Ćma bukszpanowa. Groźny szkodnik bukszpanów. Rozpoznawanie i zwalczanie

0
Bukszpan
Bukszpany są prawdziwą ozdobą ogrodu. Ale niedawno pojawił się szkodnik, który jest dla nich bardzo niebezpieczny.

Masz w ogrodzie lub na tarasie bukszpany? Uważaj na ćmę bukszpanową, która jest dla nich bardzo niebezpieczna.

Ćma bukszpanowa – szkodnik nowy i groźny

Większość szkodników atakujących nasze rośliny, to owady dość dobrze znane, dlatego zwykle wiemy, jak sobie z nimi radzić. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy w ogrodzie pojawia się obcy szkodnik, będący w naszym kraju gatunkiem inwazyjnym. Taki owad z reguły nie ma jeszcze u nas naturalnych wrogów i nie jest dostatecznie dobrze poznany, dlatego bardzo trudno z nim walczyć.

Zobacz film

Przykładem takiego groźnego przybysza jest pochodząca ze wschodniej Azji ćma, która z racji swoich upodobań żywieniowych została nazwana ćmą bukszpanową (Cydalima perspectalis).

Do Europy ćma dotarła już kilkanaście lat temu, ale w Polsce została zaobserwowana dopiero w 2015 roku. Motyl przybył do nas najprawdopodobniej wraz z roślinami przywożonymi zza granicy i od razu zaczął pustoszyć nasze działki, ogrody i parki.

Zobacz zdjęcia

Gąsienica ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa jest niebezpieczna w fazie gąsienicy.

Herbert2512 - pixabay.com
Ćma bukszpanowa - gąsienica

Ćma bukszpanowa potrafi zupełnie zniszczyć bukszpany w okolicy.

Didgeman - pixabay.com
Gąsienice ćmy bukszpanowej

Gąsienice na bukszpanach tworzą oprzęd, pokrywający gałązki.

Didgeman - pixabay.com
Żerujące gąsienice ćmy bukszpanowej

Niestety zwalczanie ćmy bukszpanowej jest trudne. Dlatego trzeba bacznie oglądać bukszpany, żeby odkryć ją jak najwcześniej.

Didgeman - pixabay.com
Bukszpan

Niestety jajeczka ćmy trudno zauważyć, bo owady składają je wewnątrz krzewu.

_Alicja_ - pixabay.com

Gąsienice ćmy zjadają bukszpan

Dorosły owad jest dość duży i ma brązowe lub biało-brązowe skrzydła. W takim stadium nie jest groźny dla roślin, gdyż nie odżywia się liśćmi bukszpanu. Dorosła samica składa jednak na nich swoje liczne, żółte jaja, z których wylegają się następnie kolorowe, żarłoczne gąsienice.

Zaraz po wylęgu z wielkim zapałem przystępują do zjadania liści i w krótkim czasie pozostawiają po sobie rozległe gołożery. Zaatakowane przez szkodnika krzewy wyglądają bardzo nieestetycznie, a czasem nawet całkiem zamierają, dlatego owad bez problemu może zniszczyć całe bukszpanowe żywopłoty lub dorodne okazy krzewów.

Podpowiadamy: Jak ratować bukszpan zaatakowany przez ćmę bukszpanową

Dlaczego walka z ćmą bukszpanową jest trudna

Powodów, dla których ćma bukszpanowa bezkarnie panoszy się w naszych ogrodach jest kilka. Po pierwsze motyl nie ma jeszcze u nas naturalnych wrogów. W swojej ojczyźnie zjadany jest przez szerszenia, który w Europie prawie nie występuje (od niedawna zaczął pojawiać się na zachodzie Europy).

Po drugie motyl składając na bukszpanie swoje jaja, umieszcza je wewnątrz krzewu, dlatego na pierwszy rzut oka są one zupełnie niewidoczne. Kolejny problem stanowi płodność owada, gdyż w trakcie jednego sezonu może on wydać na świat dwa lub nawet trzy pokolenia. Pierwsze pokolenie może pojawić się już w kwietniu-maju, a kolejne - latem.

Zwróć uwagę na bukszpany - objawy ataku ćmy bukszpanowej

Inwazja szkodnika w naszych ogrodach dopiero się zaczyna i jest trudna do opanowania, mimo to nie powinniśmy składać broni. Podobnie jak w przypadku wielu innych ogrodowych problemów, w walce z owadem dużą rolę odgrywa profilaktyka. Systematyczna, dokładna i częsta kontrola bukszpanów (nawet kilka razy w miesiącu), pozwoli dostrzec szkodnika, zanim ten zdąży poczynić na roślinach poważne szkody.

