Buraki z ogródka. Jak je uprawiać i dlaczego warto

0
Buraki
Zarówno korzenie, jak i iście buraków będą najlepsze z ekologicznej uprawy - czyli z własnego ogródka.

Buraki to jedne z podstawowych warzyw, jakie warto mieć w ogródku. Są one wprawdzie dość wymagające, ale ich uprawa nie jest trudna.

Dlaczego warto jeść i uprawiać buraki

Buraki ćwikłowe należą do podstawowych warzyw uprawianych w naszych ogrodach. Ich częścią jadalną są przede wszystkim mięsiste, pękate korzenie spichrzowe, ale wiosną do spożycia nadają się także młode liście (botwina).

Zarówno w korzeniach jak i w botwinie, znajduje się ogromne bogactwo cennych i wartościowych związków organicznych takich jak białka, błonnik, kwasy organiczne (głównie kwas foliowy, ale też kwas jabłkowy, cytrynowy, winny i szczawiowy), witaminy (wit. z grupy B oraz wit. A, C, K), minerały (potas, wapń, fosfor, magnez, sód, żelazo), przeciwutleniacze (głównie betanina) oraz cukry.

Polecamy również: Kolorowe odmiany buraków. Jakie mają właściwości i jak je wykorzystać

Dzięki takiemu bogactwu składników odżywczych, buraki są bardzo cennym i wartościowym składnikiem diety. Ich częste spożywanie w postaci pieczonej (buraki gotowane tracą część swoich wartości) lub surowej (np. w postaci soku), wspomaga układ krwionośny, odkwasza organizm, ułatwia pozbywanie się toksyn, pomaga zwalczać infekcje, stabilizuje poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie, a także chroni organizm przed rozwojem raka.

Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z dobroczynnych właściwości buraków. Zawarty w nich barwnik (betanina), jest wprawdzie cennym przeciwutleniaczem, ale ponieważ zawiera azotany, nie jest polecany dla dzieci.

Korzenie buraków mają też dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinny być spożywane przez osoby cierpiące na cukrzycę.

Poznaj: Morwę białą, która pomaga walczyć z cukrzycą i nadwagą

Jak uprawiać buraki w ogródku

Dla większości z nas buraki ćwikłowe to jednak samo zdrowie, dlatego powinny znaleźć się w każdym przydomowym ogrodzie. W przypadku tego warzywa ekologiczna uprawa jest szczególnie ważna, gdyż buraki lubią gromadzić toksyczne związki azotowe, pochodzące ze sztucznych nawozów. Z tego względu warzywa z produkcji towarowej nigdy nie będą tak zdrowe i wartościowe, jak buraki z własnego ogrodu.

Uprawa buraków nie jest trudna, ale warzywa są dość wymagające. Urosną wprawdzie na każdej typowej, dobrze uprawionej ziemi ogrodowej, ale preferują podłoża żyzne, próchnicze i wilgotne o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Nie tolerują gleb kwaśnych, zimnych, zbitych i gliniastych, ani suchych, lekkich i jałowych.

Buraki wymagają także ciepłego i słonecznego stanowiska, gdyż źle znoszą chłody.

Przez 3-4 lata nie wolno ich też uprawiać po sobie i innych warzywach korzeniowych.

Sprawdź: Jakie rośliny warto sadzić razem, a jakich połączeń unikać

Kiedy siać buraki i jak je pielęgnować

Ponieważ buraki uprawiane są zwykle z siewu wprost do gruntu, terminy siewu powinny przypadać na późną wiosnę i lato, aby siewki nie były narażone na przymrozki (kiełkują w temperaturze powyżej 8°C). Odmiany wczesne lub przeznaczone na przedplon wysiewa się zwykle w końcu kwietnia-maju, natomiast późne lub przeznaczone na poplon sieje się latem (lipiec).

Nasiona wysiewa się w rzędy oddalone od siebie o ok. 30-40 cm, a po wschodach przerywa się siewki (co 6-10 cm), aby rośliny miały szansę rozwinąć duże korzenie. Z zabiegiem nie należy jednak się spieszyć, gdyż podrośnięte liście można wykorzystać jako botwinkę na zupę lub sałatkę.

Jeśli nie planujemy zbioru botwinki i chcemy uniknąć przerywki, możemy zdecydować się na nasiona w formie taśmy, musimy się jednak liczyć z tym, że takie rozwiązanie będzie dość kosztowne. Pielęgnacja roślin po siewie polega głównie na ich systematycznym odchwaszczaniu i podlewaniu, gdyż warzywa bardzo źle znoszą suszę i konkurencję chwastów.

Jak nawozić buraki

Ponieważ buraki mają duże potrzeby pokarmowe, konieczne też będzie ich nawożenie. Z zasilaniem roślin należy być jednak bardzo ostrożnym (szczególnie w przypadku nawozów azotowych), gdyż lubią gromadzić w korzeniach toksyny pochodzące ze sztucznych nawozów.

Zobacz: Przepisy na dania z burakiem w roli głównej (WIDEO)

Z tego względu lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą nawozy naturalne np. w postaci kompostu niż sztuczne mieszanki. Wyjątkiem są nawozy zawierające bor i mangan (np. superfosfat potrójny borowany), gdyż na brak tych pierwiastków buraki są szczególnie wrażliwe.

Polecane odmiany buraków

Decydując się na uprawę buraków, powinniśmy wybierać odmiany sprawdzone i polecane do uprawy w przydomowym ogrodzie, gdyż z pewnością przysporzą nam mniej problemów niż kapryśne nowinki. Należą do nich m.in.:

  • „Czerwona Kula” - polecany również na lipcowy siew,
  • „Egipski”,
  • „Karmazyn”,
  • „Okrągły Ciemnoczerwony” - polecany również na lipcowy siew,
  • „Patryk”,
  • „Astar F1” - nie gromadzi azotynów,
  • „Opolski” - ma wydłużony korzeń.
Oceń artykuł
4,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także