Czerwiec w ogrodzie - ważne prace do wykonania w tym miesiącu

0
Piwonie
W czerwcu nawał wiosennych prac jest już za nami. Ale to nie znaczy, że w ogrodzie nie będzie nic do robienia.

W czerwcu ogród kwitnie. Wiosenne prace przygotowawcze są już skończone, zatem w czerwcu czekają nas głównie bieżące zabiegi pielęgnacyjne - odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie. To dobry miesiąc, by w ogrodzie nie tylko pracować, lecz również odpoczywać.

Pielęgnacja krzewów ozdobnych

W czerwcu nadal można sadzić drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach. Pod koniec miesiąca można już także zabrać się za przycinanie żywopłotów z roślin liściastych. Systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, jeśli jeszcze kwitną. Po przekwitnieniu rośliny nawozimy i uzupełniamy warstwę ściółki z kory. Gatunkom powtarzającym kwitnienie można nieco skrócić pędy, by sprowokować tworzenie nowych pędów kwiatowych.

Wykonujemy cięcia pielęgnacyjne przekwitniętych już krzewów, które kwitną wczesną wiosną, takich jak forsycja, tawuły, czy pigwowce. Z pięciorników, forsycji i hortensji możemy pozyskać sadzonki.

Sprawdź: Jak samodzielnie rozmnożyć hortensje

Dbamy o byliny

Na rabatach bylinowych wycinamy przekwitnięte, żółknące pędy i zasychające części roślin, a także systematycznie pielimy. Gatunki kwitnące wiosną i wczesnym latem (takie jak: szałwia, chaber górski, dzwonki ogrodowe itp.) można również mocno przyciąć po przekwitnięciu, co pobudzi rośliny do wzrostu i sprowokuje dodatkowe kwitnienie wczesną jesienią. Byliny po przycięciu obficie nawozimy i podlewamy.

Wysiewamy rośliny dwuletnie

W czerwcu na rozsadniku wysiewamy byliny i rośliny dwuletnie m.in.: orliki, sasanki, goździki pierzaste, dzwonki szerokolistne, dzwonki karpackie, rogownice, stokrotki, bratki, niezapominajki, goździki brodate, łubiny, dzwonki ogrodowe, naparstnice i malwy. Na docelowe stanowiska można wciąż wysiewać rośliny jednoroczne takie, jak nagietki, groszek pachnący, czy smagliczki. Pamiętamy o podlewaniu kwiatowych rabat.

Polecamy: Kalendarz księżycowy na czerwiec 2021 r. - jak zaplanować prace

Rozmnażamy i porządkujemy kwiaty

Początek lata to także okres rozmnażania bylin. Przez podział można rozmnażać rośliny, które zakończyły kwitnienie: zawciągi, barwinek, pierwiosnki. Z maków pobieramy sadzonki korzeniowe. Pikujemy także wysiane w maju kwiaty letnie.

Na rabatach cebulowych wykopujemy cebule tulipanów, by zapobiec ich osłabianiu. Wykopane cebulki przesuszamy przez ok. 14 dni, sortujemy i przenosimy do suchego, przewiewnego pomieszczenia, gdzie zaczekają do jesieni lub następnej wiosny.

Czerwiec to również dobry moment na porządki w nadmiernie zagęszczonych cebulach i bulwach roślin wieloletnich: przebiśniegów, ranników, hiacyntów, puszkinii, szachownic, szafirków, zimowitów, kokorycz, kosaćców cebulowych, krokusów, narcyzów, czy śnieżyczek.

Dowiedz się więcej: Kiedy i jak wykopywać cebule roślin i jak je przechować

Czerwiec w ogrodzie warzywnym

Podobnie jak rabaty kwiatowe, systematycznego pielenia, podlewania i nawożenia wymagają warzywa. Można także stosować opryski ochronne i zapobiegające chorobom. Na braki wody szczególnie wrażliwe są dyniowate (w tym ogórki), kapustne, cebula, czy sałata.

Można też sadzić do gruntu rozsady pomidorów, bakłażanów i papryki oraz w pierwszej dekadzie miesiąca wysiewać jeszcze ogórki na późny zbiór. Wysadzone wcześniej w inspektach i do gruntu warzywa wymagające podpór (pomidory, papryka, fasola) palikujemy. W połowie czerwca najwyższy czas też na przerwanie zbyt gęsto rosnących warzyw, zwłaszcza korzeniowych, sianych w maju.

Drzewa owocowe i pierwsze zbiory

W sadzie pod koniec czerwca kolejny raz przerzedzamy zawiązki owocowe jabłoni, brzoskwiń i grusz, by uzyskać dorodne owoce. Warto pamiętać, że z tym zabiegiem nie należy się zbytnio spieszyć. W okolicach nocy świętojańskiej (24 czerwca) większość drzew owocowych samoistnie zrzuca zawiązki. Jest to tzw. opad świętojański. Dopiero potem należy usunąć ich nadmiar. Zostawiamy najzdrowsze i najlepiej ukształtowane zawiązki w odstępach 15-20 cm. Drzewa i krzewy owocowe w tym okresie intensywnie podlewamy - ze względu na rosnące owoce potrzebują dużo wody.

Dowiedz się więcej: Czemu opadają zawiązki owoców, a kiedy trzeba je przerzedzić samemu

W czerwcu rozpoczynamy też pierwsze zbiory - najwcześniej dojrzewają jagody kamczackie, potem wczesne odmiany truskawek, poziomek oraz borówki amerykańskie. Pod koniec czerwca cieszymy się pierwszymi malinami, porzeczkami, agrestem i wczesnymi odmianami czereśni.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Monika Kania

Polecamy Ci również

Zobacz także