Cyprysik letni, czyli mietelnik. Co to za roślina i jak ją uprawiać w ogrodzie

0
Mietelniki (Kolchia scoparia)
Mietelniki do złudzenia przypominają krzewy. Dobrze rosną w trudnych warunkach - w słońcu i na niekoniecznie żyznej ziemi.

Mietelnik, zwany też cyprysikiem letnim, wygląda bardzo ładnie i nie jest wymagający. Podpowiadamy, jak go uprawiać w ogrodzie.

Mietelnik żakula bywa też nazywany cyprysem lub cyprysikiem letnim. A wszystko przez to, że z wyglądu przypomina niewielki iglak o regularnym pokroju. Jest jednak jednoroczną rośliną zielną, a nie krzewem i ma liście, a nie igły. Można go też spotkać pod hasłem „płonąca trawa”, jednak trawą mietelnik również nie jest.

Polecamy: Len do ogrodu. Zobacz, jak go uprawiać i jaki wybrać

Mietelnik żakula ma też kilka nazw botanicznych – warto zwrócić na to uwagę, szukając dodatkowych informacji o te roślinie lub np. jej nasion. Najczęściej występuje jako Kolchia scoparia, choć poprawna, aktualna nazwa to Brassia scoparia.

Zobacz zdjęcia

Mietelnik jesienią

W odpowiednich warunkach, jesienią mietelniki wspaniale przebarwiają się.

Shanghaistoneman (pixabay.com)
Mietelnik - cyprysik letni

Mietelniki do złudzenia przypominają zgrabne i niezbyt duże krzewy iglaste.

Sarangib (pixabay.com)
Kolorowe mietelniki

Żeby mietelniki dobrze wybarwiły się, potrzebują słońca i w miarę żyznego, przepuszczalnego i lekko wilgotnego podłoża, najlepiej o zasadowym odczynie pH.

Shanghaistoneman (pixabay.com)
Mieteniki jesienią

Wyjątkowo intensywne kolory mają mietelniki odmiany Trichophylla.

gkgegk (pixabay.com)
Pole mietelników

Mietelniki łatwo rozsiewają się same. Są popularne w Azji, gdzie uprawia się je m.in. na jadalne nasiona.

Shanghaistoneman (pixabay.com)

Mietelnik, czyli prawie jak cyprys

Mietelnik ma krzaczasty pokrój. Jest on regularny, jajowaty lub wrzecionowaty – i rzeczywiście w zarysie przypomina niewielki cyprys. Tym bardziej, że niezbyt długie, wąskie i gęste liście mietelnika, mogą kojarzyć się z igłami. Liście i pędy są pokryte delikatnymi, srebrzystymi włoskami. Kwiaty mietelników są bardzo niepozorne i nie mają walorów ozdobnych. Te rośliny, w zależności od warunków, dorastają do 30-150 cm wysokości.

Mietelniki rosną dość szybko i są ładne przez cały sezon. Od wiosny do lata mają soczysto zielone liście. Jednak wyjątkowo atrakcyjnie mietelniki wyglądają jesienią. Przebarwiają się wtedy na intensywnie czerwono-bordowy kolor. Warto zwrócić uwagę na odmianę Trichophylla (Kolchia scoparia var. Trichophylla, co dosłownie znaczy „włosolistna”). Ma ona drobniejsze i węższe liście, ale przebarwia się wyjątkowo intensywnie i pięknie.

Jednak, żeby się cieszyć kolorowymi mietelnikami, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki.

Zobacz: Jak uprawiać psiankę jaśminową - kwitnące pnącze do ogrodu i na balkon

Jak uprawiać mietelniki w ogrodzie

Mietelniki to rośliny o minimalnych wymaganiach. Poradzą sobie niemal w każdych warunkach, ale jeśli chcemy, żeby były naprawdę ładne, a jesienią kolorowe, trzeba im co nieco zapewnić. Do podstawowych wymagań cyprysików letnich należy słoneczne miejsce. Mogą też rosnąć w półcieniu, ale wtedy nie nabiorą kolorów.

