Chaber bławatek – na co stosować to zioło i jak uprawiać bławatki w ogrodzie

0
Chaber bławatek
Bławatki to wyjątkowe polne kwiaty. Mają zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń, a także w kosmetyce. Można je także uprawiać jako rośliny ozdobne i miododajne.

Chabry bławatki mają wiele cennych właściwości leczniczych. Pięknie też wyglądają na ogrodowych rabatach i łąkach. Wyjaśniamy na co pomaga bławatek, jak go wykorzystać, zbierać i uprawiać.

Chaber bławatek – polny chwast o wielu zaletach

Szafirowo błękitne kwiaty chabrów bławatków zdobiące złociste łany zboża to typowy element sielskiego krajobrazu wiejskiego. I chociaż w uprawach rolniczych rośliny traktowane są jak uciążliwe chwasty, mają też sporo zalet.

Zobacz zdjęcia

Bukiet bławatków

Chabry bławatki były kiedyś pospolitymi chwastami zbóż. Ale to atrakcyjne kwiaty, o cennych właściwościach leczniczych.

Lenalindell20 - pixabay.com
Chaber bławatek

Bławatki mają zastosowanie m.in. w leczeniu chorób nerek i układu moczowego. Są także wykorzystywane w kosmetyce.

Adamtepl - pixabay.com
Kolorowe bławatki

Bławatki mają najczęściej intensywnie niebieski kolor, ale są także odmiany ozdobne o białych, różowych, czy fioletowych kwiatach.

ErikLungsoe - pixabay.com
Chabry na łące

Bławatki to jednoroczne rośliny o niedużych wymaganiach. W ogrodzie można uprawiać je na rabatach lub stworzyć kwietną łąkę z ich udziałem

Hans - pixabay.com
Bławatek o pełnych kwiatach

Wśród odmian ozdobnych są także bławatki o pełnych kwiatach.

Kapa65 - pixabay.com
Kwiaty bławatka

Jako surowiec zielarski stosuje się płatki kwiatów bławatka.

Leonardo1960 - pixabay.com

Ze względu na swoje piękne kwiaty, bywają uprawiane w przydomowych ogrodach jako rośliny ozdobne. Są także wykorzystywane w bukieciarstwie, gdyż intensywny kolor ich kwiatów wspaniale kontrastuje z barwami innych roślin. Chabry bławatki to także cenione przez pszczelarzy rośliny miododajne, dające bardzo wartościowy miód.

Podpowiadamy: Jak uprawiać różne gatunki chabrów w ogrodzie

Lecznicze właściwości chabra bławatka

Nie można również zapominać o leczniczych właściwościach bławatków, gdyż w swoich tkankach zawierają liczne substancje biologiczne czynne i należą do ścisłego grona najpopularniejszych roślin zielarskich. Surowcem leczniczym w ich przypadku są zbierane w pełnym rozkwicie koszyczki kwiatowe, a właściwie pozyskiwane z nich kwiaty brzeżne, bogate w sole mineralne (w tym głównie potas i mangan), witaminę C, śluzy, flawonoidy, glikozydy oraz związki gorczycowe i wykazujące działanie przeciwzapalne, moczopędne i przeciwbakteryjne.

Na co pomaga chaber bławatek

Preparaty przygotowane z bławatka mają zastosowanie w leczeniu chorób układu moczowego oraz nerek (np. kamicy nerkowej czy stanów zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych, a także obrzęków spowodowanych zatrzymaniem wody w organizmie).

Zewnętrznie wykorzystywane są w postaci naparów do przemywania oczu lub przygotowywania okładów i kompresów na oczy (np. przy zapaleniu spojówek lub brzegów powiek).

Napary z kwiatów nadają się też do płukania gardła i jamy ustnej, gdyż wykazują działanie odkażające i przeciwzapalne.

Sprawdź też: Jakie właściwości lecznicze ma łopian i na co go stosować

Bławatek w kosmetyce

Ze względu na swoje właściwości, kwiaty bławatków mają także zastosowanie w kosmetyce. Przygotowany z nich napar posiada działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, kojące i pielęgnujące, dlatego wykorzystywany jest m.in. do pielęgnacji skóry trądzikowej. W postaci płukanki do włosów pomaga również walczyć z łupieżem i niektórymi chorobami grzybiczymi skóry.

Jak zbierać i suszyć kwiaty bławatka

Jeśli jednak chcemy w pełni skorzystać z właściwości leczniczych bławatków, musimy pamiętać, że ich kwiaty należy zbierać w pełnym rozkwicie, a pozyskane z koszyczków kwiatowych płatki, suszyć bardzo szybko w ciepłym, przewiewnym, ciemnym miejscu (po suszeniu powinny zachować swój intensywny kolor) i przechowywać w suchym, szczelnym naczyniu, gdyż inaczej szybko tracą swoje właściwości.

Dowiedz się więcej: Jakie jeszcze właściwości lecznicze mają bławatki

Gotowe produkty z bławatkiem

Jeśli nie mamy możliwości samodzielnie przygotowywać produktów kosmetycznych z chabrów, możemy sięgnąć po gotowe kosmetyki, zawierające wyciągi, hydrolaty i ekstrakty z kwiatów bławatka. Znajdziemy je między innymi wśród kremów i żeli kojących pod oczy, płynów do higieny intymnej, mleczek do ciała, mydeł, żeli pod prysznic, szamponów, masek i odżywek do włosów, żeli do mycia twarzy, a nawet wód kwiatowych.

Chabrowa łąka lub rabata – jak uprawiać bławatki

Chabry bławatki możemy też z powodzeniem potraktować jako ciekawe i atrakcyjne rośliny ozdobne, tym bardziej, że ich uprawa jest bardzo prosta. Chabry bławatki to rośliny jednoroczne, które zwykle rozmnaża się z siewu nasion wprost do gruntu w kwietniu. Pierwsze wschody pojawiają się po dwóch tygodniach, natomiast barwne kwiaty rozwijają od maja do września lub października.

Jeśli jednak rośliny mają dobrze się rozwijać i bujnie kwitnąć, musimy zapewnić im ciepłe, słoneczne stanowisko oraz umiarkowanie żyzną, lekką, przepuszczalną i lekko wilgotną glebę. W sezonie przyda się też zasilanie roślin nawozami dla roślin kwitnących (ze zwiększoną zawartością potasu). Nie jest to wprawdzie konieczne, bo chabry bławatki to rośliny dość odporne, radzące sobie w na różnych stanowiskach, ale jeśli zapewnimy im optymalne warunki, będą pięknie kwitły przez całe lato.

Polecamy: Łąkowe kwiaty na rabaty. Jakie kwiaty warto mieć w ogrodzie

Do uprawy w ogrodzie możemy wybrać czysty gatunek o szafirowo niebieskich, pojedynczych kwiatach lub jego odmiany ozdobne o kwiatach pełnych w kolorze niebieskim, różowym, bordowym, liliowym lub białym. Rośliny wspaniale sprawdzają się jako element łąki kwiatowej lub rabaty naturalistycznej, ale mogą też tworzyć ładne, barwne plamy na tle trawnika lub rabaty kwiatowej. Nadają się również do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz na kwiat cięty.

Podpowiadamy też: Jak i do czego stosować sodę w ogrodzie

Oceń artykuł
2,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także