Chwasty i mech na trawniku

Chwasty i mech na trawniku

Walkę z chwastami i mchem na trawniku rozpoczynać należy jeszcze zanim posieje się trawę. Jeśli jednak o tym nie pomyśleliśmy i na starannie wypielęgnowanej murawie pojawiają się kępy polnych traw, osty, czy placki mchu, czeka nas żmudna walka o wyproszenie niechcianych gości. Często trzeba będzie odnowić zaatakowane fragmenty trawnika lub sięgnąć po środki chemiczne.

Trawnik bez chwastów nie istnieje. Nawet na prawidłowo założonym, regularnie podlewanym i koszonym, wcześniej, czy później pojawią się mniszek lekarski, czy osty. Wynika to ze sposobu rozsiewania się nasion tych roślin - niesione wiatrem mogą spaść gdziekolwiek. Ważne, by tak przygotować i prowadzić trawnik, aby można było w łatwy sposób i bez szkody dla estetyki usuwać, pojawiające się od czasu do czasu, niepożądane rośliny.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Należy pamiętać, że najlepszym sprzymierzeńcem w walce z chwastami jest prawidłowa pielęgnacja trawnika, gdyż zaniedbana trawa nie ma dość siły do rywalizowania z pojawiającymi się konkurentami do składników pokarmowych i wilgoci, a co za tym idzie zagłuszania ich wzrostu. Dlatego ważne jest częste podlewanie i nawożenie trawnika. Po każdym koszeniu obowiązkowo należy zgrabić skoszoną trawę. Pojawiające się pojedyncze chwasty trzeba usuwać na bieżąco, by nie dopuścić do ich rozrostu, a co gorsza wykształcenia nasion i ich rozsypania.

Polecamy poradnik: Jak założyć trawnik

Na dwa tygodnie przed założeniem trawnika całą przeznaczoną na niego powierzchnię należy dokładnie spryskać preparatem zawierającym herbicydy, takim jak Roudup Ultra 360 SL. Można również przekopać glebę usuwając chwasty ręcznie i dodając dodatkowo do ziemi herbicydy w postaci sypkiej np. Casoron G, które zniszczą nieusunięte fragmenty korzeni.

Chwasty na dużym trawniku
Na rosnącym trawniku chwasty należy usuwać na bieżąco. W przypadku małych trawników najczęściej robi się to ręcznie. W przypadku dużych powierzchni porośniętych murawą ręczna walka z niepożądanymi roślinami jest zbyt pracochłonna, albo zupełnie niemożliwa - trzeba sięgnąć po herbicydy. Tym razem jednak należy wybierać preparaty działające selektywnie, tak, by nie zniszczyć samego trawnika. Preparaty takie, jak Mniszek 540 SL, Golf 292 EW, czy Starane skutecznie niszczą chwasty dwuliścienne, takie jak mniszek lekarski, babka lancetowa, koniczyna, podbiał, czy osty. Nie są jednak skuteczne w walce z chwastami jednolistnymi (trawami pospolitymi). Pojedyncze źdźbła obcych traw nie szpecą trawnika i są niszczone podczas koszenia, zatem nie wymagają zwalczania. Jeśli jednak na trawniku pojawi się duża połać obcej trawy, trzeba ten fragment murawy usunąć i wysiać na nowo. W ten sam sposób należy postąpić, gdy pojawią się fragmenty porośnięte koniczyną.

koniczyna czerwonaChwasty na małym trawniku
Na małym trawniku chwasty można usuwać ręcznie. Rzadkimi przerostami z traw polnych nie trzeba się specjalnie przejmować - są ścinane podczas koszenia, podobnie jak wszystkie inne chwasty jednoroczne. Niestety, większe połacie obcych traw trzeba usunąć przez całkowite wycięcie zaatakowanego fragmentu trawnika, podsypanie przecinki świeżym podłożem i dosianie trawy. Uporczywe w zwalczaniu są również chwasty dwu- i wieloletnie – mniszek lekarski, koniczyna, oset. Aby nie odrastały trzeba je usunąć w całości. Mniszki i osty można wycinać (koniecznie wraz z całym systemem korzeniowym) za pomocą długiego noża. Przerosty z koniczyny muszą być usunięte wraz z fragmentem trawnika, podobnie jak w przypadku połaci traw pospolitych. Naturalnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by na małym trawniku także zastosować herbicydy.

Walka z mchem na trawniku
Walka z mchami na trawniku polega przede wszystkim na likwidacji przyczyn ich występowania. Mchy rosną przede wszystkim w miejscach wilgotnych i zacienionych. Dlaczego potrafią zatem zająć znaczną część nawet nasłonecznionego trawnika, rozrastając się ekspansywnie, zazwyczaj spod drzew i krzewów? Przyczyną, a jednocześnie najczęstszym powodem kłopotów z mchami na trawnikach, jest za częste i zbyt niskie koszenie trawy. Mchy są słabymi roślinami. Nie wykształcają pędów, łodyg i systemu korzeniowego w pełnym słowa znaczeniu, a ich skarlałe wersje - mikrofile, łodyżki i chwytniki. Wyższa, silna trawa jest w stanie bez większego problemu zagłuszyć mchy, natomiast niska i osłabiona zbyt częstym koszeniem staje się dla nich znakomitym podłożem, podobnie jak runo leśne. Zbliżona sytuacja ma miejsce, gdy murawa pokryta jest tzw. filcem, czyli warstwą uschniętych pędów i niezgrabionej, ściętej trawy - dlatego trawnik należy dokładnie grabić po każdym koszeniu. Jeśli na trawniku zalega filc, trzeba go dokładnie wygrabić ostrymi grabiami. Filc usuwa też wertykulacja.

ZobaczPopularne mieszanki i gatunki traw

Innymi przyczynami porastania trawnika mchami mogą być zbyt niski odczyn pH gleby, wynoszący mniej, niż 6.0 (mchy, w przeciwieństwie do trawy, lubią zakwaszoną ziemię) lub zbyt zwarte, mało przepuszczalne podłoże.mech na trawnikuZbita ziemia słabo przepuszcza wilgoć w głąb (dodatkowo gęsta trawa ogranicza parowanie) zatem jej powierzchnia zazwyczaj jest wilgotna - idealne środowisko do rozwoju mchów. Podłoże trzeba rozluźnić wertykulatorem, a następnie na całym trawniku rozsypać centymetrową warstwę piasku i dokładnie przeczesać trawę elastycznymi widłami. Z mchami można również walczyć za pomocą środków chemicznych. Na rynku są dostępne nawozy do trawników z dodatkiem preparatów zapobiegających ich występowaniu, jak np. Fructus Antymech, a także opryski mchobójcze, np. Mogeton 25 WP.

Przeczytaj równieżTypy i właściwości gleby w ogrodzie

Oceń artykuł
4,70 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Michał Dasowski

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także