Drzewka bonsai wyglądają bardzo ciekawie, ale ich uprawa to wymagające zajęcie. Ale jest dla nich alternatywa - to odmiana fikusa o wyglądzie drzewka bonsai i wymaganiach znacznie mniejszych.
Pochodzące z Dalekiego Wschodu drzewka bonsai to rośliny bardzo piękne i atrakcyjne, ale też dość drogie i wymagające. Mimo długowieczności gatunków wykorzystanych do ich stworzenia, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, w warunkach domowych trudno jest utrzymać je w dobrej formie przez dłuższy czas.
Zobacz zdjęcia
Fikus ginseng wygląda jak drzewko bonsai, jest jednak znacznie łatwiejszy w uprawie (i tańszy). Fikus bonsai potrzebuje głównie wilgotnego podłoża i powietrza oraz rozproszonego światła. Fikus bonsai warto spryskiwać wodą. O wilgotność powietrza trzeba zadbać szczególnie zimą, gdy w mieszkaniach jest wysuszone powietrze. Z nawożeniem fikusa bonsai trzeba uważać, bo łatwo go przenawozić i zaszkodzić roślinie. Fikus ginseng może spędzać lato na balkonie, ale nie może być wystawiony na bezpośrednie słońce, ani temperatury poniżej 10 stopni C. Fikus bonsai ma dekoracyjne zgrubiałe pędy oraz korzenie powietrzne. Fikusy bonsai można kształtować za pomocą drutu jak "prawdziwe" drzewka bonsai.
Ficus ginseng - bonsai dla początkujących
Obecnie na rynku ogrodniczym pojawiła się jednak alternatywa dla tych wymagających piękności. Jest nią znacznie łatwiejszy w uprawie i dużo bardziej dostępny figowiec tępy (Ficus microcarpa), znany też jako ficus ginseng (żeń-szeń). Ma on formę niedużego drzewka w stylu bonsai, ale jest mniej wymagający i łatwiej poddaje się formowaniu i drutowaniu (nawet w przypadku starszych gałązek, które długo pozostają elastyczne) niż klasyczne bonsai.
Decydując się na jego uprawę, można też bez obaw szkolić się w trudnej sztuce formowania miniaturowych drzewek, gdyż roślina dobrze znosi cięcie i szybko regeneruje się po zabiegu.
Podpowiadamy też: Jak pielęgnować kaktusy
Ficus ginseng jak drzewko bonsai
Fikus tępy (Ficus ginseng) tworzy liczne, cienkie gałązki, pokryte ciemnozielonymi, błyszczącymi, lancetowatymi liśćmi (przypominającymi wyglądem liście fikusa Benjamina) oraz zgrubiałe u podstawy pędy i bardzo oryginalne, poskręcane, pękate korzenie powietrzne.
Zgrubiałe pędy i korzenie powietrzne pokrywa brunatna, z czasem pękająca kora, która nadaje roślinom charakter wiekowych, dojrzałych okazów. Dzięki temu fikusy tępe wyglądają bardzo efektownie i mogą z powodzeniem konkurować z typowymi drzewkami bonsai. Aby jednak Ficus ginseng zdobił nasze mieszkanie przez dłuższy czas, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.
Jak uprawiać fikus bonsai (Ficus ginseng)
Fikusy bonsai przez cały rok oczekują temperatury pokojowej (latem może być nieco wyższa ok. 20-24°C, zimą trochę niższa ok. 15-20°C), widnego, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska oraz systematycznego, ale umiarkowanego podlewania. Ziemia w doniczce zawsze powinna być lekko wilgotna, ale nigdy mokra, w doniczce konieczny jest drenaż i otwory odpływowe.
Rośliny będą też wdzięczne za systematyczne zraszanie. Wprawdzie względnie dobrze znoszą suche powietrze, ale znacznie lepiej czują się w bardziej wilgotnym otoczeniu.
Sprawdź: Jakie owoce egzotyczne możesz wyhodować sam w doniczce
W sezonie (marzec-sierpień), nasz Ficus ginseng oczekuje też systematycznego nawożenia, najlepiej specjalnymi mieszankami nawozowymi dla bonsai lub dla fikusów. Nawozy należy stosować jednak bardzo ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż rośliny łatwo można przenawozić.
Co prawda fikus bonsai nie rośnie zbyt szybko, ale ponieważ ma do dyspozycji niewiele podłoża, w krótkim czasie zaczyna brakować mu substancji odżywczych. Z tego samego powodu co 2-3 lata warto go również przesadzić do świeżej ziemi, najlepiej przygotowanej na bazie torfu, ziemi liściowej i piasku lub do specjalnego podłoża dla bonsai.
Roślina przez cały rok może być uprawiana w mieszkaniu, ale lato może też spędzać na balkonie, tarasie lub w ogrodzie, na stanowisku widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Jeśli zdecydujemy się wystawić fikusa latem na zewnątrz, musimy pamiętać, aby koniecznie zabrać go z powrotem do domu, zanim jeszcze pojawią się pierwsze, jesienne chłody, gdyż spadki temperatury poniżej 10°C mogą być dla niego bardzo groźne.
Dowiedz się: Jak uprawiać skrętniki i co robić, żeby kwitły
Błędy w uprawie fikusa bonsai
Mimo niewielkich wymagań i łatwości uprawy, Ficus ginseng ma też jednak swoją słabszą stronę, gdyż dość szybko reaguje na błędy uprawowe żółknięciem, zasychaniem i masowym opadaniem liści, przez co w krótkim czasie może stracić większość swoich walorów ozdobnych.
Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy roślina ma zbyt mało lub zbyt dużo światła, zostanie przelana lub przesuszona bądź będzie często przestawiana w różne miejsca. Podobnie może się zachować, kiedy narazimy ją na przeciągi (czego bardzo nie lubi). Ficus ginseng nie toleruje też wahań temperatury i chłodu (zaszkodzić może jej temperatura poniżej 10°C).
Sporo krzywdy może mu też wyrządzić suche powietrze i zbyt wysoka temperatura, które sprzyjają rozwojowi szkodników (np. przędziorków) i prowadzą do zasuszania końcówek liści.
Zaletą fikusa tępego jest jednak to, że nawet gdy zgubi większość liści, może się odrodzić, jeśli tylko odpowiednio szybko zareagujemy i poprawimy mu warunki uprawy.