Mietelniki muszą też mieć przepuszczalną ziemię. Najlepiej, żeby była w miarę żyzna i próchnicza, np. przemieszana z kompostem. Preferują podłoże wapienne (zasadowe), odczyn może też być obojętny, a w najgorszym wypadku – tylko lekko kwaśny. Nie warto ich sadzić na ziemiach ciężkich, mokrych oraz kwaśnych.

Cyprysiki letnie doskonale radzą sobie z suszą, a to dzięki bardzo długim palowym korzeniom, które tworzą. Jednak jeśli zależy nam okazałych i barwnych roślinach, w czasie suszy warto je podlewać, tak żeby podłoże było wilgotne. Ze względu na długie korzenie nie zaleca się przesadzania tych roślin.

Mietelniki są odporne na zanieczyszczenie i zasolenie gleby – doskonale radzą sobie w miastach.

Przycinanie cyprysika letniego

Cyprysiki letnie można przycinać, nawet kilka razy w roku. Ten zabieg wprawdzie nie jest konieczny, ale pozwala uformować jeszcze bardziej regularny i gęsty „krzaczek”. Dodatkowo ogranicza rozsiewanie się nasion.

Polecamy: Fasolnik chiński i egipski. Co to za pnącza, jak je uprawiać i wykorzystać

Problemy z mietelnikami

Mietelniki wytwarzają bardzo dużą ilość nasion i często rozsiewają się same. Wprawdzie zdolność do kiełkowania zachowują dość krótko (około roku), jednak to w zupełności wystarcza, by roślina się rozsiała. Za zwróćmy uwagę na datę ważności, kupując nasiona mietelnika. Rozsiewanie się nasion można ograniczyć przez wspomniane cięcie. Jesienią usuńmy rośliny z rabat (mietelniki są jednoroczne) i nie dawajmy ich na kompost.

Rozmnażanie cyprysików letnich

Jeśli chcemy mieć mietelniki w ogrodzie, wystarczy je posiać w kwietniu-maju do gruntu. Zbyt gęsto rosnące należy przerwać. Cyprysik letni można też wysiać na rozsady. Robi się to w marcu. Kiedy mają po co najmniej dwa liście właściwe, siewki należy przepikować. Można je sadzić po 2-3. Do gruntu sadzi się je po połowie maja. Pamiętajmy, żeby młode rośliny przesadzać z jak największą bryłą ziemi, bo od początku tworzą spore korzenie. Do robienia rozsad bardzo dobrze nadają się doniczki torfowe, z których nie trzeba wyjmować roślin.

Polecamy: Trzmielina oskrzydlona, czyli "płonący krzew". Jak uprawiać tę roślinę

Jak wykorzystać mietelniki w ogrodzie

Cyprysiki letnie świetnie nadają się do tworzenia niezbyt wysokich, sezonowych żywopłotów. Choć są jednoroczne, ich zaletą jest to, że urosną w miejscach, które nie odpowiadają wielu roślinom (słońce i nawet piaszczysta ziemia) i nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Dobrze też wyglądają na rabatach, z kwiatami o podobnych wymaganiach (tu znajdziesz rośliny, które lubią zasadową ziemię). Można je także sadzić w wysokich donicach na balkonach i tarasach.

Nasiona mietelnika, czyli tonburi

Mietelniki pochodzą z południowo-wschodniej Europy i Azji. I to właśnie w Azji ich nasiona są cenionym „delikatesem”. W Japonii są nazywane ziemnym lub polnym kawiorem. Nasiona przed spożyciem są odpowiednio przygotowywane (suszone, moczone i gotowane). Nasiona mietelnika ą także wykorzystywane w medycynie chińskiej.

Miotła z mietelnika

Nazwa mietelnik nie jest przypadkowa. Tradycyjnie wyschniętych roślin używano jako mioteł. W Polsce w ten sam sposób wykorzystywano żarnowiec miotlasty.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać żarnowiec miotlasty - ładnie kwitnący krzew

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także