Co można wysiać do gruntu już w lutym-marcu. Polecamy kwiaty i warzywa

0
Nagietki
Jeśli pogoda to umożliwia, w marcu (a nawet lutym) możemy wysiewać pierwsze nasiona do gruntu.

Niektóre kwiaty i warzywa można wysiać do gruntu już w marcu (a czasem nawet w lutym). Piszemy, co można siać tak wcześnie i na co zwrócić uwagę, żeby rośliny zeszły i dobrze rosły.

Po długiej zimie zwykle nie możemy doczekać się ciepłej i słonecznej wiosny, aby móc znów cieszyć się pięknem naszego ogrodu. Pierwsze prace ogrodnicze często można rozpocząć już na przedwiośniu (pod koniec lutego i w marcu). Bywa jednak, że jeszcze w marcu leży śnieg. Z siewami ruszamy, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, wysiać wprost do gruntu pierwsze nasiona roślin uprawnych. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na wcześniejsze zbiory warzyw i szybsze kwitnienie roślin ozdobnych.

Podpowiadamy: Kiedy posiać jakie warzywa, żeby najlepiej wykorzystać miejsce

Wczesny siew możliwy jest jednak wyłącznie w przypadku roślin odpornych na chłód i niekorzystne warunki pogodowe. Nie brakuje ich jednak wśród warzyw, a także roślin ozdobnych (głównie jednorocznych).

Zobacz zdjęcia

Pietruszka

Jeśli jest ciepło, to wczesne odmiany pietruszki można wysiać już w pod koniec lutego. Przy gorszej pogodzie - w połowie marca.

Zichrini - pixabay.com
Marchew

Na przedwiośniu do gruntu można też siać wczesne odmiany marchwi.

Katerinavulcova - pixabay.com
Roszponka

Roszponka jest łatwa w uprawie i można ją wysiewać już w marcu.

WikimediaImages - pixabay.com
Szpinak

Szpinak jest "zimowym warzywem". Wczesny siew mu nie zaszkodzi.

Kevisorus - pixabay.com
Czosnek

W marcu można także sadzić ząbki czosnku.

Pneumann - pixabay.com
Rzodkiewka

Rzodkiewka należy do warzyw, które lepiej wysiać za wcześnie, niż za późno.

Nior_r - pixabay.com
Koperek

Koperek można siać kilka razy w sezonie. Zacząć możemy już w marcu.

AllNikArt - pixabay.com
Pasternak

Pasternak można siać, kiedy tylko ziemia odmarznie.

Katarzyna Laszczak
Sałata masłowa

Do warzyw nadających się na wczesny siew należy też sałata masłowa.

HolgersFotografie - pixabay.com
Bób

Bób koniecznie trzeba wysiać w marcu. Kiełkuje on już w temperaturze kilku stopni, a kiełki znoszą przymrozki nawet do -4º.

Renia123 - pixabay.com
Skorzonera (wężymord)

Skorzonera ma jadalne korzenie. Do siewu wiosennego wybierzmy odmiany o krótkim czasie wegetacji (odmiany o długim czasie sieje się pod koniec lata).

Hans - pixabay.com
Groch

Groch trzeba wysiać jak najwcześniej. Kiedy dzień robi się długi - groch kwitnie, ale nie zawiązuje strąków.

Tiffanykay - pixabay.com
Maki i chabry

Na przedwiośniu można też wysiać polne maki i chabry bławatki.

Capri23auto - pixabay.com
Czarnuszka damasceńska

Wcześnie można wysiać też czarnuszkę. To roślina ozdobna, ale jej nasiona są cenioną i smaczną przyprawą.

Mrsbrown - pixabay.com
Gipsówka letnia

Im wcześniej wysiejemy gipsówkę, tym wcześniej zakwitnie (pamiętajmy, że nie lubi przesadzania).

Mareefe - pixabay.com
Groszek pachnący

Groszek pachnący również lubi wczesny siew - nie powinno się go wysiewać później niż w połowie kwietnia, natomiast można wcześniej.

Riala - pixabay.com
Nagietki

Nagietki są ładne i pożyteczne (to zioła). Można je posiać już w marcu.

Araneel - pixabay.com
Ostróżeczka ogrodowa

Ostróżeczki to bardzo wdzięczne kwiaty, które można posiać do gruntu na przedwiośniu.

Hans - pixabay.com
Smagliczka nadmorska

W marcu warto też posiać smagliczkę, która będzie kwitła nawet do listopada-grudnia.

