Cytrusy - ozdoba tarasów i balkonów

Cytrusy coraz chętniej uprawiamy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Są dekoracyjne i stanowią namiastkę egzotyki.

Uprawa cytrusów

Rośliny cytrusowe lubią stanowiska słoneczne lub lekko ocienione. Dobrze rosną w lekkiej, próchniczej ziemi. Źle znoszą zbyt dużą wilgoć - lepiej je przesuszyć niż za intensywnie podlać. Przez cały sezon wzrostu, a więc od wiosny do jesieni, wymagają intensywnego zasilania wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Wszystkie rośliny cytrusowe są wrażliwe na niskie temperatury i wymagają zimowania w jasnych i chłodnych pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 10ºC.

Cytrus Limon - charakteryzuje się silnym wzrostem i zimozielonymi liśćmi, które wydzielają charakterystyczny cytrynowy aromat. Kwitnie wydając białe lub biało-różowe kwiaty. Chętnie spędzi cały sezon (od wiosny do jesieni) na zewnątrz, ale gdy pojawią się niższe temperatury należy zabrać roślinę do domu. Najczęściej uprawia się w domach odmianę karłową cytryny zwyczajnej („Ponderosa”), która jest powszechnie dostępna w kwiaciarniach. Łatwo możemy ją rozmnożyć przez sadzonki pędowe, które powinny mieć 2-3 liście. Odmiana ta dobrze znosi cięcie i formowanie. Wręcz zaleca się skracanie pędów w celu zagęszczenia i nadania roślinie ładniejszego pokroju. Jej delikatne, białe kwiaty ładnie pachną i dają jadalne, nieduże, bardzo dekoracyjne owoce.

Kumkwat „Forunella Margarita” - bujnie kwitnie i wydaje maleńkie, podłużne, pomarańczowe i bardzo aromatyczne owoce, które długo zdobią krzew. Ciekawostką jest, że owoce te w całości są jadalne. W Chinach na przykład podawane są na przyjęciach.

Mandarynka „Cytrus reticulata” - ma pokrój małego, zgrabnego drzewka o lśniących, nieco mniejszych od cytryny, intensywnie zielonych liściach. Jej drobne, przyjemnie pachnące kwiaty, dosłownie obsypują białą chmurą całą roślinę. Nawet przez cały rok mogą utrzymywać się na gałązkach niezwykle dekoracyjne, lekko spłaszczone, drobne owoce mandarynki.

Karłowa pomarańcza „Citrofotunella microcarpa” - jedno z najłatwiejszych w uprawie drzewek cytrusowych. Jego drobne, białe i pachnące kwiaty przekształcają się z czasem w zielone owoce, które potrzebują roku na to, aby dojrzeć i zabarwić się na pomarańczowo. Długo utrzymują się więc na gałązkach.

Cytron „Citrus medica” - to chyba najciekawsze drzewko cytrusowe o owocach w oryginalnym kształcie. Nazywane jest potocznie „Ręką Buddy”. Owoce te mają grubą skórkę i niewielką ilość miąższu. Ich wartość jest więc raczej dekoracyjna niż użytkowa.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także