Co zrobić z liśćmi w ogrodzie

21
Grabienie liści
Opadające liście przysparzają pracy wszystkim ogrodnikom. Ale można je dobrze zagospodarować.

Wyjaśniamy, czy jesienne liście trzeba grabić i czy można je palić oraz podpowiadamy, jak je wykorzystać z korzyścią dla ogrodu.

Liście spadające z drzew to coroczny problem właścicieli ogrodów. Zalegające pod drzewami i rozwiewane przez wiatr „zaśmiecają” ogrody. Jednak takie opadłe liście to niekoniecznie problem, ale bogactwo ogrodu.

Liście w ogrodzie - grabić, nie grabić?

Opadające liście to element naturalnego funkcjonowania roślin i ogrodu. Można wykorzystać je do użyźniania gleby, czy zabezpieczenia roślin przed zimnem. Często starannie zagrabione liście kojarzymy z estetyką ogrodu, jednak jest to rozwiązanie, które niekoniecznie trzeba stosować.

Podpowiadamy: Jak zrobić ziemię liściową - dwa sposoby

Szczególnie na działkach leśnych, czy położonych w pobliżu lasu, albo pomyślanych jako ogrody naturalne, pozostawienie liści służy przyrodzie. Jeśli działka jest jeszcze niezagospodarowana, można przekopać ziemię wraz z liśćmi. Zabieg ten rozluźnia glebę i wzbogaca ją w próchnicę. W liściach zimują też pożyteczne owady, korzystają z nich także jeże.

Natomiast jeśli nasz ogród ma bardziej formalny charakter, to liście jednak warto zgrabić. Szczególnie z trawnika. Chodzi tu jednak o to, żeby nie pozostawiać na trawniku grubej warstwy liści, która ograniczy dopływ światła i powietrza do trawy. Pojedynczymi liśćmi nie musimy się specjalnie przejmować.

Liście trzeba też usuwać z nawierzchni ogrodowych - tarasów i ścieżek. Po pierwsze - po deszczu będą one śliskie i niebezpieczne. Po drugie - nie wpłyną dobrze na stan nawierzchni, właściwie bez względu na jej rodzaj.

Przeczytaj też: Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie

Jak wykorzystać liście w ogrodzie

Co zrobić z zagrabionymi liśćmi? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że są one bardzo pożyteczne. Najbardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest przeznaczenie liści ma kompost. Posłuży on do użyźniania ziemi w kolejnych sezonach i doskonale wpłynie na kondycję roślin.

Na kompost jednak nie wolno dawać liści (i innych części roślin) porażonych przez choroby, np. grzybowe, takie jak popularny mączniak, czy kilka innych. Unikajmy też liści orzecha włoskiego, ponieważ zawierają one substancje, które utrudniają wzrost innych roślin. W szczególności dotyczy to orzechów szczepionych na podkładkach z orzecha czarnego. W mieszance z innym liśćmi nie zaszkodzą, ale nie dopuszczajmy do sytuacji, że zdominowałyby kompost. Tym bardziej, że długo się rozkładają.

Kompost można przygotować na pryzmie lub w przeznaczonym do tego celu pojemniku – z tworzywa sztucznego, siatki albo drewna. Jego spód trzeba wyłożyć gałęziami, tak, aby zapewnić przepływ powietrza, a warstwy liści przesypywać ziemią.

Kompost najlepiej umiejscowić w narożniku ogrodu, w miejscu osłoniętym od bezpośredniego działania słońca i wiatru (wilgoć przyspiesza rozkład). Kompost można osłonić krzewami, np. czarnego bzu. W ten sposób nie tylko rozwiązujemy problem liści (i innych odpadków organicznych z naszego ogrodu), ale i zyskamy bardzo cenny nawóz naturalny.

Przeczytaj też: Jak przygotować i wykorzystać kompost

Zagrabione liście mogą też posłużyć do ochrony roślin przed mrozem. Warstwa liści chroni glebę przed przemarzaniem. Liście (z wyjątkiem liści orzechowca) należy rozsypać na rabacie lub obsypać nimi wybrane rośliny. Jest to szczególnie przydatne w przypadku krzewów zimozielonych, które również zimą pobierają wodę z gleby, więc ziemia wokół nich nie powinna przemarzać. Jeśli rozsypane w ten sposób liście nie rozłożą się całkowicie, ich resztki należy usunąć wiosną, by nie hamowały wegetacji.

Jak się pozbyć liści z ogrodu

Całkowite pozbywanie się liści jest najmniej ekonomicznym i ekologicznym sposobem, jednak oczywiście jest możliwe. Liście można spakować w worki i przeznaczyć na śmieci (płacąc za wywóz, jak w przypadku wszystkich innych odpadów). W niektórych rejonach, jesienią pojawiają się też specjalne kontenery na liście.

Polecamy: Drzewa i krzewy, które jesienią mają najbardziej kolorowe liście

Do niedawna popularnym rozwiązaniem było palenie liści na posesji. Jednak trzeba wiedzieć, że obecnie palenie liści w ogrodzie jest praktycznie zabronione i można za to dostać mandat. Otóż zgodnie z ustawą o odpadach (Dz.U. 2018 poz. 992, art. 31, pkt. 7) pozostałości roślinne można spalać poza profesjonalnymi instalacjami i urządzeniami tylko wtedy, gdy nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. A to - powinna zapewnić każda gmina.

UWAGA: Do całkowitej utylizacji powinny być przeznaczone tylko liście drzew, zaatakowanych przez szkodniki, szczególnie szrotówka, niszczącego kasztanowce. Zgrabienie i zniszczenie liści zapobiega jego rozprzestrzenianiu się.

Oceń artykuł
4,73 / 22 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także