Brzozy w ogrodzie

2
Brzozy
Brzozy to drzewa, które nie mają zbyt wielkich wymagań, wyglądają ładnie o każdej porze roku i mają wiele odmian (również dekoracyjnych).

Brzoza (Betula) - nazwa ta obejmuje ponad 50 gatunków krzewów i drzew liściastych, należących do rodziny brzozowatych.

Środowisko naturalne brzóz to Ameryka Północna, Azja oraz Europa. To drzewo o małych wymaganiach i w pełni przystosowane do naszego klimatu. Jej charakterystyczna biała kora może stanowić ciekawy akcent kolorystyczny, a drzewo wyróżnia się wyglądem nawet bez liści.

Brzozy dobrze znoszą przycinanie, dlatego w ogrodzie można je kształtować, są także odmiany karłowe, o parasolowatych koronach, czy ciekawie przebarwionych liściach. W dodatku wiosną można pozyskiwać z brzóz ich sok, który zawiera prawdziwe bogactwo minerałów innych i składników korzystnie wpływających na zdrowie.

Dowiedz się: Jak i kiedy pozyskiwać sok z brzozy i dlaczego warto go pić

Odmiany brzóz występujące w Polsce

W Polsce występuje siedem gatunków brzozy, najbardziej znane są:

  • Brzoza brodawkowata (Betula pendula) - osiąga 25 metrów wysokości, a jej gałęzie zaczynają się rozrastać na wysokości 10-15 metrów. Liście tego drzewa przybierają jajowate, trójkątne kształty. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest pokrycie młodych przyrostów brodawkami.
  • Brzoza omszona (Betula pubescens) - to drzewo wzrastające na wysokość 20 metrów.
    Ma charakterystyczną, białawą korę, która z czasem zaczyna wyglądać na omszoną.
  • Brzoza niska (Betula humilis) - jest silnie rozgałęzionym krzewem, osiągającym wysokość
    2 metrów. Jej liście przybierają jasnozieloną barwę i najczęściej mają jajowaty lub trójkątny kształt. W Polsce jest to odmiana objęta ścisłą ochroną, w naturze występuje coraz rzadziej
    i jest zaliczana do roślin zagrożonych wymarciem.
  • Brzoza karłowata (Betula nana) - to niski krzew osiągający metr wysokości. Ma ciemne, krzaczaste pędy, pokryte drobnymi, okrągławymi liśćmi.

To Cię zainteresuje: Sumak w ogrodzie. Jak go uprawiać i... opanować

Jakie wymagania mają brzozy

Brzozy mają niewielkie wymagania, dobrze wzrastają w każdym rodzaju wilgotnej gleby. Najlepszą lokalizacją dla brzozy są miejsca słoneczne lub lekko zacienione. Sadzonki brzozy należy umieszczać w odległościach umożliwiających rozrost pnączy. Termin sadzenia przypada na wrzesień i październik.

Zalecane jest podlewanie przez okres dwóch lat, od momentu wkopania sadzonki, ponieważ dzięki temu korzenie brzozy nie będą się zbytnio rozrastały. Niechciane przyrosty można przycinać raz do roku, najlepiej jesienią, gdy opadną wszystkie liście.

Brzoza w ogrodowych aranżacjach

Ze względu na różnorodny przekrój brzozy nadają się do każdego ogrodu. Dzięki swoim niewielkim wymaganiom glebowym intensywnie wzrastają również w miejscach piaszczystych i ubogich w żyzną glebę. Odmiany odznaczające się niewielkim wzrostem, dobrze sprawdzają się w pojedynczych nasadzeniach. Można umieszczać je przy altanach, alejkach oraz domach.

Z kolei odmiany, takie jak brzoza omszona uprawia się najczęściej w przestronnych ogrodach. Drzewa te dobrze komponują się na zielonych trawnikach oraz klombach. Często umieszcza się je także w pobliżu ujęć wody oraz w granicznych przestrzeniach ogrodów.

Podpowiadamy: Na co zwrócić uwagę, planując sadzenie drzew w ogrodzie

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Mariola Nowak

Polecamy Ci również

Zobacz także