Gąsienica w miarę wzrostu zmienia nieco barwę z jaskrawozielonej (wzdłuż boków posiada ciemne pasy) na ciemniejszą, dlatego na wczesnym etapie rozwoju łatwiej ją dostrzec niż w późniejszym czasie. W identyfikacji szkodnika pomagają też tworzone przez niego oprzędy, pokrywające pędy i gałązki roślin. Delikatna pajęczyna, jaką snują gąsienice jest lepka i pokryta odchodami, dlatego łatwiej ją zauważyć niż samego owada.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać, pielęgnować i przycinać bukszpan

Krzewy trzeba jednak oglądać bardzo dokładnie, gdyż owady początkowo żerują w ich wnętrzu i nie są zbyt widoczne. Z tego względu zdarza się, że pozornie zdrowy krzew, po przycięciu ukazuje całkiem zniszczone przez szkodnika wnętrze i staje się już nie do odratowania.

Oczyszczając bukszpan, zwróćmy też uwagę na poczwarki - są one gładkie, jasnozielone i tkwią w kokonach umocowanych do liści bukszpanu. Są to gąsienice w trakcie przeistoczenia w ćmy. Owady również zimują w tej postaci, ukryte między liśćmi.

Jak zwalczać ćmą bukszpanową

Jeśli nasze bukszpany nie są jeszcze zbyt duże, a gąsienice wcześnie wykryte, można spróbować pozbyć się ich mechanicznie. W tym celu należy rozłożyć pod krzewami folię i otrząsać na nią żerujące na roślinie owady. Zebrane gąsienice trzeba zniszczyć, a zabieg powtórzyć jeszcze kilka razy, aż do usunięcia wszystkich szkodników.

W walce z owadami pomocne będą też pułapki lub tablice lepowe, rozwieszane w ogrodzie od wiosny do jesieni i nasączone feromonami, wabiącymi samce (np. Dyspenser Feromonowy CDP).

Owady można też zniechęcić do żerowania, opryskując rośliny preparatem na bazie wrotyczu.

Obecnie na szkodnika nie ma jeszcze w pełni skutecznych preparatów owadobójczych. Polecamy jest SUBSTRAL POLYSECT BUKSZPAN. W razie potrzeby można spróbować również prewencyjnych oprysków jednym z dostępnych na rynku środków przeciwko gąsienicom (np. Mospilan 20 SP, Polysect 005SL Decis AL, Sherpa 100 EC) czy Lepinox Plux (na bazie bakterii). Danym środkiem trzeba dokładnie pokryć rośliny (również w środku krzewu) nawet kilka razy w sezonie - tu należy przestrzegać zaleceń producenta. Pierwsze opryski trzeba wykonać już w kwietniu-maju (w zależności od pogody).

Podpowiadamy: Jak zrobić wywar z wrotyczu i na co jeszcze go stosować

UWAGA: jeśli wytniemy zaatakowane krzewy lub ich gałęzie, nie dawajmy ich na kompost! Najlepiej je spalić.

Ptaki kontra ćma bukszpanowa

Do niedawna sądzono, że gąsienice ćmy nie są atrakcyjne dla ptaków, bo odżywiając się liśćmi bukszpanu gromadzą w ciałach toksyny. Jednak jesienią 2019 roku pojawiły się doniesienia, że w jednym z zabytkowych angielskich ogrodów, słynących m.in. z bukszpanowych żywopłotów (Ham House and Garden w Richmond upon Thames) gąsienice ciem zaczęły być zjadane przez kawki. Ptaki pojawiły się zarówno w maju, jak i w sierpniu, a więc w czasie, kiedy występowały kolejne pokolenia.

Jeszcze lepszą informacją są doniesienia, że w Polsce ćmy i ich gąsienice zaczęły być zjadane przez sikorki bogatki oraz wróble.

Istnieje więc nadzieja, że ćmy bukszpanowe zyskają naturalnych wrogów. Ogrodnicy z angielskiej organizacji National Trust, zalecają takie strzyżenie bukszpanów, żeby miały luźniejszy pokrój. Ma to ułatwiać ptakom dostęp do wnętrza krzewu (nam też ułatwi to kontrolę krzewu i dostrzeżenie gąsienic). Jeśli mamy bukszpany - zadbajmy o ptaki!

Oceń artykuł
3,86 / 227 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także