Ciemierniki w doniczkach. Jak je uprawiać, żeby dobrze rosły i kwitły

0
Ciemierniki doniczkowe
Ciemierniki białe kwitną zimą. Bywają nazywane "różą Bożego Narodzenia".

Ciemierniki to wyjątkowe kwiaty. Coraz częściej pojawiają się jako kwiaty doniczkowe. Podpowiadamy, jak zadbać o ciemierniki w doniczkach, bo mają dość specyficzne wymagania.

Z racji pięknych, dużych kwiatów i niezwykłej pory kwitnienia, ciemierniki z powodzeniem zasługują na miano ogrodowej królowej zimy. Znanych jest kilkanaście gatunków tych atrakcyjnych roślin, ale w uprawie znaczenie ma zaledwie klika z nich.

Podpowiadamy: Jak uprawiać ciemierniki w ogrodzie i jakie wybrać

Ciemierniki – kwiaty zimy

Do najpopularniejszych należy między innymi ciemiernik biały (polska nazwa odnosi się do barwy kwiatów, natomiast łacińska - Helleborus niger - do koloru korzenia), ale też ciemiernik cuchnący, czerwonawy, korsykański i wschodni. Dużą popularnością cieszą się także mieszańcowe odmiany ciemierników, nazywane ciemiernikami ogrodowymi, które zachwycają pięknymi, barwnymi, dużymi kwiatami, często ozdobionymi kontrastowym rysunkiem nerwów, cętkami lub plamkami.

Wszystkie ciemierniki są wieloletnimi bylinami i w zależności od gatunku oraz odmiany, kwitną późną jesienią i zimą (listopad/grudzień-luty/marzec) lub późną zimą i wczesną wiosną (luty-kwiecień/maj).

Jakie warunki lubią ciemierniki

Ciemierniki z racji swoich upodobań najlepiej czują się w gruncie, jednak niektóre z nich próbuje się także uprawiać w doniczkach. Niestety, nie jest to dobry pomysł, gdyż wymagania roślin są dość szczególne i trudno im sprostać w warunkach domowych. Ciemierniki preferują żyzną, próchniczą, przepuszczalną, ale umiarkowanie wilgotną glebę o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH (zbyt kwaśne podłoże powoduje u roślin choroby) oraz półcieniste stanowisko.

Do zainicjowania kwitnienia potrzebują też niskich temperatur i przechłodzenia (w temp. ok. 4-10°C), bo tylko wtedy są w stanie zawiązać pąki kwiatowe. W okresie zimowym nie lubią mieć zbyt ciepło, dlatego w ogrzewanych mieszkaniach nie będą czuły się dobrze. Mimo to próbujemy uprawiać je w doniczkach, aby zimą móc podziwiać ich piękne kwiaty także w domu.

UWAGA: ciemierniki są trujące. Uważajmy na przypadkowe zjedzenie tych roślin, a prace przy nich wykonujmy w rękawiczkach.

Ciemierniki w doniczkach – dekoracja na Boże Narodzenie

Hodowcy wyszli tym oczekiwaniom naprzeciw i rozpoczęli produkcję ciemierników w doniczkach. Przez zapewnienie roślinom odpowiednich warunków, stymulują ich kwitnienie w pożądanym okresie czasu, przez co możemy spotkać je w sprzedaży niemal przez całą zimę, a przede wszystkim w grudniu.

Z tego względu piękne kwiaty tych roślin, stały się popularną ozdobą bożonarodzeniowego stołu i alternatywą dla wszechobecnych w tym okresie poinsecji. Niestety, w przeciwieństwie do gwiazdy betlejemskiej, ciemierniki nie lubią ciepła i na dłuższą metę źle czują się w mieszkaniach.

To Cię zainteresuje: 10 rzeczy, których (pewnie) nie widziałeś o gwieździe betlejemskiej

Co trzeba zapewnić ciemiernikom doniczkowym

Jeśli chcemy utrzymać rośliny w dobrej formie i cieszyć się ich kwiatami jak najdłużej, postarajmy się umieścić je w stosunkowo chłodnym, ale widnym miejscu (najlepiej, aby temperatura nie przekraczała 15°C), pozostawiając w domu najkrócej, jak to możliwe (najlepiej wyłącznie na kilka dni świątecznych). Resztę zimy rośliny powinny spędzić na chłodnej werandzie, oszklonym balkonie lub w nieogrzewanym ogrodzie zimowym.

Jak zadbać o ciemierniki po świętach

Niech jednak nie przyjdzie nam do głowy zaraz po świętach wystawiać ciemierników wprost do ogrodu, gdyż rośliny trzymane w cieple i uprawiane w doniczkach, nie są odpowiednio przygotowane do zimy, przez co daleko im do odpornych na chłody kuzynów, którzy cały rok spędzają w ogrodzie.

Rozhartowane i wystawione na mróz, nie mają większych szans na przetrwanie, dlatego do wiosny lepiej pozostawić je w widnym, chronionym przed mrozem, ale stosunkowo chłodnym pomieszczeniu, gdzie będą mogły spokojnie przetrwać do wiosny.

Poznaj też: Pantofelnik - ciekawy kwiat doniczkowy. Podpowiadamy, jak o niego zadbać

Przez cały ten czas należy je też systematycznie, lecz umiarkowanie podlewać, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża, ani do przelania roślin. Wiosną, gdy tylko temperatura się ustabilizuje i minie ryzyko przymrozków, rośliny należy jak najszybciej posadzić w ogrodzie, nie przetrzymując ich w doniczkach dłużej, niż wymagają tego panujące na zewnątrz warunki. Pozostawione do czasu kolejnego kwitnienia w doniczce, mogą zacząć rozwijać zbyt dużo liści, kosztem kwiatów, co przecież nie jest naszym celem.

Czy wszystkie ciemierniki można uprawiać w doniczkach?

Należy też pamiętać, że nie wszystkie ciemierniki warto uprawiać w doniczkach. Do tego celu najlepiej nadają się kwitnące zimą ciemierniki białe oraz ich mieszańce, których piękne, duże, białe kwiaty pojawiają się zimą (zwykle w okresie świąt Bożego Narodzenia).

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także