Brama przesuwna samonośna

Brama przesuwna samonośna

Wybierając bramę ogrodowa trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Szczególnie podczas intensywnych opadów śniegu i zmian temperatur zdarza się, że otwieranie bram przesuwnych jest kłopotliwe. Problemy te nie występują przy bramach przesuwnych samonośnych.

brama przesuwna samonośnaWady i zalety
Najczęściej w bramach przesuwnych montuje się specjalistyczne prowadnice, przytwierdzane do podłoża. Grunt pod nie musi być dobrze przygotowany i wyrównany, aby cała konstrukcja ciężkiego przęsła mogła się płynnie przesuwać. Rolki o ostrych krawędziach, przymocowane w dolnej części skrzydła, oczyszczają prowadnice z zanieczyszczeń i zabrudzeń. Jednak zimą mogą one być oblodzone lub zasypane śniegiem, co utrudnia swobodne otwieranie i zamykanie bramy. Rozwiązaniem problemu może być brama przesuwna samonośna, firmy Legi. Wzdłuż linii bramy nie ma zamontowanych prowadnic, a zachowanie odpowiedniej odległości między podłożem i dolną częścią skrzydła pozwala na jej wygodne otwieranie i zamykanie.
Wybierając taką bramę należy jednak uwzględnić odpowiednią ilość miejsca niezbędnego do jej otwierania – wzdłuż linii ogrodzenia. Skrzydło jest szersze od światła bramy o tzw. przeciwwagę, która najczęściej stanowi 1/3 długości. Jednak, w porównaniu do bram skrzydłowych otwieranych do wewnątrz, brama przesuwna pozwala zaoszczędzić miejsce przed domem. Jest to szczególnie wygodne, na posesjach, gdzie dom znajduje się blisko ogrodzenia.

Bezpieczeństwo
Kolejną zaletą bram przesuwnych samonośnych jest możliwość wyposażenia jej w napęd automatyczny. W tym przypadku rekomendowanym przez firmę Legi systemem jest certyfikowany napęd ASO Safty. Jest on specjalnie przygotowany dla tego typu bram dając gwarancję niezawodności. Rozbudowany system czujników i fotokomórek znajdujący się z przodu skrzydła oraz w prześwitach jest bardzo czuły. Pozwala na zatrzymanie mechanizmu bramy w przypadku kontaktu z przeszkodą w dowolnym miejscu. Wybierając rodzaj bramy warto przeanalizować wszelkie jej wady i zalety. Codzienna funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz wygląd muszą iść ze sobą w parze.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Legi

Polecamy Ci również

Zobacz także