Chabry w ogrodzie na rabaty i nie tylko

0
Chabry w ogrodzie
Do grona najczęściej uprawianych w ogrodach chabrów należą między innymi: chaber wielkogłówkowy, chaber białawy, chaber górki i chaber piżmowy

Chabry w ogrodzie to rzadki obrazek bo te cudownie błękitne kwiaty, kojarzą się nam zwykle z sielskim, wiejskim krajobrazem, gdyż właśnie na łąkach i polach uprawnych można je najczęściej spotkać.

Chabry to jednak nie tylko delikatne, niebieskie, łąkowe bławatki, ale też ok. 500 innych gatunków, z których kilka można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Wprawdzie w naszym kraju nie są one jeszcze zbyt popularne, ale z pewnością warto się nimi zainteresować, gdyż są bardzo ciekawe i atrakcyjne.

Polecamy: Ostróżki - kwiaty z wiejskiego ogródka

Chabry w ogrodzie

Zanim jednak zdecydujemy się na ich uprawę, powinniśmy przyjrzeć się roślinom nieco bliżej, gdyż nie wszystkie mają takie same wymagania. Do grona najczęściej uprawianych w ogrodach chabrów należą między innymi: chaber wielkogłówkowy, chaber białawy, chaber górki i chaber piżmowy, a także mniej popularny chaber Centaurea cineraria. Niektóre z nich są bylinami (chaber białawy, chaber wielkogłówkowy, chaber górski), inne roślinami jednorocznymi (chaber piżmowy), a jeszcze inne bylinami niezimującymi w gruncie i uprawianymi jako rośliny jednoroczne (Centaurea cineraria). Większość chabrów to kwiaty słońca, dlatego należy sadzić je na stanowiskach słonecznych, unikając miejsc pod drzewami i dużymi krzewami.

Oprócz słońca, chabry oczekują też lekkiej, przepuszczalnej, piaszczystej i dość suchej gleby, a chaber białawy dodatkowo podłoża zasobnego w wapń. Chabry wrażliwe na mróz to typowe rośliny jednoroczne, uprawiane zaledwie przez jeden sezon. Chabry bylinowe to natomiast rośliny mrozoodporne, które można pozostawić na zimę w ogrodzie bez obaw (chaber białawy).

Podpowiadamy też: Jakie kwiaty posadzić, żeby ogród kwitł przez cały rok

Wśród nich są jednak pewne wyjątki, dlatego delikatniejsze gatunki późną jesienią warto okryć igliwiem lub włókniną, gdyż silniejszych mrozów mogą nie przetrwać (chaber wielkogłówkowy). Uprawiając chabry musimy jednak pamiętać, że jeśli mają pozostać atrakcyjne przez cały sezon, zaraz po przekwitnieniu muszą mieć usuwane kwiatostany. Chabry różnią się między sobą nie tylko wymaganiami, ale także wyglądem.

Chabry

Chabry to typowo letnie kwiaty.

frantisek_krejci Pixabay.com
Chabry w ogrodzie

Chabry to ciekawe kwiaty, które są ozdobą ogrodu.

Hans Pixabay
Chabry ogrodowe

Chabry są niezwykle dekoracyjne, a jednocześnie bardzo łatwe i przyjemne w uprawie.

hietaparta Pixabay.com
Pąki kwiatów

Chabry nie są trudne w uprawie i zbyt ekspansywne więc nie zdominują naszego ogródka.

webandi Pixabay.com

Ozdoba ogrodu - chabry

Najbardziej efektowne są chabry wielkogłówkowe, które dorastają do ok. 1-1,5 m i tworzą sztywne, wzniesione łodygi. Ich największą ozdobą są pojawiające się latem na szczytach pędów (VII-VIII) duże, kuliste, żółte kwiatostany, przypominające puszyste pompony i osadzone na pękatej podstawie, ozdobionej sztywnymi, brązowymi łuskami. Niemniej efektowne, choć nieco niższe są też (50-80 cm) chabry piżmowe, których puszyste kwiatostany mogą mieć różne kolory od białego przez kremowy i żółty, po różowy, czerwony i fioletowy. Oba gatunki doskonale nadają się do uprawy na rabatach i na kwiat cięty, gdyż w wazonie utrzymują świeżość nawet do 2 tygodni. Nieco mniejszymi, ale także bardzo atrakcyjnymi kwiatami mogą pochwalić się chabry białawe (kwitnienie VI-VII, wys. ok. 60-100 cm) oraz chabry górskie (kwitnienie V-VI, wys. ok. 50-70 cm), posiadające kilka ciekawych odmian ozdobnych (np. „Gold Bullion” o żółtych liściach, „Alba” o białych kwiatach). Oryginalnym chabrem jest także Centaurea cineraria. Jego wygląd znacznie różni się od wyglądu innych chabrów, dlatego zwraca na siebie uwagę.

Zobacz: Długowieczne byliny, które warto mieć w ogrodzie

Roślina dorasta do ok. 20-30 cm wysokości i posiada zupełnie nietypowe, srebrzystoszare, mocno powcinane i silnie owłosione liście, bardziej przypominające liście starców popielnych, popularnie nazywanych „mrozami” niż chabrów. Ze względu na tak zróżnicowany wygląd, chabry mają w ogrodzie wiele zastosowań. Te najokazalsze (chabry wielkogłówkowe i piżmowe) dobrze wyglądają w kompozycjach rabatowych z innymi wysokimi kwiatami (np. ostróżkami, liatrami kłosowyami, makami, szałwiami omszonymi), ale także w jednogatunkowych grupach. Ich kwiaty doskonale nadają się do wazonu, a niektóre również na suche bukiety (kwiaty chabra wielkogłówkowego). Nieco niższe i silniej krzewiące się chabry to natomiast doskonałe rośliny do ogródków skalnych, gdyż dobrze znoszą warunki panujące na skarpach i wzniesieniach (np. chaber górski). Szczególną rolę pełni w ogrodzie chaber Centaurea cineraria. Ze względu na niski wzrost i bardzo dekoracyjne liście, jako jeden z nielicznych może być uprawiany w pojemnikach lub wykorzystywany na obwódki rabat.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także