Choroby drzew owocowych

0
Drzewa owocowe

Każdy z nas marzy o zdrowych, pięknych i dorodnych owocach z własnego sadu. Co jednak robić, kiedy pojawiają się choroby drzew owocowych?

Najpierw musimy poznać wroga, który zaatakował nasze drzewo owocowe, by potem go skutecznie zniszczyć.

Polecamy terminarz: Kiedy przycinać drzewa i krzewy

Szara pleśń – na tę chorobę grzybiczą nie jest odporna żadna roślina sadownicza. Grzyb rozwija się na kwiatach, owocach i nie zdrewniałych pędach. Objawem porażenia szarą pleśnią jest pojawienie się na zarażonych częściach rośliny, popielatoszarego puszystego nalotu. Tkanki pod nalotem (zwłaszcza owoce) gniją, na brzegach liści pojawiają się duże suche plamy. Szarą pleśń skutecznie zwalcza się fungicydami organicznymi (np. Euparen). Porażone części roślin należy wycinać i palić.

Przeczytaj również: Jak zapobiegać szarej pleśni atakującej nasze rośliny 

Brunatna zgnilizna drzew – najczęściej spotykanym objawem tej choroby jest gnicie owoców. Na jabłkach np. pojawiają się brunatne plamy z koncentrycznie ułożonymi żółtobrązowymi brodawkami. Owoce gniją lub zasuszają się. Rozwój brunatnej zgnilizny ograniczają opryski fungicydami organicznymi (np. Kaptan Miedzian) wykonywane w drugiej połowie lata, zbieranie i niszczenie zarażonych części rośliny.

Rak bakteryjny – atakuje różne organy wielu gatunków drzew owocowych, ale najczęściej są to wiśnie i czereśnie. Porażone pąki, na wiosnę nabrzmiewają, ale nie rozwijają się, zjawisko to nazywane jest nekrozą zimujących pąków. Na drzewach pestkowych, zwłaszcza czereśniach i wiśniach, oprócz ran na korze widoczne są obfite wycieki gumy z zakażonych tkanek. Niestety walka z tym rakiem jest bardzo trudna. Mocno uszkodzone drzewa wycina się i pali, z mniej porażonych usuwa się chore gałęzie, a powstałe rany smaruje środkami typu Santar SM.

Parch jabłoni – występuje na liściach i owocach rzadziej na pędach i pąkach jabłoni. Na liściach pojawiają się najpierw oliwkowo brunatne, później ciemniejsze plamy o aksamitnym nalocie - jest to zbita masa zarodników grzyba. Chore liście zasychają i opadają przedwcześnie. Zarodniki na owocach wyglądają jak czarne okrągłe plamki, które rosną i powodują pękanie owocu. Zwalczamy parcha jabłoni wykonując opryski środkami grzybobójczymi (fungicydami organicznymi Kaptan, Rubigan).

Mączniak jabłoni ¼ atakuje pąki, liście, kwiaty i owoce jabłoni. Porażone pąki obumierają, liście i pędy, zwłaszcza wierzchołkowe, pokrywają się mączystym nalotem białego koloru. Choroba, wyraźnie hamuje wzrost zaatakowanych części rośliny i opadanie niezwiązanych kwiatów jabłoni. Walkę z mączniakiem zaczynamy przed kwitnieniem drzewa. Wszystkie chore pędy wycinamy poniżej liści z widocznym nalotem, a następnie jabłoń opryskujemy środkami grzybobójczymi (Bayleton, Rubigan).

Warto przeczytać: System automatycznego nawadniania ogrodu: wybór, montaż, koszty

Oceń artykuł
3,36 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także