozwojem w podłożu groźnych pleśni i ograniczy rozwój ziemiórki.

Polecamy też: Roślinne opryski na mączniaka i inne choroby grzybowe. Jak i z czego je zrobić

Gnojówka z czosnku – przepis i zastosowanie

Z czosnku możemy też przygotować gnojówkę. W tym celu ok. 100 gram rozgniecionych ząbków lub ok. 500 gram liści i łusek należy zalać 10 litrami wody i odstawić do sfermentowania.

Taka gnojówka po rozcieńczeniu będzie idealnym środkiem wzmacniającym system korzeniowy roślin (np. malin, pomidorów, porzeczek, truskawek, róż), a bez rozcieńczenia odstraszy połyśnicę marchwiankę.

O czym pamiętać stosując preparaty z czosnku

Stosując do ochrony roślin preparaty z czosnku powinniśmy jednak pamiętać, że ich działanie nie jest tak silne jak działanie chemikaliów, dlatego nie możemy czekać z opryskami do czasu, aż choroba lub szkodnik na dobre rozgości się na roślinach, tylko zacząć działać wcześniej.

Preparaty czosnkowe wykazują bowiem największą skuteczność jako środki profilaktyczne, zastosowane jeszcze przed pojawieniem się choroby (na roślinach szczególnie podatnych na infekcję) lub zaraz po zauważeniu jej pierwszych objawów.

Sprawdź: Jak wykorzystać fusy z herbaty do nawożenia roślin

Gotowe i ekologiczne środki ochrony roślin na bazie czosnku

Jeśli nie mamy czasu lub możliwości na samodzielne przygotowanie preparatów z czosnku, możemy sięgnąć po gotowe produkty. Ekologiczne środki ochrony roślin na bazie czosnku są wygodne i bezpieczne, dlatego bez obaw możemy stosować je zarówno w domu jak i ogrodzie (np. BIOCHRON, BIOCZOS, należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta).

Na rynku znajdziemy też preparaty z czosnkiem służące do odkażania narzędzi i pojemników wykorzystywanych w ogrodnictwie (np. TARGET lub HIMAL - Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem).

Czosnek w ogrodzie – co warto przy nim sadzić

Zalety czosnku jako rośliny pomagającej walczyć z chorobami i szkodnikami roślin możemy też wykorzystać, stosując uprawę współrzędną. Czosnek posadzony w pobliżu marchwi, odstraszy połyśnicę marchwiankę, obok truskawek ograniczy występowanie roztocza truskawkowego, a w pobliżu porzeczek pomoże walczyć z wielkopąkowcem porzeczkowym.

Polecamy też: Drożdże - do nawożenia roślin i zwalczania chorób. Jak je stosować

Ząbki czosnku powkładane do ziemnych jamek nornicy, mogą też odstraszyć gryzonia i skłonić go do wyprowadzki.

 

Oceń artykuł
4,53 / 32 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także