Cynie w ogrodzie. Wymagania, sadzenie, pielęgnacja

0
Cynie ogrodowe
Cynie zachwycają bogactwem kolorów. Najlepiej wyglądają w większej ilości, dlatego warto wysiać ich nasiona na rozsadę, żeby uzyskać dużo sadzonek.

Cynie to bajecznie kolorowe kwiaty. Pięknie wyglądają w wiejskich i naturalistycznych ogrodach. Są wprawdzie dość wymagające, ale w odpowiednich warunkach prezentują się naprawdę pięknie.

Cynie to jedne z najbardziej kolorowych kwiatów jednorocznych. Szczególnie bogatą kolorystyką może pochwalić się cynia wytworna, która posiada mnóstwo atrakcyjnych odmian o kwiatach białych, żółtych, różowych, czerwonych, pomarańczowych, bordowych i fioletowych, a nawet wielobarwnych i pstrych. Ze względu na budowę kwiatu, odmiany dzieli się też m.in. na kaktusowe, chryzantemowe i daliowe.

Zobacz zdjęcia

Kolorowe cynie

Cynie pięknie wyglądają na rabacie, są też bardzo trwałe jako kwiaty cięte.

Utroja0 - pixabay.com
Cynie w ogrodzie

Cynie różnych odmian mają zróżnicowaną wielkość - na rabaty najlepiej nadają się niskie.

Saga1974 - pixabay.com
Rabata z cynii

Cynie najlepiej wyglądają w swoim własnym towarzystwie.

Public Domain Pictures - pixabay.com
Cynia wyniosła

Cynia jest też zwana jakobinką.

Smorazan - pixabay.com
Wiejska rabata

Cynie najlepiej wyglądają w ogrodach wiejskich i naturalistycznych.

Cuncon - pixabay.com
Cynia daliowa

Odmiany cynii różnią się nie tylko wielkością, ale też kształtem kwiatów i płatków.

Bajer - pixabay.com
Motyl na cynii

Do kwiatów cynii chętnie przylatują motyle.

Nath77 - pixabay.com
Kwiat cynii

Cynie można uzyskać z nasion, wysiany na rozsadę, albo do gruntu. Nie ma też problemu z kupieniem ich sadzonek.

Schlayphe - pixabay.com

Mimo tak atrakcyjnych kwiatów, cynie nie wszystkim się podobają, gdyż mają dość specyficzną budowę i wysokie wymagania uprawowe. Nie są też roślinami zbyt uniwersalnymi i nie wszędzie będą prezentować się równie dobrze. Ich kwiaty rozwijają się pojedynczo na szycie sztywnego, grubego, szorstkiego, rozgałęzionego pędu, pokrytego kilkoma parami dużych, siedzących, sercowatych, zielonych liści, dlatego rośliny wyglądają trochę „nieporządnie”. Z tego względu lepiej prezentują się w jednogatunkowych grupach lub w ogrodach naturalistycznych niż w kompozycjach rabatowych z innymi kwiatami.

Dowiedz się też: Jakie wymagania mają dalie i jak je uprawiać w ogrodzie

Cynie na rabaty i do wazonów

W ogrodzie najbardziej przydatne są niskie odmiany cynii (wys. 20-30 cm, liliput i karłowe), które ze względu na niewielki rozmiar i zwarty, gęsty pokrój mogą być wykorzystywane do tworzenia kwitnących obwódek rabat i trawników.

Wyższe odmiany cynii (60-100 cm) to natomiast idealne rośliny na kwiat cięty, gdyż nie tylko są bardzo dekoracyjne, ale też trwałe (w wodzie zachowują świeżość nawet do dwóch tygodni). Należy jedynie pamiętać, aby do wazonu ścinać kwiaty w pełni rozwinięte, gdyż wstawione do wody w pakach, nie rozwianą się tylko zżółkną i zwiędną.

Trwałość cynii przedłużymy, zanurzając ich pędy w wodzie płytko i usuwając z nich dolne liście (pędy umieszczone głęboko w wodzie będą szybko gniły).

Jakie warunki uprawy lubią cynie

Decydując się na uprawę cynii, musimy jednak pamiętać, że to rośliny bardzo wymagające i delikatne. Będą pięknie kwitły i dobrze rosły wyłącznie na żyznej, próchniczej, wilgotnej i ciepłej glebie, zasobnej w składniki pokarmowe. Odczyn pH gleby powinien być obojętny lub lekko zasadowy.

Polecamy również: Floksy duże i małe - na rabaty i skalniaki

Cynie muszą też mieć zapewnione ciepłe, słoneczne i osłonięte stanowisko uprawy, gdyż nie znoszą chłodu i zimnego wiatru. Cynie nie tolerują też suszy, dlatego w okresach bezdeszczowych należy je systematycznie podlewać. Podczas chłodnego, deszczowego lata lub na suchej i słabej glebie, cynie bardzo szybko stracą ładny wygląd i zaczynają chorować. Ich kwiaty staną się małe, słabo wybarwione i nieatrakcyjne, a liście będą się wywijać i zasychać lub padną ofiarą chorób grzybowych.

Niestety cynie bywają jedzone przez ślimaki - jeśli mamy z nimi problem, możemy wybrać niskie odmiany cynii i posadzić je w wysokiej donicy (albo postawionej na jakimś podwyższeniu). Rośliny będą wtedy bezpieczniejsze.

Kiedy i jak siać cynie

Rośliny, podobnie jak inne kwiaty jednoroczne, uzyskamy przez wysiew nasion. Możemy to zrobić we własnym zakresie, wysiewając w marcu nasiona do skrzynek i umieszczając je w ciepłym inspekcie lub na parapecie okiennym (temperatura podczas produkcji rozsady powinna wynosić ok. 18-20° C, siewki wymagają też pikowania).

Rozsadę na miejsce stałe możemy wysadzać dopiero po 20 maja, gdyż rośliny są bardzo wrażliwe na przymrozki. W zależności od odmiany, rozstaw między roślinami powinien wynosić ok. 15-20 cm dla odmian niskich i 25-35 cm dla odmian wysokich.

Jeśli nie mamy odpowiednich warunków do przygotowania rozsady, zdecydujmy się na drugie rozwiązanie, które jest wprawdzie droższe, ale za to pewniejsze i mniej kłopotliwe - kupmy w maju gotowe sadzonki w centrum ogrodniczym lub u producenta.

Podpowiadamy: Jak uprawiać oliwnik wąskolistny

Jeśli nie chcemy kupować gotowej rozsady, ale też nie mamy możliwości samodzielnie jej przygotować, możemy spróbować uprawy cynii z siewu nasion wprost do gruntu (pierwsza połowa maja, po wschodach konieczna przerywka). Wtedy musimy się jednak liczyć z tym, że rośliny zakwitną znacznie później (lipiec-sierpień) niż uprawiane z rozsady, a ich kwiaty nie będą tak okazałe.

Warto pokochać cynie

W sprzyjających warunkach i podczas ciepłego lata cynie kwitną obficie przez całe lato od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Mimo iż nie są kwiatami dla każdego, mają swoją wierną grupę miłośników, kochających je za niezwykłą urodę barwnych kwiatów. Jeśli więc dysponujemy w ogrodzie odpowiednimi warunkami, powinniśmy spróbować uprawy tych ciekawych roślin, gdyż może się okazać, że my również je pokochamy.

Podpowiadamy: Jak uprawiać jukę karolińską (ogrodową)

Oceń artykuł
4,07 / 28 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także