Do wiosny niby jeszcze zostało trochę czasu, ale przyroda już się do niej zaczyna szykować. Dlatego o budce lęgowej dla ptaków warto pomyśleć już teraz.
Dlaczego o budce dla ptaków trzeba pomyśleć w... Walentynki
Walentynki cieszą się wielką popularnością, jednak rzadko pamiętamy skąd się wziął zwyczaj obchodzenia ich w połowie lutego. Pomimo że to święto wiązane ze św. Walentym (i dniem jego śmierci), to także termin, kiedy na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynały łączyć się w pary i zakładać gniazda. Ptasie gody inspirowały Brytyjczyków pewnie bardziej niż postać dość odległego świętego, a pamiętajmy, że to właśnie oni rozpropagowali to "dzień zakochanych" i wiele związanych z nim zwyczajów.
W polskim klimacie termin, kiedy ptaki zakładają gniazda jest wprawdzie nieco przesunięty, jednak o założeniu budki lęgowej dla ptaków warto pomyśleć już teraz, tak żeby ją zawiesić przed początkiem marca. Budki lęgowe ułatwiają życie ptakom, które budują gniazda, w coraz rzadziej spotykanych dziuplach, a do naszego ogrodu mogą wnieść nie tylko bioróżnorodność, ale także pozwolą na obserwację ptasiego życia. Poza tym, wiadomo, że ptaki w ogrodzie są niezwykle pożyteczne i pomagają w walce ze szkodnikami.
Przeczytaj też: Czy wiesz gdzie zima w Polsce trwa najdłużej, a gdzie najkrócej? Dowiedz się jak położenie geograficzne wpływa na okres wegetacyjny.
Jak zbudować budkę lęgową dla ptaków
Budki lęgowe dla ptaków można kupić gotowe, można też przygotować je samodzielnie. Budka lęgowa dla ptaków powinna być wykonana z nieheblowanego drewna, najlepiej sosnowego, czy innego iglastego – desek o grubości ok. 2-3 cm. Do ich budowy nadaje się także wodoodporna sklejka lub wodoodporne płyty OSB. Natomiast nie powinno się stosować zwykłej sklejki, czy płyt wiórowych, bo grozi to „katastrofą budowlaną”. Do pokrycia dachu można dodatkowo wykorzystać kawałek papy lub tworzywa sztucznego. Dach może być jedno- lub dwuspadowy.
Budki lęgowe dla ptaków najczęściej mają kształt sześcienny, z pochyłym daszkiem, wysuniętym poza obrys budki, tak, żeby chronił wnętrze budki przed zacinającym deszczem. Jedną ze ścianek najlepiej zamontować na zawiasach (z zamknięciem z drutu i gwoździ) lub kołkach drewnianych, ponieważ budki trzeba przynajmniej raz w roku czyścić. Dach, a w szczególności denko, powinno być zamocowane na stałe. Wyłącznie z zewnątrz, budkę można pomalować ekologiczną farbą.
Wewnątrz budki, np. na tylnej i przedniej ściance można umocować 1-2 płaskie listewki, które ułatwią ptakom wychodzenie z budki, natomiast absolutnie nie należy montować na zewnątrz żadnych patyczków pod otworem wlotowym. Ułatwiają one tylko dostęp do budki drapieżnikom, a ptaki doskonale sobie radzą bez niego. Wokół otworu wlotowego można natomiast umieścić arkusz blachy, co zabezpieczy budkę przed rozkuwaniem jej przez dzięcioły.
To Cię zainteresuje: Rośliny miododajne w ogrodzie - dlaczego warto je sadzić i jakie gatunki wybrać
Wymiary budki lęgowej dla ptaków
Niezwykle ważne są wymiary budki lęgowej i umiejscowienie otworu wlotowego. Trzeba na nie również zwrócić uwagę, kupując gotową budkę, bo zdarza się, że ich producenci stawiają bardziej na nasze potrzeby estetyczne, niż wymagania ptaków.
Umiejscowienie otworu wlotowego przesądza o bezpieczeństwie budki – i ptaków oraz ich młodych.
Ogólnie otwór wlotowy powinien być umieszczony jak najdalej od dna – tak, aby drapieżnik nie mógł dosięgnąć znajdujących się wewnątrz lokatorów. Jednocześnie otwór powinien być w takiej odległości od daszku, by ptaki mogły spokojnie do budki wlatywać.
Dowiedz się też: Jak zbudować domek dla owadów i dlaczego warto to zrobić
Wymiary budek, otworu wlotowego i jego umiejscowienie zależą od gatunku ptaków, dla których budka jest przeznaczona, i tak:
- dla małych ptaków, takich jak sikory, wróble, mazurki, muchołówki – dno powinno mieć wymiary 13x13 cm, wysokość przedniej ścianki – 25 cm, tylnej – 27 cm, średnica otworu – 2,7-3,5 cm, odległość otworu od dna – 15 cm.
