Biologiczne zwalczanie szkodników i chorób roślin. Co wykorzystać?

0
Pędraki
W walce z pędrakami i innymi szkodnikami oraz chorobami roślin mogą nam pomóc różne pożyteczne organizmy. Nazywa się to zwalczaniem metodami biologicznymi.

Do zwalczania szkodników i chorób roślin można wykorzystać nie tylko różne opryski, ale też pożyteczne organizmy. Podpowiadamy, co i wykorzystać.

Walka z chorobami i szkodnikami roślin to prawdziwe wyzwanie dla każdego ogrodnika. Można wprawdzie pójść na skróty i w razie pojawienia się problemów sięgnąć po odpowiedni środek ochrony roślin, ale chemia nikomu nie wychodzi na dobre, ani szkodnikom, ani środowisku ani nam samym, dlatego warto szukać innych sposobów radzenia sobie z wrogiem. Jednym z nich może być biologiczne zwalczanie chorób i szkodników roślin.

Podpowiadamy: Jak wykorzystać wrotycz przeciw kleszczom i szkodnikom

Na czym polega biologiczne zwalczanie chorób i szkodników

Metoda polega na wykorzystaniu przeciwko szkodnikom lub patogenom pożytecznych owadów, mikroorganizmów (np. roztoczy), a nawet bakterii, wirusów czy grzybów. Powinny się one charakteryzować m.in. tempem rozwoju dostosowanym do zwalczanego szkodnika lub patogenu i podobnym środowiskiem życia. Nie powinny też szkodzić organizmom pożytecznym, roślinom, środowisku i nam samym. Dobrze jest też, jeśli będą mogły odżywiać się pokarmem zastępczym (np. pyłkiem kwiatowym, strzępkami grzybni, jajami innych szkodników), dzięki czemu przetrwają, gdy głównego źródła ich pożywienia chwilowo zabraknie.

Zanim zastosujesz metody biologiczne

Metody biologiczne zwykle stosuje się w kontrolowanym środowisku pod osłonami (np. w szklarni), gdzie najłatwiej jest wprowadzić pożyteczne mikroorganizmy, ale w ogrodzie także można z nich skorzystać. Zanim jednak sięgniemy po pomoc pożytecznych mikroorganizmów, musimy się do tego odpowiednio przygotowywać.

Po pierwsze nie wolno nam opryskiwać preparatami chemicznymi upraw, które zamierzamy chronić metodami biologicznymi, gdyż szybko zniszczymy nie tylko szkodnika, ale też organizmy pożyteczne.

Po drugie w ogrodzie warto rozmieścić rozmaite schronienia, w tym zimowe (tzw. domki dla owadów) dla pożytecznych owadów drapieżnych, odżywiających się między innymi mszycami, tarcznikami, przędziorkami, jajami i larwami szkodników czy gąsienicami motyli (np. biedronki, złotooki).

Podpowiadamy: Jak zbudować domek dla pożytecznych owadów

Owady przeciw mszycom

W walce ze szkodnikami pomogą nam owady, które dość powszechnie występują w ogrodach. Należą do nich m.in. biedronki oraz złotooki. Nie należy bagatelizować ich roli w walce ze szkodnikami bo warto wiedzieć, że jedna biedronka potrafi zjeść dziennie kilkadziesiąt mszyc, a jej larwa nawet kilkaset. Niewiele słabszy wynik w pożeraniu szkodników osiągają też złotooki.

Dobroczynki na przędziorki i szpeciele

Nie musimy jednak opierać się wyłącznie na owadach, które w naturalny sposób mogą pojawić się w naszym ogrodzie. Jeśli posiadamy drzewa owocowe, na których rozgościły się przędziorki lub szpeciele, możemy wykorzystać do ich zwalczania pożyteczne roztocza - dobroczynki gruszkowe. Jedna samicza dobroczynka potrafi zjeść kilka przędziorków i nawet kilkaset szpecieli dziennie, dlatego warto uwierzyć w jej skuteczność.

Wprowadzenie tego pożytecznego roztocza do sadzu jest bardzo łatwe, wystarczy kupić specjalne, filcowe opaski zasiedlone dobroczynkiem i zgodnie z instrukcją producenta zamontować je na gałęziach drzew owocowych (nie tylko na gruszach, ale też na innych gatunkach drzew).

Sprawdź: Stonoga i prosionek - co to za zwierzęta i czy są szkodnikami?

Biopreparaty do zwalczania szkodników

Dzięki pożytecznym mikroorganizmom możemy też pozbyć się z ogrodu uciążliwych pędraków i larw opuchlaków, a nawet drutowców, ziemiórek i szkodliwych nicieni. Do tego celu możemy wykorzystać biopreparaty, zawierające w swoim składzie pożyteczne nicienie, żerujące na szkodnikach glebowych (np. Larvanem zawierający nicienie pasożytujące na opuchlakach i pędrakach, Entonem przeciwko ziemiórkom, opuchlakom i mączlikom czy Nemasys L na opuchlaka truskawkowca).

Do biologicznej walki ze szkodnikami możemy wykorzystać też bakterie. Jeśli w naszym ogrodzie ozdobnym lub w warzywniku panoszą się gąsienice (np. namiotników, bielinka, piętnówki, tantnisia, pachówki czy ćmy bukszpanowej), możemy sięgnąć po biopreparat DIPEL WG, zawierający bakterię pasożytującą na gąsienicach (Bacillus thuringiensis).

Środkiem zawierającym pożyteczne bakterie jest też P-Drakol, zwalczające pędraki i nicienie.

Metody biologiczne przeciw chorobom grzybowym roślin

Biologiczną walkę możemy też zastosować w przypadku infekcji grzybowej, wykorzystując do tego celu tzw. biofungicydy. Bardzo popularnym preparatem służącym do tego celu jest Polyversum WP, zawierający w swoim składzie żywy organizm będący niepatogenicznym grzybem (Pythium oligandrum), pasożytującym na wielu grzybach chorobotwórczych. Dzięki niemu możemy zwalczać różne choroby grzybowe roślin ozdobnych, jagodowych (np. truskawki) czy trawnika. Preparat nadaje się też do zaprawiania cebul przeciwko chorobom grzybowym.

Polecamy też: Naturalne opryski przeciw chorobom grzybowym. Jak i czego je zrobić

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także