Co siać i sadzić we wrześniu? Zobacz, jakie rośliny wybrać i na co zwrócić uwagę

0
Jeżówki
Wrzesień to festiwal bylin. Ale siać i sadzić można znacznie więcej.

Wieloletnie kwiaty, krzewy i drzewka ozdobne, wiosenne kwiaty cebulowe - to wszystko możemy posadzić we wrześniu. Warto posiać też niektóre warzywa. Zobacz, co posiać i posadzić we wrześniu.

Wrzesień to dla ogrodników zdecydowany koniec wakacji. Niższe temperatury i większa ilość opadów, które są charakterystyczne dla tego miesiąca (przynajmniej teoretycznie) sprawiają, że to idealny czas na sadzenie i sianie różnych roślin. Zdążą się one ukorzenić przed zimą i bezpiecznie ją przetrwają. Mowa oczywiście o gatunkach odpornych na mróz.

W przypadku niektórych roślin to ostatni dzwonek na sadzenie, ale niektóre będziemy mogli sadzić jeszcze w październiku, a nawet listopadzie. Jednak wrzesień to najbardziej intensywny miesiąc jesiennych prac. To od tego, co zrobimy i posadzimy teraz, będzie zależało, jak nasz ogród będzie wyglądał wiosną i w dalszych miesiącach następnego sezonu. Oczywiście nie są to jedyne prace, które czekają ogrodników w tym miesiącu. Oto, co siejemy i sadzimy we wrześniu.

Zobacz zdjęcia

Kwiaty cebulowe

Większość wiosennych kwiatów cebulowych można sadzić przez cały wrzesień (a nawet w październiku). Wyjątkiem są szachownice cesarskie i narcyzy.

MabelAmber - pixabay.com
Storotki i bratki

Kwiaty dwuletnie wysiewa się na początku lata - najlepiej na rozsadnik. We wrześniu przesadza się je na miejsca stałe.

_Alicja_ - pixabay.com
Nagietki

Nasiona wielu kwiatów są odporne na mróz (a niektóre go wręcz potrzebują), dlatego można je wysiać jesienią.

JanMallander - pixabay.com
Jodła koreańska

Rośliny iglaste i liściaste zimozielone powinno się posadzić najpóźniej we wrześniu.

Congerdesign - pixabay.com
Hortensja bukietowa

We wrześniu możemy sadzić drzewa i krzewy liściaste sprzedawane w pojemnikach.

Katarzyna Laszczak
Truskawki

Początek września to ostateczny termin na posadzenie truskawek ze świeżych sadzonek.

Shonamcq - pixabay.com
Rzodkiewki

Rzodkiewkę i rukolę posianą we wrześniu wykorzystamy jeszcze w tym sezonie. Można posiać też kilka innych warzyw, które dadzą wcześniejszy plon w przyszłym.

Wenzelerdesign - pixabay.com
Trawa

Wrzesień to idealny czas na założenie trawnika.

Maxim7182 - pixabay.com

Wiosenne kwiaty cebulowe

Jednymi z podstawowych roślin, jakie powinniśmy posadzić we wrześniu są rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną. Ich wybór jest bardzo duży. Najwcześniej, bo już na początku września sadzi się narcyzy i korony cesarskie. Połowa miesiąca to idealny czas na posadzenie szafirków, hiacyntów, cebulic, przebiśniegów, krokusów, ranników. Pod koniec września, a nawet na początku października można też sadzić tulipany, irysy cebulowe, puszkinie, czosnek ozdobny, hiacyntowce.

Większość roślin cebulowych musi mieć żyzną i próchniczą ziemię, która będzie przepuszczalna i lekko wilgotna (jeśli woda będzie stagnowała, szczególnie latem, cebule zgniją). Większość lubi słońce, ale można je sadzić pod drzewami lub krzewami, które zrzucają na zimę liście. Ogólna zasada mówi, że cebule roślin sadzimy na głębokości równej ich wysokości pomnożonej przez trzy.

Podpowiadamy: Z czym sadzić wiosenne kwiaty cebulowe, żeby rabata była piękna przez cały sezon

Byliny

Wrzesień to też prawdziwy festiwal bylin, czyli roślin wieloletnich, których części naziemne zanikają na zimę. Są one dostępne w dużym wyborze, a ponieważ o tej porze roku są sprzedawane dobrze ukształtowane i ukorzenione, a nawet kwitnące sadzonki, więc warto z tego skorzystać.

We wrześniu możemy sadzić m.in. floksy wiechowate, rudbekie, dzielżany, liliowce, jeżówki, bergenie, funkie, tawułki, bodziszki. Jeśli chcemy posadzić piwonie, powinniśmy się pospieszyć i zrobić to na początku miesiąca.

Sadzonki roślin możemy kupić, ale we wrześniu wszystkie te rośliny możemy też rozsadzać – jeśli rosną w naszym ogrodzie lub u znajomych – możemy je podzielić i rozsadzić.

Rośliny dwuletnie

Jeśli wczesnym latem wysialiśmy rośliny dwuletnie na rozsadnik, to wrzesień we wrześniu jest najwyższy czas, żeby przesadzić je na rabaty. Do popularnych roślin dwuletnich należą m.in.: malwy, naparstnice, laki, goździki brodate, stokrotki. Sprawdźmy, jakie wymagania mają poszczególne gatunki i wybierzmy dla roślin odpowiednie miejsca. Pamiętajmy też, że np. malwy są wysokie i warto je sadzić z tyłu rabaty (powinny mieć zapewnione podpory), z kolei bratki czy niezapominajki – nadają się na obwódki i najniższe piętro rabat.

