Cyklamen to roślina dziwna, bo kwitnie wtedy, gdy inne przestają

0
Kwitnący cyklamen
Cyklamen to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych, które kwitną zimą. Cyclamen persicum, od którego pochodzą nasze doniczkowe cyklameny, pochodzi z Azji Mniejszej, gdzie został znaleziony w 1731 roku.

Cyklamen zwany jest fiołkiem alpejskim. Nie pochodzi jednak z Alp, tylko z Azji. Zobacz, czego może jeszcze nie wiesz o cyklamenie.

Cyklamen pod koniec wiosny, latem i na początku jesieni, czyli kiedy jest najcieplej i sucho, zapada w stan spoczynku. To odwrotnie do większości innych roślin, którym ten okres właśnie najbardziej sprzyja. Cyklameny są inne i kwitną od jesieni do wiosny, a po przekwitnieniu część nadziemna rośliny obumiera.

Cyklamen to piękny zimowy kwiat

Cyklamen woli chłód i wilgoć. Najpiękniej i najintensywniej kwitnie od połowy jesieni do połowy wiosny. Między innymi z tego względu zwany jest dziwadłem. Ładne jednak jest to dziwadło.

Przeczytaj równieżJak uprawiać grudnik, by zakwitł zimą

– Cyklameny zaczynają pojawiać się w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach zazwyczaj późną jesienią – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Temperatura, która im najbardziej sprzyja, wynosi od plus 12 do plus 17 stopni Celsjusza. Gdy kwiaty będą stały od jesieni do wiosny na parapecie, a w pomieszczeniu będzie sucho i za ciepło, cyklameny zaczną żółknąć. Zbyt wysoka temperatura powoduje także, że roślina szybciej przejdzie w fazę spoczynku, a więc przestanie kwitnąć i rosnąć.

Cyklamen kontra fiołek alpejski

To, że cyklameny lubią chłód, nie oznacza, że zimno też lubią. Gdy temperatura wynosi plus 5 stopni lub mniej i jest mróz, cyklamen nie przetrwa, ponieważ jest bardzo podatny na niskie temperatury. Nawet kilka minut wietrzenia może w tym przypadku zaszkodzić.

Nie tylko pora kwitnienia jest dziwna. Różne są też tezy co do pochodzenia tej rośliny. Według jednej wersji cyklamen to inaczej fiołek alpejski i pochodzi z Azji. Zgodnie z inną, cyklamen to zupełnie co innego niż fiołek alpejski, a pochodzi on z XVII-wiecznej Francji.

Odmiany cyklamenu

Cyklamen osiąga do 35 centymetrów wysokości. Kwitnie na biało (np. odmiana White), kremowo (m.in. Scarlet), różowo (Deep Rose), czerwono (Red), fioletowo (Purple) lub bordowo (Wine).

Płatki cyklamenu są jednokolorowe albo mają ciemniejszą barwę wewnątrz, a ich obwódki są jaśniejsze. Cyklamen ma dekoracyjne liście w kształcie serca. Korzenie wyrastają z dużej bulwy, wielkości cebuli. Zbyt obfite podlewanie szkodzi cyklamenom. Powoduje bowiem, że bulwa zaczyna gnić lub pleśnieć. Pamiętajmy jednak, że podłoże w doniczce powinno być zawsze wilgotne. Roślinę należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej, a nie lodowatą. Nie należy podlewać ziemi, by nie zamoczyć bulwy. Wodę można wlewać bezpośrednio do podstawki, a roślina sama zdecyduje, kiedy chce się jej napić. Roślina nie powinna jednak ciągle stać w wodzie. A i zraszanie liści jej nie służy.

Polecamy: Domowe sposoby na pielęgnację kwiatów doniczkowych

Lepiej również postawić cyklamen na parapecie w pokoju od strony wschodniej lub zachodniej niż południowej. To roślina lubiąca słońce, ale w sposób umiarkowany.

Cyklamen to roślina wieloletnia

Większość osób traktuje cyklamen jako roślinę jednoroczną. Tymczasem wiosną, gdy przekwitnie, można ją zostawić do następnego sezonu, czyli jesieni. Najpierw trzeba ograniczyć podlewanie, aby przygotować ją do okresu spoczynku. Po kilku dniach czy tygodniach należy usunąć przekwitnięte kwiaty i liście. Po tym zabiegu należy zupełnie zaprzestać podlewania. Inaczej bulwa zacznie gnić. Suchą bulwę warto przechować do następnego sezonu w piwnicy lub wstawić do innego ciemnego, chłodnego pomieszczenia, najlepiej nie od razu do ziemi. Roślinę podlewamy średnio raz na półtora tygodnia niewielką ilością wody.

Na przełomie maja i czerwca albo na przełomie lipca i sierpnia – zależnie od odmiany – należy wsadzić bulwę do doniczki z ziemią (może być zwykła ziemia do kwiatów) wysoce przepuszczalną, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Nie powinno się zasypywać całej bulwy ziemią. Około 1/3 powinna wystawać. Doniczka czy korytko powinny być ciasne, bo to – wbrew pozorom – sprzyja wzrostowi bulwy. W październiku cyklamen powinien zacząć kwitnąć.

Szkodniki żerujące na cyklamenach

Gdy na liściach pojawia się biały lub szary nalot (jakby ktoś posypał je pudrem), a liście miewają brązowe lub rdzawe plamy, do tego zaczynają się kruszyć, zwijać i opadać, to może oznaczać, że roślinę zaatakowała mszyca cyklamenowa. Trzeba odseparować roślinę od innych, oderwać skażone liście bezpośrednio przy bulwie zwalczyć szkodniki preparatami chemicznymi.
Mączniak rzekomy to wróg numer 2. Uaktywnia się, gdy temperatura jest wysoka (np. powyżej 20 stopni Celsjusza), a do tego w pomieszczeniu jest wilgotno. Liście zaczynają mieć przebarwienia i plamy w odcieniach brązu albo czerwieni. Nalot (jakby ktoś posypał mąką) pojawia się pod spodem liścia. Choroba przechodzi z liści na łodygi i pozostałe części rośliny. Tutaj też wskazana jest chemia.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Piojda

Polecamy Ci również

Zobacz także