Co zrobić z liśćmi w ogrodzie

21
Opadłe liście
Opadające liście przysparzają pracy wszystkim ogrodnikom. Ale można je dobrze zagospodarować.

Liście spadające z drzew to coroczny problem właścicieli ogrodów. Zalegające pod drzewami i rozwiewane przez wiatr „zaśmiecają” ogrody. Jednak takie opadłe liście to niekoniecznie problem, ale bogactwo ogrodu.

Liście w ogrodzie - grabić, nie grabić?

Opadające liście to element naturalnego funkcjonowania roślin i ogrodu. Można wykorzystać je do użyźniania gleby, czy zabezpieczenia roślin przed zimnem. Często starannie zagrabione liście kojarzymy z estetyką ogrodu, jednak jest to rozwiązanie, które niekoniecznie trzeba stosować. Szczególnie na działkach leśnych, czy położonych w pobliżu lasu, albo pomyślanych jako ogrody naturalne, pozostawienie liści służy przyrodzie. Niezgrabione liście rozkładają się tworząc próchnicę i użyźniając glebę. Są także siedliskiem m.in. mięczaków, pierścienic, pajęczaków i owadów – to ostatnie zjawisko może być postrzegane jako zagrożenie dla roślin, ale jeśli w naszym ogrodzie nie bytują groźne szkodniki, nie jest to dużą wadą. Przeciwnie – pozostawienie liści przyciąga do ogrodu ptaki, które chętnie odżywiają się zawartością ściółki i dbają o naturalną równowagę ogrodu. Szczególnie cenią je strzyżyki, rudziki, kosy i drozdy. Poza tym, w liściach lęgną się także owady, które są naturalnymi sprzymierzeńcami w ogrodzie, np. w walce z mszycami. Pozostawiony kopczyk liści i gałązek może przyciągnąć także jeże, które są niezwykle pożyteczne.
Jeśli działka jest jeszcze niezagospodarowana, można przekopać ziemię wraz z liśćmi. Zabieg ten rozluźnia glebę i wzbogaca ją w próchnicę.

Przeczytaj też: Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie

Wykorzystanie liści w ogrodzie

Jednak zagrabienie liści ma też swoje zalety. Liście leżące na ścieżkach są śliskie (mogą też powodować przebarwienia nawierzchni), zagrabiony ogród wygląda schludniej, a wiatr nie nawiewa liści do domu. Co zrobić z zagrabionymi liśćmi? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że są one bardzo pożyteczne. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest przeznaczenie liści ma kompost. Kompost można przygotować na pryzmie lub w przeznaczonym do tego celu pojemniku – z tworzywa sztucznego, siatki albo drewna. Jego spód trzeba wyłożyć gałęziami, tak, aby zapewnić przepływ powietrza, a warstwy liści przesypywać ziemią. Kompost najlepiej umiejscowić w narożniku ogrodu, w miejscu osłoniętym od bezpośredniego działania słońca i wiatru (wilgoć przyspiesza rozkład). Kompost można osłonić krzewami, np. czarnego bzu. W ten sposób nie tylko rozwiązujemy problem liści (i innych odpadków organicznych z naszego ogrodu), ale i zyskamy bardzo cenny nawóz naturalny. Zagrabione liście mogą też posłużyć do ochrony roślin przed mrozem. Warstwa liści chroni glebę przed przemarzaniem. Liście (z wyjątkiem liści orzechowca) należy rozsypać na rabacie lub obsypać nimi wybrane rośliny. Jest to szczególnie przydatne w przypadku krzewów zimozielonych, które również zimą pobierają wodę z gleby, więc ziemia wokół nich nie powinna przemarzać. Jeśli rozsypane w ten sposób liście nie rozłożą się całkowicie, ich resztki należy usunąć wiosną, by nie hamowały wegetacji.

Przeczytaj też: Jak przygotować i wykorzystać kompost

Jak się pozbyć liści z ogrodu

Całkowite pozbywanie się liści jest najmniej ekonomicznym i ekologicznym sposobem, jednak oczywiście jest możliwe. Liście można spakować w worki i przeznaczyć na śmieci (płacąc za wywóz, jak w przypadku wszystkich innych odpadów). W niektórych rejonach, jesienią pojawiają się też specjalne kontenery na liście.
Palenie liści jest popularnym zwyczajem, ale raczej niegodnym polecenia. Możliwość palenia liści w ogrodach i na działkach regulują przepisy lokalne, trzeba więc sprawdzić, jak wygląda sytuacja w miejscu naszego zamieszkania. Nadrzędne są przepisy przeciwpożarowe oraz związane z bezpieczeństwem, np. kiedy dym palonych liści ogranicza widoczność na pobliskiej drodze, albo przeszkadza sąsiadom. Trzeba też pamiętać, że spalanie czegokolwiek w niskich temperaturach – a tak jest w przypadku liści – jest szkodliwe i dla zdrowia ludzi, i dla środowiska.

Do całkowitej utylizacji powinny być przeznaczone tylko liście drzew, zaatakowanych przez szkodniki, szczególnie szrotówka, niszczącego kasztanowce. Zgrabienie i zniszczenie liści zapobiega jego rozprzestrzenianiu się.

Oceń artykuł
4,69 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także