Wysiew kwiatów

We wrześniu (a także październiku) możemy też posiać niektóre kwiaty. Należą do nich gatunki odporne na mróz, a także takie, których nasiona muszą przejść okres przechłodzenia, żeby wykiełkować. Przykładem takiej rośliny jest niezwykle popularna lawenda. Poza tym we wrześniu możemy też posiać m.in. chabry, ubiorki, czarnuszka, nagietki, ostróżeczki, maki polne, kosmosy.

Podpowiadamy: Jak rozmnażać lawendę z nasion, a jak z sadzonek

Wrzosy

Wrzesień to idealny czas na zakładanie wrzosowisk. Teraz w sprzedaży pojawia się mnóstwo sadzonek wrzosów w przeróżnych kolorach. Zwróćmy jednak uwagę na gatunki - jeśli chcemy cieszyć się wrzosowiskiem nie tylko tej jesieni, wybierajmy gatunki wieloletnie i odporne na mróz. Tu mamy do wyboru przeróżne odmiany wrzosu pospolitego. Jednak niekiedy pod nazwą wrzos bywa sprzedawany piękny i kwitnący jesienią wrzosiec delikatny. To atrakcyjna roślina, ale nie jest odporna na mróz i w polskich warunkach nie przezimuje w gruncie. Zwracajmy na to uwagę, wybierając rośliny.

Trzeba też koniecznie pamiętać, że wrzosy muszą mieć kwaśną glebę. Ziemię, w której je sadzimy należy wymieszać z kwaśnym torfem (można go kupić w sklepach ogrodniczych).

Krzewy iglaste i inne zimozielone

Wrzesień to ostatni miesiąc, kiedy powinnyśmy posadzić drzewa i krzewy iglaste, a także te liściaste, które nie zrzucają na zimę liści (np. mahonie, bukszpany). Ponieważ ich wegetacja nie zamiera na zimę, potrzebują trochę czasu, żeby się dobrze ukorzenić przed nastaniem mrozów. Sadząc rośliny zimozielone trzeba pamiętać o ich podlewaniu nie tylko jesienią, ale również zimą – jeśli brakuje opadów i nie ma mrozów. Trzeba też oczywiście uwzględnić indywidualne preferencje różnych gatunków.

Drzewa i krzewy liściaste – owocowe i ozdobne

We wrześniu można też sadzić drzewa i krzewy ozdobne, które zrzucają liście. Tu mamy olbrzymi wybór. W tym miesiącu, podobnie jak przez cały sezon, sadzi się rośliny sprzedawane w pojemnikach. Najczęściej są one w pełni rozwoju i można zobaczyć, jak się prezentują.

Warto wiedzieć, że niektóre drzewa i krzewy liściaste będzie można też sadzić później, w październiku i listopadzie – po zakończeniu wegetacji (kiedy opadną z nich liście). Wtedy powinno się kupować tzw. sadzonki z gołym korzeniem. Są one tańsze niż sadzonki w pojemnikach. W takiej postaci są oferowane przede wszystkim drzewa i krzewy owocowe, ale też róże. Z ich sadzeniem więc niekoniecznie musimy się spieszyć.

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie we wrześniu

Truskawki

Początek września to ostatnia chwila na posadzenie truskawek ze świeżych sadzonek (można to robić już w sierpniu). Truskawki muszą mieć czas, żeby dobrze ukorzenić się przed zimą. Trzeba im zapewnić żyzną i próchniczą ziemię o lekko kwaśnym odczynie oraz słoneczne miejsce.

Warto wiedzieć: sadzonki truskawek można też kupić wiosną (są to tzw. sadzonki typu „frigo”) najczęściej odmian powtarzających owocowanie.

Warzywa

We wrześniu możemy też co nieco wysiać i posadzić w warzywniku. Niektóre warzywa zjemy jeszcze w tym sezonie, inne – wiosną.

Na początku września warto posiać rzodkiewkę (na zbiór jesienny), koperek, szczypior i sałaty. Do połowy miesiąca można siać rukolę i roszponkę (na zbiór jesienny i zimowy) oraz szpinak. Przez cały wrzesień można siać pietruszkę naciową oraz sadzić czosnek.

Polecamy: Kalendarz księżycowy na wrzesień - co zrobić i kiedy najlepiej

Trawa

Wrzesień to też bardzo dobry czas na założenie trawnika (można to też zrobić w sierpniu lub wiosną). Pamiętajmy, że pod trawnik trzeba przygotować ziemię, bo wbrew częstym przekonaniom – trawa jest dość wymagająca. Jeśli ma dobrze rosnąć, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Zatem ziemia powinna być przepuszczalna i lekko wilgotna, a także mieć odczyn zbliżony do obojętnego. Jeśli ziemia jest kwaśna, warto ją zwapnować, bo inaczej będziemy mieli problem z mchem. Ziemię warto też dobrze odchwaścić, bo urośnie nam nie tylko trawa. Glebą warto też przekopać. Po wysianiu trawy, nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi, wałujemy i podlewamy. Pamiętajmy, żeby nie chodzić po kiełkującej trawie, bo jest delikatna.

We wrześniu można też założyć trawnik z rolki. Wymaga podobnego przygotowania gleby, ale daje natychmiastowy efekt. Taki trawnik jest jednak znacznie droższy niż wysiany z nasion.

Podpowiadamy: Jak, czym i kiedy wapnować trawnik

Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, , ,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także