Chamedora wytworna. Jak uprawiać tę palmę w doniczce

0
Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)
Chamedora nie jest zbyt wymagająca, a wygląda bardzo ładnie.

Chamedora to palma, która jest stosunkowo łatwa w uprawie. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba jej zapewnić i jak o nią zadbać.

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans), zwana też chamedorą wyniosłą, a także palmą koralową to roślina, która jest uprawiana w domach od XIX wieku. W Anglii była bardzo popularna w epoce wiktoriańskiej i dobrze sobie radziła w warunkach, które dla palm teoretycznie nie są sprzyjające (po angielsku bywa nazywana "salonową palmą" - "parlour palm"). Chamedora równie dobrze rośnie we współczesnych mieszkaniach, szczególnie jeśli odrobinę się postaramy, żeby zapewnić jej korzystne warunki.

Zobacz zdjęcia

Chamedora wyniosła

Chamedora zdobiła pokoje już w XIX wieku, ale doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz.

Katarzyna Laszczak
Kwitnąca chamedora

W optymalnych warunkach chamedory chętnie kwitną. Ich kwiaty nie są okazałe, ale wyglądają ciekawie.

Meneerke bloem (wikimedia.commons CC BY-SA 4.0)
Chamaedorea elegans

Chamedory warto zraszać i czyścić ich liście z kurzu. Nie są jednak polecane nabłyszczacze do liści.

Tangopaso (wikimedia.commons, domena publiczna)
Liść chamedory

Pierzaste liście chamedor są wykorzystywane we florystyce.

Katarzyna Laszczak

Chamedora wyniosła – co to za roślina i jak wygląda

Chamedora jest rośliną doniczkową średniej wielkości. W naturze (pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Meksyku i Gwatemali) dorasta do 3 m wysokości, w uprawie doniczkowej – jest to około 1 metra. Trzeba jednak pamiętać, że jej liście będą rozłożyste i roślina będzie potrzebować miejsca wokół siebie.

Polecamy też: Mrozoodporna palma, którą można uprawiać w ogrodzie

Chamedora ma przez kilka lat krzaczasty pokrój. Z czasem jednak wykształca rodzaj pieńka (to łodyga z pozostałością opadłych z czasem liści) i pokrojem zaczyna przypominać drzewko z koroną liści. To właśnie one są ozdobą chamedory. Są one pierzaste, w żywo zielonym kolorze.

Co ciekawe, w domach ta palma dość chętnie zakwita. Kwiaty najczęściej pojawiają się wiosną (ale mogą o różnych porach roku) i to nawet u młodych roślin. Kwiaty chamedory są drobne, kuliste, mają żółtawy kolor i lekki zapach. Wyrastają po kilkadziesiąt na osobnych pędach. Na roślinach żeńskich (chamedory są dwupienne) mogą pojawić się też owoce, które przypominają pomarańczowe koraliki. To właśnie od nich pochodzi nazwa „palma koralowa”.

Polecamy też: Nie tylko chamedora. Poznaj palmy łatwe w uprawie domowej

Jak uprawiać chamedorę i jakie warunki trzeba jej zapewnić

Chamedora nie jest przesadnie wymagająca. Najlepiej i najszybciej będzie w jasnym miejscu, ale z rozproszonym światłem. Poradzi sobie również w cieniu, ale będzie wolniej rosła (jeśli nie mamy za dużo miejsca i nie zależy nam na dużym okazie, można to wykorzystać). Tej rośliny nie należy stawiać w bezpośrednio nasłonecznionych miejscach (np. na południowym oknie), bo choć palmy kojarzą się ze słońcem, to ten gatunek rośnie w cieniu innych drzew.

Uprawiając chamedorę warto zadbać o jej regularne, ale umiarkowane podlewanie. Nie powinno się jej ani przesuszać, ani przelewać. Podłoże powinno być lekko wilgotne, przesychać może tylko jego górna warstwa. Zimą podlewanie można nieco ograniczyć. Ziemia dla chamedory powinna być próchnicza, żyzna i przepuszczalna. Najlepiej kupić specjalne podłoże do palm. Uwaga: takie gotowe, specjalistyczne podłoża często zawierają nawóz długodziałający. Sprawdźmy to i jeśli tak jest, to nie nawoźmy rośliny. W późniejszym czasie można ją zasilać nawozami do roślin zielonych, ozdobnych z liści.

Jeśli chcemy samodzielnie przygotować podłoże dla chamedory, to do ziemi uniwersalnej warto dodać torf i piasek lub perlit (dobrym dodatkiem jest też dobrze przerobiony kompost i ziemia liściowa).

Chamedorom odpowiada pokojowa temperatura. Zimą mogą mieć nieco chłodniej (ok. 18ºC), ale nie wymagają obniżenia temperatury i okresu spoczynku. Te palmy są wrażliwe na zimno - nie zniosą temperatury niższej niż 13ºC. Uważajmy też na zimne przeciągi.

Jak dbać o chamedorę

Chamedora nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyjątkiem jest zraszanie jej lub nawilżanie powietrza, ta roślina pochodzi bowiem z terenów, gdzie wilgotność powietrza jest wysoka. Warto ją więc regularnie spryskiwać. Zimą dobrze sprawdzi się nawilżacz powietrza. Warto wiedzieć, że suche powietrze sprzyja rozwojowi szkodników (wełnowców i przędziorków), które niekiedy atakują te rośliny. Również z tego powodu zadbajmy o nawilżanie powietrza.

Podpowiadamy: Jak zwalczać wełnowce, przędziorki i inne szkodniki roślin doniczkowych

Liście chamedory trzeba oczyszczać z kurzu. Wystarczy je przecierać wilgotną szmatką. Roślinie można też zrobić prysznic (szczególnie jeśli mamy miękką wodę). Liście delikatnie spłukujemy wodą o pokojowej temperaturze (doniczkę z ziemią zabezpieczmy folią, żeby nie moczyć podłoża).

Jeśli zaschnie jakiś liść, najlepiej ściąć go u podstawy (nie przycinajmy fragmentów liści).

Przesadzanie chamedory

Chamedorę przesadzamy w miarę potrzeb, najczęściej nie trzeba tego robić tego co sezon, ale wiele zależy od tempa wzrostu palmy. Robimy to, kiedy korzenie wypełnią starą doniczkę. Chamedory przesadzamy wiosną, najlepiej do wspomnianego podłoża dla palm. W doniczce musi być otwór, żeby woda spływała, przyda się także warstwa drenażu (żwir lub keramzyt na dnie doniczki). Starsze i większe rośliny najlepiej sadzić w cięższych, ceramicznych donicach, bo inaczej mogą się przewracać.

Sprawdź: Jak uprawiać filodendron podwójnie pierzasty i xanadu

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także