Bonsai łatwy w uprawie, czyli Ficus ginseng

0
Ficus ginseng - bonsai
Fikus Ginseng to doskonała roślina dla wszystkich, którym podobają się drzewka bonsai, ale nie są specjalistami w ich uprawie i pielęgnacji.

Drzewka bonsai wyglądają bardzo ciekawie, ale ich uprawa to wymagające zajęcie. Ale jest dla nich alternatywa - to odmiana fikusa o wyglądzie drzewka bonsai i wymaganiach znacznie mniejszych.

Ficus ginseng - bonsai dla początkujących

Pochodzące z dalekiego wschodu drzewka bonsai to rośliny bardzo piękne i atrakcyjne, ale też dość drogie i wymagające. Mimo długowieczności gatunków wykorzystanych do ich stworzenia, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, w warunkach domowych trudno jest utrzymać je w dobrej formie przez dłuższy czas.

Podpowiadamy też: Jak pielęgnować kaktusy

Obecnie na rynku ogrodniczym pojawiła się jednak alternatywa dla tych wymagających piękności. Jest nią znacznie łatwiejszy w uprawie i dużo bardziej dostępny figowiec tępy (Ficus microcarpa), znany też jako ficus ginseng (żeń-szeń). Ma on formę niedużego drzewka w stylu bonsai, ale jest mniej wymagający i łatwiej poddaje się formowaniu i drutowaniu (nawet w przypadku starszych gałązek, które długo pozostają elastyczne) niż klasyczne bonsai.

Decydując się na jego uprawę, można też bez obaw szkolić się w trudnej sztuce formowania miniaturowych drzewek, gdyż roślina dobrze znosi cięcie i szybko regeneruje się po zabiegu.

Ficus ginseng jak drzewko bonsai

Fikus tępy (Ficus ginseng) tworzy liczne, cienkie gałązki, pokryte ciemnozielonymi, błyszczącymi, lancetowatymi liśćmi (przypominającymi wyglądem liście fikusa Benjamina) oraz zgrubiale u podstawy pędy i bardzo oryginalne, poskręcane, pękate korzenie powietrzne. Zgrubiale pędy i korzenie powietrzne pokrywa brunatna, z czasem pękająca kora, która nadaje roślinom charakter wiekowych, dojrzałych okazów. Dzięki temu fikusy tępe wyglądają bardzo efektownie i mogą z powodzeniem konkurować z typowymi drzewkami bonsai. Aby jednak Ficus ginseng zdobił nasze mieszkanie przez dłuższy czas, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Jak uprawiać fikus bonsai (Ficus ginseng)

Te fikusy przez cały rok oczekują temperatury pokojowej (latem może być nieco wyższa ok. 20-24°C, zimą trochę niższa ok. 15-20°C), widnego, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska oraz systematycznego, ale umiarkowanego podlewania (ziemia w doniczce zawsze powinna być lekko wilgotna, ale nigdy mokra, w doniczce konieczny jest drenaż i otwory odpływowe). Rośliny będą też wdzięczne za systematyczne zraszanie. Wprawdzie względnie dobrze znoszą suche powietrze, ale znacznie lepiej czują się w bardziej wilgotnym otoczeniu.

Sprawdź: Jakie owoce egzotyczne możesz wyhodować sam w doniczce

W sezonie (marzec-sierpień), nasz Ficus ginseng oczekuje też systematycznego nawożenia, najlepiej specjalnymi mieszankami nawozowymi dla bonsai lub dla fikusów (nawozy należy stosować jednak bardzo ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż rośliny łatwo można przenawozić). Co prawda fikus tępy nie rośnie zbyt szybko, ale ponieważ ma do dyspozycji niewiele podłoża, w krótkim czasie zaczyna brakować mu substancji odżywczych. Z tego samego powodu co 2-3 lata warto go również przesadzić do świeżej ziemi, najlepiej przygotowanej na bazie torfu, ziemi liściowej i piasku lub do specjalnego podłoża dla bonsai.

Roślina przez cały rok może być uprawiana w mieszkaniu, ale lato może też spędzać na balkonie, tarasie lub w ogrodzie, na stanowisku widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Jeśli zdecydujemy się wystawić fikusa latem na zewnątrz, musimy pamiętać, aby koniecznie zabrać go z powrotem do domu, zanim jeszcze pojawią się pierwsze, jesienne chłody, gdyż spadki temperatury poniżej 10°C mogą być dla niego bardzo groźne.

Dowiedz się: Jak uprawiać skrętniki i co robić, żeby kwitły

Błędy w uprawie fikusa bonsai

Mimo niewielkich wymagań i łatwości uprawy, Ficus ginseng ma też jednak swoją słabszą stronę, gdyż dość szybko reaguje na błędy uprawowe żółknięciem, zasychaniem i masowym opadaniem liści, przez co w krótkim czasie może stracić większość swoich walorów ozdobnych.

Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy roślina ma zbyt mało lub zbyt dużo światła, zostanie przelana lub przesuszona bądź będzie często przestawiana w różne miejsca. Podobnie może się zachować, kiedy narazimy ją na przeciągi (czego bardzo nie lubi). Ficus ginseng nie toleruje też wahań temperatury i chłodu (zaszkodzić może jej temperatura poniżej 10°C).

Sporo krzywdy może mu też wyrządzić suche powietrze i zbyt wysoka temperatura, które sprzyjają rozwojowi szkodników (np. przędziorków) i prowadzą do zasuszania końcówek liści. Zaletą fikusa tępego jest jednak to, że nawet gdy zgubi większość liści, może się odrodzić, jeśli tylko odpowiednio szybko zareagujemy i poprawimy mu warunki uprawy. 

Oceń artykuł
4,46 / 28 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także