Czas na porządki w ogrodzie. Jesienne sprzątanie i przycinanie krzewów

0
Czas na porządki w ogrodzie. Jesienne sprzątanie i przycinanie krzewów
Jesień to czas porządków w ogrodzie.

Jesień to tradycyjny czas porządków w ogrodzie, a gorące i suche lato sprawiło, że nadchodzi wcześniej niż zwykle. Oto kilka ważnych prac do wykonania w ogrodzie.

Usuwamy suche liście z trawnika

Wysokie temperatury i brak opadów sprawiły, że liście z drzew już zaczęły opadać, a i trawniki nie są w najlepszej kondycji. Zalegające na nich liście niestety nie poprawią stanu trawy, a grubsza ich warstwa pozostawiona na późną jesień i zimę, ograniczy trawie dostęp do światła i powietrza. Takie warunki sprzyjają rozwojowi chorób trawnika, dlatego liście zalegające na nim, zdecydowanie lepiej zgrabić.

Zobacz też: Jakie drzewa i krzewy trzeba przyciąć jesienią

Można to zrobić za pomocą wachlarzowych grabi, jednak jeśli trawa w naszym ogrodzie jest zniszczona po lecie, lepiej do tego celu użyć odkurzacza do liści z funkcją dmuchawy. Takie urządzenie pozwala bezinwazyjnie dla trawnika zdmuchnąć z niego liście, a po odwróceniu ciągu powietrza – odkurza je, przy okazji rozdrabniając. Oczywiście odkurzacz do liści będzie równie przydatny do oczyszczania tarasu i ścieżek ogrodowych.

Dmuchawa-odkurzacz do liści

Dmuchawa do liści (z funkcją odkurzacza) usunie opadłe liście z trawnika znacznie delikatniej niż grabie.

Krysiak
Przycinanie drzew

Jesienią przycina się niektóre krzewy owocowe i wykonuje cięcia sanitarne.

123RF
Ścięte gałęzie

Ścięte gałęzie i pędy, po rozdrobnieniu, można wykorzystać w ogrodzie.

123RF
Odkurzacz z funkcją dmuchawy

Odkurzacz z funkcja dmuchawy pomoże wygodnie usunąć opadłe liście.

Krysiak
Rozrabniarka do gałęzi

Rozdrobnione w maszynie gałęzie można przeznaczyć na kompost lub do ściółkowania roślin.

Krysiak

Jeśli liście są zdrowe, tzn. nie pochodzą z drzew i krzewów zaatakowanych np. przez mączniaka czy inne choroby – najlepiej przeznaczyć na kompost.

Warto też zająć się samym trawnikiem – przełom lata i jesieni to czas, kiedy można go zasilić nawozem jesiennym, dosiać trawę, czy przeprowadzić zabiegi regeneracyjne, takie jak aeracja i wertykulacja.

Podpowiadamy: Jak zadbać o trawnik późnym latem

Jesienne porządki w warzywniku

Jesienią musimy zadbać też o porządek w warzywniku. Po zbiorach warzyw usuwamy resztki roślin – tu postępujemy podobnie jak w przypadku liści. Jeśli są zdrowe – warto przeznaczyć je na kompost, jeśli natomiast pojawiły się na nich jakieś choroby – utylizujemy, oddając np. jako odpady zielone.

Po usunięciu resztek roślin, ziemię na grządkach warto przekopać z obornikiem lub kompostem (ewentualnie nawozem zielonym jeśli taki wysialiśmy). Przy większych powierzchniach warto skorzystać z glebogryzarki, przy mniejszych – wystarczy szpadel. Ziemię przekopaną na sztych (głębokość szpadla) zostawiamy w tzw. ostrej skibie czyli nie wyrównujemy jej po przekopaniu.

Jesienne przycinanie krzewów

Główny czas przycinani krzewów to przedwiośnie i wiosna, jednak jest kilka wyjątków, kiedy musimy przeprowadzić również jesienne cięcie. Należy do nich:

  • przycinanie krzewów tuż po posadzeniu (szczególnie dotyczy to krzewów sadzonych z tzw. gołym korzeniem),
  • cięcie sanitarne pędów zarażonych przez choroby (z tym lepiej nie czekać do wiosny).

Są też krzewy owocowe, które przycina się po owocowaniu. Jesienią można przyciąć porzeczkę oraz agrest, przycina się też leszczynę, usuwając pędy słabe, chore i zbyt zagęszczone.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać i przycinać maliny

Wczesną jesienią przycina się także maliny, które owocowały latem – należy usunąć pędy dwuletnie (a także nadmiar jednorocznych). Natomiast późną jesienią przycina się maliny jesienne – w ich wypadku pod koniec listopada ścina się nisko wszystkie pędy.

Pamiętajmy, że cięcie jesienne powinno być delikatniejsze niż wiosenne, a miejsca cięć trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą przed chorobami.

Wykorzystaj ścięte pędy i gałęzie

Grube pędy i gałęzie, które zostaną nam po przycinaniu drzew i krzewów warto wykorzystać w ogrodzie. Bezpośrednie przeznaczenie ich na kompost nie jest dobrym pomysłem. Ale wystarczy je rozdrobnić, żeby zyskać dodatkowy materiał na ten cenny nawóz. Rozdrobnione gałęzie będzie też można wykorzystać jako ściółkę na rabaty – ochroni ona ziemię przed szybkim wysychaniem. Można je też wykorzystać do zabezpieczenia roślin przed mrozem.

Do skutecznego rozdrobienia gałęzi przyda się rozdrabniarka, np. z napędem frezowym, która poradzi sobie nawet z grubszymi gałęziami (o średnicy do 4,4 cm).

To Cię zainteresuje: Czym i jak ściółkować rabaty

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Krysiak

Polecamy Ci również

Zobacz także