Byliny to wieloletnie rośliny, które możemy sami rozmnożyć. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Rozmnażanie przez podział bryły korzeniowej
Byliny, które mają silnie rozbudowany system korzeniowy, takie jak liliowce, floksy czy funkie możemy rozmnożyć, dzieląc bryłę korzeniową nawet na wiele części. Duże kępy najlepiej dzielić wczesną wiosną. Lecz jeśli są to rośliny kwitnące w kwietniu lub maju, korzystniejszym terminem rozmnażania będzie późne lato lub jesień (wtedy dzielimy m.in. piwonie i irysy).
Do podziału korzeni dużej rośliny możemy użyć szpadla, mniejsze dzielimy po wykopaniu. Można to zrobić ręcznie lub używając sekatora. Każda z nowo powstałych kęp powinna mieć kilka rozwiniętych pędów liściowych i wiązkę korzeniową.
Sprawdź: Jakie letnie kwiaty wysiać w kwietniu do gruntu
Jeśli roślina ma korzenie w formie kłącza, jak na przykład irysy, piwonie czy dalie, każde podzielone kłącze powinno mieć tzw. oczko. W przypadku starszych roślin z podzielonej kępy usuwamy martwe lub uszkodzone pędy i pozostawiamy tylko młode i zdrowe. Tak podzielone byliny umieszczamy w ziemi na takiej samej głębokości, na jakiej rosła roślina macierzysta. Posadzoną sadzonkę obficie podlewamy. Zabiegów tych nie wykonujemy w czasie upałów.
Przed podział wiosną dzielimy m.in. następujące rośliny:
marzec/kwiecień: liliowce, bergenie, dzielżany, jeżówki, ostróżki, rozchodniki (niskie odmiany), rojniki;
połowa kwietnia-maj: jesienne astry, funkie, goździki, odętki wirginijskie, floksy wiechowate, różne gatunki tojeści, żurawki.
Zobacz, jakie byliny rozmnażać wiosną przez podział

Ostróżki są piękną ozdobą rabat. Można je rozmnażać przez podział już w kwietniu.
AKuptsova - pixabay.com
Kwiaty dzielżanów będą ozdobą późnego lata. Warto je rozmnożyć w kwietniu.
Edyta1973 - pixabay.com
Żurawki są wieloletnie, ale nie są żywotne zbyt długo. Dlatego warto je regularnie rozmnażać.
Hans - pixabay.com
Jeżówki są wyjątkowo dekoracyjne. Rozmnażamy je przez podział wiosną.
Leoleobobeo - pixabay.com
Liliowce to piękne kwiaty - łatwe w uprawie i rozmnażaniu.
Monikasmigielska - pixabay.com
Rozchodniki dobrze się rozrastają i łatwo je podzielić, uzyskując nowe rośliny.
WikimediaImages - pixabay.com
Floksy wiechowate możemy rozmnażać przez podział wiosną lub jesienią.
Hans - pixabay.com
Funkie mają przede wszystkim ozdobne liście. Jeśli chcemy mieć ich więcej, podzielmy je w kwietniu lub na początku maja.
HansLinde - pixabay.com
Jesienne astry bardzo dobrze rozmnażają się przez podział bryły korzeniowej. Dzielimy je wiosną.
Karsunke - pixabay.com
Odętki dobrze się rozrastają. Możemy je dzielić i sadzić wiosną.
Magdalena Kmita-Kulesza
Różne odmiany goździków to piękne rośliny ogrodowe. Wiosną możemy uzyskać nowe rośliny, dzieląc kępy roślin.
Mariechen - pixabay.com
Różne odmiany tojeści chętnie się rozrastają. Wiosną warto je porozsadzać.
Katarzyna Laszczak
Bergenie rozmnażamy wczesną wiosną (zanim zakwitną) lub jesienią.
Hans - pixabay.comPrzygotowujemy sadzonki pędowe
Bylin, które mają jeden długi korzeń palowy nie można dzielić, więc rozmnażamy je przez sadzonki. Sadzonki można uzyskiwać z wierzchołków pędów przez cały okres wegetacji rośliny. Na sadzonki nadają się zdrowe silne pędy o długości 5-7cm, bez pąków kwiatowych.
Pęd wierzchołkowy na sadzonkę tniemy tuż pod węzłem, tj. miejscem, z którego wyrastają liście. Możemy pomóc roślinie w ukorzenieniu się, używając ukorzeniacza lub umieszczając sadzonkę w mieszance torfu i piasku w szklarni. Przez sadzonki rozmnażają się np. pelargonie.
Dowiedz się: Jak stosować ukorzeniacze i jak typ wybrać
Rozmnażanie przez sadzonki korzeniowe
Rośliny, które wytwarzają zgrubiałe, zdrewniałe korzenie można rozmnażać przez sadzonki korzeniowe. W tym celu na przedwiośniu wykopujemy roślinę macierzystą, która jest jeszcze w okresie spoczynku i odcinamy od niej kilka korzeni bocznych.
Odcięte fragmenty korzenia dzielimy na odcinki po 5-8 cm i następnie umieszczamy w odpowiednio przygotowanym podłożu w pojemnikach. Sadzonki korzeniowe powinny być lekko przykryte ziemią, a pojemniki z nimi ustawione w jasnym chłodnym pomieszczeniu. Z górnej części sadzonki korzeniowej wyrosną pędy, a z dolnej korzenie.
Wysiew nasion
Rozmnażanie roślin z nasion jest chyba najprostszym i najbardziej powszechnym sposobem uzyskiwania nowych roślin. Nasiona możemy kupować w sklepach specjalistycznych lub zbierać własne nasiona z ogrodu. Na opakowaniach kupionych nasion powinny być umieszczone terminy siewu, wymagania i ulubione stanowisko rośliny.
Podpowiadamy: Jak przygotować sadzonki krzewów
Drobne nasiona lepiej jest wysiewać do pojemników, a tak uzyskane siewki przesadzać do gruntu. Większe nasiona można wysiewać na grządce w płytkich rowkach. Trzeba pamiętać, że większość bylin wieloletnich uzyskanych z nasion zakwita dopiero w drugim roku.