Calibrachoa – milion dzwonków kwitnących na balkonie

0
Calibrachoa
Calibrachoa pięknie kwitnie, wytwarzając mnóstwo kwiatów, dlatego bywa nazywana milionem dzwonków.

W ostatnich latach hitem wśród kwitnących roślin balkonowych stała się niezwykle urocza kuzynka petunii ogrodowej - calibrachoa. Ta drobnokwiatowa, kaskadowa piękność od wiosny do późnej jesieni obsypuje się mnóstwem małych, dzwonkowatych kwiatów (stad nazwa milion dzwonków) i przez cały sezon zdobi nasze balkony oraz tarasy.

Jakie wymagania ma calibrachoa

Choć calibrachoa ma kwiaty drobniejsze niż petunia, roślina wcale nie jest mniej dekoracyjna, a poza tym jej uprawa jest łatwiejsza. Calibrachoa z racji swojego pochodzenia (pochodzi z terenów skalistych), jest bardziej odporna na niesprzyjające warunki od petunii. Wprawdzie dobrze rośnie i obficie kwitnie przede wszystkim na stanowisku słonecznym lub dobrze oświetlonym, ale może być też uprawiana w lekkim półcieniu.

Polecamy również: Surfinie - piękne kwiaty na balkony i tarasy

Roślina preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie pH (5-5,5 pH), ale poradzi sobie również w typowej ziemi kwiatowej. Calibrachoa podobnie jak petunia, wymaga stale lekko wilgotnego podłoża, ale lepiej od swojej wielkokwiatowej kuzynki znosi kaprysy pogodowe (deszcze, wiatry, upały, wahania temperatury).

Calibrachoa powinna być natomiast uprawiana w doniczkach posiadających odpływ wody, gdyż jest dość wrażliwa na zalanie i może zapadać na choroby grzybowe powodujące gnicie korzeni.

Na rynku ogrodniczym można jednak już znaleźć nowe odmiany, które nieco lepiej znoszą nadmiar wody i rzadziej zapadają na choroby systemu korzeniowego (grupa Calita i odmiany z grupy Superbells). Calibrachoa nie jest natomiast zbyt podatna na uciążliwego mączniaka prawdziwego, co jest jej dużą zaletą.

Calibrachoa – nawożenie i pielęgnacja

Podobnie jak inne rośliny obficie kwitnące, calibrachoa oczekuje systematycznego nawożenia. Mogą być to nawozy dedykowane konkretnej grupie roślin (np. nawóz do surfinii DOYPACK PLANTON, nawóz do surfinii FLOROVIT ) lub nawozy przeznaczone do zasilania kwitnących roślin balkonowych (np. Florovit Nawóz Do Roślin Kwitnących, Substral nawóz do kwiatów balkonowych).

Dowiedz się też: Jak uprawiać bugenwillę - egzotyczne i piękne pnącze

W uprawie warto też zastosować nawóz z żelazem (chelat żelazowy), którym opryskuje się rośliny. Jego zastosowanie pomaga ochronić liście przed chlorozą i wzmacnia ich zieloną barwę (pod warunkiem, że roślina jest uprawiana w podłożu o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH).

Z jakimi kwiatami łączyć calibrachoę

Calibrachoa to roślina bardzo dekoracyjna, dlatego może być uprawiana jako pojedynczy egzemplarz w wiszącej doniczce lub zestawiana z innymi odmianami tego gatunku.

Polecamy: Kwiaty na balkon, które nie śmiecą. Co posadzić, a czego unikać

Jej piękne kwiaty mogą być też elementem kompozycji z innymi roślinami balkonowymi, gdyż dobrze wyglądają w towarzystwie bakopy, pelargonii rabatowych, werben ogrodowych, szałwii błyszczących, uczepu rózgowatego, a także gatunków o ozdobnych z liściach, takich jak np. wilec ziemniaczany.

Odmiany calibrachoi, czyli nie tylko Million Bells

Do niedawna calibrachoa była dostępna głównie w postaci jednej grupy odmian, znanych pod nazwą „Million Bells”, która skupiała rośliny rozwijające mnóstwo drobnych, dzwoneczkowych kwiatów, zwykle w jednym kolorze. Ze względu na dużą popularność roślin, hodowcy zaczęli jednak wprowadzać na rynek kolejne ciekawe odmiany.

Polecamy: Jak uprawiać i pielęgnować pelargonie. Poradnik

Obecnie można już nabyć calibrachoa niemal we wszystkich kolorach (białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, niebieskie, fioletowe, a nawet prawie czarne), a także o kwiatach dwubarwnych lub ozdobionych kontrastowo zabarwionymi paskami. Odmiany mogą się też różnić wielkością (np. grupa odmian Superbells posiada kwiaty większe, od innych odmian) oraz budową kwiatów (pełne lub pojedyncze).

Do ciekawszych odmian calibrachoa należą m.in.:

 • „Lemon Slice” - kwiaty biało-żółte,
 • „Banana Chocolate” - kwiaty żółte z brązowym środkiem,
 • „Cherry Star” - kwiaty ciemnoróżowe, z żółtą gardzielą i żółtymi paskami na płatkach,
 • „Hula Orange” - kwiaty pomarańczowe, z brązowym środkiem,
 • „Volcano Gold” - kwiaty żółto-pomarańczowe z siateczką dobrze widocznych nerwów,
 • „Candy Bouquet” - kwiaty pasiaste, żółto-różowe,
 • „Double Ruby” - kwiaty pełne, czerwone,
 • „Dark Blue” - kwiaty niebieskie,
 • „Unique White” - kwiaty białe,
 • „Aloha Neon Vulcano” - kwiaty różowe z jasnymi prążkami,
 • „Can-Can Velvet” - kwiaty prawie czarne.

Sprawdź: Jak i czym nawozić kwiaty balkonowe


Oceń artykuł
4,17 / 41 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także