Maura2016 - pixabay.com

Zaczynamy od przygotowania ziemi

Pierwsze wysiewy najlepiej rozpocząć w warzywniku, gdy tylko ziemia rozmarzanie. Zanim przystąpimy do siewu, podłoże należy wcześniej odpowiednio przygotować, oczyszczając je z chwastów i resztek pożniwnych, zasilając kompostem, przekopując i grabiąc.

Warzywa, które można posiać w lutym-marcu

Na początku marca, a w wyjątkowo ciepłe lata nawet już pod koniec lutego, wprost do gruntu możemy siać wczesne odmiany pietruszki i marchwi, roszponkę i szpinak oraz wysadzić ząbki czosnku.

W połowie marca wprost do gruntu można siać rzodkiewkę, koper ogrodowy, pasternak, sałatę masłową, bób, szczypiorek, skorzonerę, groch, marchew, pietruszkę korzeniową i naciową.

Podpowiadamy: Jak uprawiać czosnek jadalny i ozdobny

Jakie kwiaty można wysiać na przedwiośniu

Marzec to również odpowiednia pora na siew wprost do gruntu niektórych roślin ozdobnych (głównie jednorocznych). Do gatunków dobrze znoszących niskie temperatury i nadających się do siewu już w drugiej połowie marca należą m.in. chaber bławatek, mak polny, miłek letni, czarnuszka damasceńska, gipsówka letnia, groszek pachnący, nagietek lekarski, maczek kalifornijski, ostróżeczka ogrodowa, powój trójbarwny, smagliczka nadmorska.

Wczesny wysiew nasion – na co zwrócić uwagę

Rozpoczynając wczesne siewy roślin wprost do gruntu trzeba jednak pamiętać, że przedwiośnie w naszym kraju to bardzo kapryśna pora roku, dlatego w pogodzie mogą zdarzać się jeszcze różne niespodzianki. Czasami już w lutym bywa ciepło i słonecznie, innym razem jeszcze w marcu na rabatach leży śnieg i doskwierają silne przymrozki.

Dlatego też nie zawsze powinniśmy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących terminu siewu poszczególnych gatunków roślin, a raczej dostosować je do realnych możliwości, jakie stwarza nam panująca na zewnątrz pogoda. Jeżeli mimo złych prognoz wysiejmy nasiona do gruntu już w lutym, a w marcu nadejdą silne przymrozki i spadnie śnieg, kiełkujące siewki mogą tego nie przetrwać, nawet jeśli z natury są dość odporne na chłody.

Kiedy natomiast długoterminowe prognozy są korzystne i zapowiadają mnóstwo słońca, a my będziemy zwlekać z siewem - również możemy być stratni. Dotyczy to warzyw dnia długiego - rośliny mogą szybciej wybić w pęd kwiatowy kosztem plonowania (np. sałata, szpinak, rzodkiewka). Również rośliny ozdobne później zakwitną.

Sprawdź: Których warzyw nie można siać zbyt późno - uwaga na warzywa długiego dnia

Mimo korzystnych warunków pogodowych wczesne siewy czasami mogą być jednak niemożliwe do przeprowadzenia, bo ziemia w ogrodzie nadal pozostaje zmarznięta.

O czym pamiętać, siejąc nasiona do gruntu

Bez względu jednak na sytuację pogodową, decydując się na wczesne wysiewy trzeba mieć pod ręką zapas włókniny, którą przykryjemy obsiane zagony w razie nagłych spadków temperatury, chroniąc w ten sposób siewki przez przemarznięciem.

Siejąc nasiona roślin wprost do gruntu o tak wczesnej porze roku, należy też odpowiednio wybierać ich odmiany. W przypadku warzyw odpornych na chłody mogą trafić się bowiem odmiany źle znoszące niskie temperatury (szczególnie odmiany późniejsze), dlatego należy szukać tych najbardziej odpornych i najwcześniejszych.

Podpowiadamy: Jak stworzyć atrakcyjną i pożyteczną rabatę z warzyw i kwiatów

Trzeba też pamiętać, że siew nasion wprost do gruntu często wiąże się też z koniecznością przeprowadzenia przerywki. Kiedy rośliny wykiełkują i podrosną, zbyt gęste wschody należy przerwać, usuwając z rzędów najsłabsze rośliny i pozostawiając te najsilniejsze w odpowiedniej dla danego gatunku rozstawie. W przeciwnym razie zbyt gęsto rosnące warzywa wydadzą mniejsze plony słabszej jakości, a rośliny ozdobne będą słabiej kwitły i częściej chorowały.

Oceń artykuł
4,30 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także