Byliny - jak je rozmnażać?

0
Liliowce

Byliny – te wyjątkowo dekoracyjne, kolorowo kwitnące i wieloletnie rośliny rozmnaża się bardzo łatwo. Może to z powodzeniem zrobić nawet ogrodnik amator.

Podział
Byliny, które mają silnie rozbudowany system korzeniowy, takie jak liliowce, piwonie, floksy czy funkie możemy rozmnożyć, dzieląc bryłę korzeniową nawet na wiele części. Duże kępy najlepiej dzielić wczesną wiosną. Lecz jeśli są to rośliny kwitnące w kwietniu lub maju, korzystniejszym terminem rozmnażania będzie jesień. Do podziału korzeni dużej rośliny możemy użyć szpadla, mniejsze dzielimy po wykopaniu. Można to zrobić ręcznie lub używając sekatora. Każda z nowo powstałych kęp powinna mieć kilka rozwiniętych pędów liściowych i wiązkę korzeniową. Jeśli roślina ma korzenie w formie kłącza, jak na przykład irysy, piwonie czy dalie, każde podzielone kłącze powinno mieć tzw. oczko. W przypadku starszych roślin z podzielonej kępy usuwamy martwe lub uszkodzone pędy i pozostawiamy tylko młode i zdrowe. Tak podzielone byliny umieszczamy w ziemi na takiej samej głębokości, na jakiej rosła roślina macierzysta. Posadzoną sadzonkę obficie podlewamy. Zabiegów tych nie wykonujemy w czasie upałów.

Sadzonki pędowe
Bylin, które mają jeden długi korzeń palowy nie można dzielić, więc rozmnażamy je przez sadzonki. Sadzonki można uzyskiwać z wierzchołków pędów przez cały okres wegetacji rośliny. Na sadzonki nadają się zdrowe silne pędy o długości 5-7cm, bez pąków kwiatowych.
Pęd wierzchołkowy na sadzonkę tniemy tuż pod węzłem, tj. miejscem, z którego wyrastają liście. Możemy pomóc roślinie w ukorzenieniu się, używając ukorzeniacza lub umieszczając sadzonkę w mieszance torfu i piasku w szklarni. Przez sadzonki rozmnażają się np. pelargonie.

Sadzonki korzeniowe
Rośliny, które wytwarzają zgrubiałe, zdrewniałe korzenie można rozmnażać przez sadzonki korzeniowe. W tym celu na przedwiośniu wykopujemy roślinę macierzystą, która jest jeszcze w okresie spoczynku i odcinamy od niej kilka korzeni bocznych. Odcięte fragmenty korzenia dzielimy na odcinki po 5-8 cm i następnie umieszczamy w odpowiednio przygotowanym podłożu w pojemnikach. Sadzonki korzeniowe powinny być lekko przykryte ziemią, a pojemniki z nimi ustawione w jasnym chłodnym pomieszczeniu. Z górnej części sadzonki korzeniowej wyrosną pędy, a z dolnej korzenie.

Siew
Rozmnażanie roślin z nasion jest chyba najprostszym i najbardziej powszechnym sposobem uzyskiwania nowych roślin. Nasiona możemy kupować w sklepach specjalistycznych lub zbierać własne nasiona z ogrodu. Na opakowaniach kupionych nasion powinny być umieszczone terminy siewu, wymagania i ulubione stanowisko rośliny. Drobne nasiona lepiej jest wysiewać do pojemników, a tak uzyskane siewki przesadzać do gruntu. Większe nasiona można wysiewać na grządce w płytkich rowkach. Trzeba pamiętać, że większość bylin wieloletnich uzyskanych z nasion zakwita dopiero w drugim roku.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także