Bramy wjazdowe

10
Bramy wjazdowe

Ogrodzenie, w tym brama wjazdowa, jest jednym z ważniejszych elementów bezpiecznego domu.

Ogrodzenie według prawa

Każdy właściciel może ogrodzić swoją nieruchomość, nie wolno mu jednak tego zrobić w sposób dowolny. Budowę ogrodzenia od strony drogi, placu, ulicy, torów kolejowych, a także innych miejsc publicznych należy zgłosić. Jeśli chcemy wznieść ogrodzenie wyższe niż 2,2 m, również musimy mieć na to pozwolenie. Należy pamiętać też o tym, że ogrodzenie nie powinno przekraczać linii naszej działki. Od strony sąsiada postawienie płotu musi być dokładnie w osi granicy działek. Może być jednak taka sytuacja, że nie dogadamy się z sąsiadem w kwestii budowy ogrodzenia i nie będzie to inwestycja wspólna. Aby uniknąć konfliktów i oskarżeń o naruszenie granic działki, należy je tak usytuować, aby nie przekraczało granicy nieruchomości sąsiedzkiej.

Powinniśmy również wiedzieć o tym, że ogrodzenie powinno być lekkie, ażurowe z prześwitami wynoszącymi 25% powierzchni ażurowej. Tylko w niektórych przypadkach ogrodzenie może być pełne, np. od strony bardzo ruchliwej, głośnej drogi. Należy pamiętać również o tym, że nasze ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt, w związku z tym na ogrodzeniu do 1,8 m nie można stosować ostrych zakończeń czy drutów kolczastych.

brama wjazdowa skrzydłowaBrama zwieńczeniem ogrodzenia

Zwieńczeniem ogrodzenia naszej posesji musi być odpowiednio dobrana, sprawna brama, która równie dobrze może być ozdobą. Szerokość bramy powinna wynosi co najmniej 2,4 m. Wbrew pozorom na wybór rodzaju bramy ma wpływ wiele czynników, miedzy innymi szerokość naszej działki. Na wąskiej działce nie zmontujemy bramy przesuwnej, gdyż jej skrzydło nie będzie miało się gdzie przesunąć. Wybierając bramę skrzydłową należy zwrócić uwagę na długość podjazdu. Wedle polskich przepisów brama i furtka muszą otwierać się do wewnątrz posesji. Dlatego podjazd do garażu czy miejsca postojowego powinien być na tyle długi, by skrzydło mogło się otworzyć. Zarówno bramę przesuwną, jak i skrzydłową można zautomatyzować. Mamy wówczas zapewnioną wygodę, szczególnie w zimowe i deszczowe dni, kiedy otwieramy bramę przy pomocy pilota zdalnego sterowania.
Napędy mogą być montowane przy bramie lub pod ziemią. Napędy produkowane są w wersjach zasilanych napięciem zmiennym 230 V lub stałym 24 V.  Standardowy system do bram zawiera: jeden napęd (do bramy przesuwnej) lub dwa siłowniki (do bramy skrzydłowej), centralę sterującą, lampę ostrzegawczą, fotokomórki, nadajnik i odbiornik zdalnego sterowania.

Brama oznakowana

W Polsce oznakowanie automatycznej bramy nie jest obowiązkiem, jednakże wielu producentów zwraca na to uwagę. W wielu krajach europejskich oznakowanie tabliczką ostrzegawczą bramy z automatem jest nakazane prawem. Ma to ostrzec przechodnia i inne samochody przed nagłym otwarciem bramy.  Dodatkowo o automatycznym otwarciu ostrzega lampa sygnalizacyjna, która w momencie ruchu bramy miga na pomarańczowo.

fotokomórka do napędu bramyOprócz ostrzegawczej tabliczki i lampy najważniejsze są fotokomórki z wiązką promieniowania podczerwonego. Montuje się je na linii bramy. Jeśli w linii światła fotokomórki stanie przeszkoda, wówczas do centrali bramy trafia sygnał o konieczności odwrócenia kierunku ruchu skrzydeł. Chroni to zwłaszcza dzieci przed przyciśnięciem przez skrzydło bramy. Równie ważnym elementem zabezpieczającym jest moduł  przeciwzgnieceniowy, który wybudowany jest w większość automatów. Kontroluje on siłę, z jaką działa napęd, a w chwili natrafienia na opór, cofa skrzydło bramy.
Warto kupować automatykę do bram znanych firm – wówczas mamy pewność, że automat ma wszelkie zabezpieczenia. W tym przypadku nie warto oszczędzać, kupując siłowniki bez nazwy, które nie mają odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa.

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Faac

Polecamy Ci również

Zobacz także