- jeśli przygotujemy nieco większą budkę, poza wymienionymi ptakami, będą mogły skorzystać z niej również szpaki, pleszki, dudki, krętogłowy, dzięcioły duże i średnie. Te nieco większe budki powinny mieć następujące wymiary: dno 15x15 cm, wysokość przedniej ścianki – 35 cm, tylnej – 38 cm, średnica otworu – 5-5,5 cm, odległość otworu od dna – 20 cm.
- z kolei gołębie siniaki, kraski, a także wspomniane szpaki, dudki i dzięcioły, skorzystają z budki lęgowej o wymiarach: dno 19x19 cm, wysokość przedniej ścianki – 40-45 cm, tylnej – 43-48 cm, średnica otworu – 8-8,5 cm, odległość otworu od dna – 27 cm.
Inne proporcje ma budka lęgowa dla jerzyków, które szczególnie ponoszą koszty... naszego docieplania budynków. W pełni słuszne docieplanie domów sprawia, że jerzyki tracą miejsca lęgowe w szczelinach murów, czy otworach wentylacyjnych. Budka lęgowa dla jerzyków powinna mieć prostokątne dno (18x13 cm), a wysokość przedniej ścianki – 13 cm. Otwór wlotowy powinien stykać się z daszkiem i być prostokątny lub owalny (ok. 6-7 cm szerokości x 3,5 cm wysokości).
Gdzie umieścić budkę lęgową dla ptaków
Wieszając budkę lęgową trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo ptaków oraz ich i naszą wygodę. Budka lęgowa dla ptaków powinna być wieszana przede wszystkim tam, gdzie brakuje naturalnych dziupli. Umieszczany ją tak, by otwór wlotowy znajdował się od wschodu lub południowego-wschodu, a miejsce było lekko zacienione.Dodatkowo, dobrze by skrzynka była zawieszona pionowo lub lekko pochylona do przodu. Musimy też pamiętać o stabilnym umocowaniu budki, żeby się nie kołysała i chwiała, albo żeby nie spadła. Ze względów praktycznych, najlepiej budki wieszać na wysokości ok. 4 m. Jest to wysokość bezpieczna dla ptaków i w miarę wygodna, kiedy musimy wyczyścić budkę – po sezonie lęgowym powinno się usunąć nagromadzony w niej materiał i zanieczyszczenia.
Przeczytaj też: Jeż w ogrodzie - dlaczego warto zaprosić jeże do ogrodu i jak to zrobić
Trzeba też pamiętać, że większość ptaków jest terytorialna, a co za tym idzie – budki nie mogą być wieszane zbyt gęsto. Minimalna odległość między nimi to ok. 30 m. Wyjątkiem są towarzyskie szpaki.
Budki lęgowe dla ptaków przyciągną do naszego ogrodu pożytecznych, skrzydlatych gości. Ich życie ułatwią, a nasze – uprzyjemnią.
Barbara Gurgul
Proszę (ponownie ) o wskazówki jak zmajstrować "Hotel" dla pożytecznych insektów. Jakie materiały z recycligu można wykorzystać? Czy rurki mogą być plastikowe, metalowe czy tylko ceramiczne?Czym wypełnić szczeliny? Czy można użyć włosia ze starego materaca? Lub włókna kokosowego?
zielonomi20
Można też skorzystać z gotowych projektów W sieci jest dużo propozycji - ale trzeba zwrócić uwagę czy podparte są odpowiednią wiedzą
Dasos
witam,
plastiku i metalu lepiej unikać - najlepsze są naturalne surowce - drewno, glina, gałązki, itp. Łatwo taki domek dla owadów zmajstrować samemu, choć projekty gotowe też są atrakcyjne. No i jest już artykuł w e-ogrodek.pl - http://www.e-ogrodek.pl/a/9183,domek-dla-owadow
pozdrawiam
magda_mm
rzeczywiście u ptaków sezon budowlany już się zaczął dziś widziałam wronę znoszącą gałązki na gniazdo
bostonik
Mamy za domem spory las. część drzew wchodzi także na działkę. Na ogrodzie też dużo drzew. Do jakiegoś czasu kupowaliśmy gotowe budki. Ale w sumie są drogie a ich wykonanie bywa fatalne. Uznaliśmy z dziećmi że sami będziemy robić takie 'domki'. Nawet nie wiecie jaka udana zabawa - a w dodatku praktyczna i wnosząca wiele dobrego; dla zwierząt ale także i dla naszych relacji. Z tartaku ściągneliśmy kilka długich desek ,w eArmet z Reglowej wzieliśmy wkręty i takie małe sprytne kątowniki. Na wzór tych kupionych budek + info z www rozrysowaliśmy sobie wszystko i robimy piękne budki, które na koniec malujemy. Dzieciaczki są zachwycone. Polecamy taką 'zabawę' wszystkim rodzinom